Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie siedem tysięcy mieszkańców Zamościa korzysta już z Karty Dużej Rodziny

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Kartę z numerem dwa tysiące przekazał pani Teresie Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa
Kartę z numerem dwa tysiące przekazał pani Teresie Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa UM w Zamościu
Było co świętować. W Zamościu wydano właśnie dwutysięczną Kartę Dużej Rodziny. Otrzymała ją Teresa Kurzawska, mieszkanka tego miasta. Z tej okazji odbyła się w miejscowym ratuszu specjalna ceremonia. Kartę z numerem dwa tysiące przekazał pani Teresie prezydent Andrzej Wnuk. Nie zabrakło też życzeń i kwiatów.

- Takie karty są przyznawane całym rodzinom. Warto to podkreślić. Wydane zostały rzeczywiście dla dwóch tysięcy rodzin, ale z uprawnień z nich wynikających korzysta już w naszym mieście ok. 6,7 tys. osób – tłumaczy Krzysztof Rusztyn, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Zamościu. - Co ważne, dochód rodziny nie jest podczas przyznawania karty brany pod uwagę.

Trzeba jednak spełnić kilka kryteriów. Z karty mogą korzystać jedynie rodziny z przynajmniej trójką pociech. Dzieci w takich wielodzietnych rodzinach nie mogą mieć jednak więcej niż 18 lat, a jeśli mają – muszą się uczyć np. na wyższych uczelniach. Nie zawsze tak jest. Bo bez ograniczeń wiekowych karty są przyznawane rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi, bez względu na ich wiek.

Jest się o co starać. KDR daje jej właścicielom prawo do wielu zniżek. Jej posiadacze mogą liczyć np. na tańsze bilety do kina, ogrodu zoologicznego, muzeów czy na różne wydarzenia kulturalne nie tylko w Zamościu. Ile jednak jej posiadacze mogą w portfelach zaoszczędzić?

- Różne instytucje i podmioty przyjmują odmienne kryteria, więc trudno to jednoznacznie oszacować – mówi dyrektor Rusztyn. - Na przykład niektóre parki narodowe zrezygnowały z pobierania opłat za bilety wstępu dla posiadaczy KDR. Czasami zniżki są naprawdę znaczne, ale średnio stanowią kilka procent proponowanych usług. O tyle posiadacze KDR zapłacą mniej.

Karty są przyznawane przez samorządy, różne instytucje publiczne, ale też np. przedsiębiorców. Ich udział w programie jest dobrowolny. Takich podmiotów jest już w sumie w całym kraju osiem tysięcy. I one respektują także zamojską KDR. - Naprawdę jest to dla członków rodzin wielodzietnych korzystne – przekonuje dyrektor Krzysztof Rusztyn.

Karty otrzymamy w formie tradycyjnej (plastikowej) oraz elektronicznej. Dzięki temu można się nimi legitymować także za pomocą np. smartfonów lub tabletów. W Zamościu wniosek o przyznanie KDR należy składać w Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego miejscowego UM (Rynek Wielki 13). Natomiast odpowiednie druki są dostępne na stronie internetowej magistratu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski