Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prezydent Lublina podsumował trzecią kadencję swoich rządów [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Wydatki na inwestycje - 1,9 mld zł, na oświatę - 4,9 mld zł, zadłużenie - 2,2 mld zł. Krzysztof Żuk podsumował trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Lublina.

22 listopada 2018 r. Krzysztof Żuk złożył ślubowanie i objął rządy – na trzecią kadencję - w Lublinie. Fotel prezydenta Lublina zapewnił sobie już w pierwszej turze głosowania. Wskazało go wówczas 62,32 proc. głosujących. Włodarz miasta podsumował dzisiaj (4 grudnia) ostatnie pięć lat na tym stanowisku.

Jak ten czas widzi Żuk?

- Lublin wciąż się zmienia i rozwija. Dzisiaj jest nowoczesną metropolią, przyjazną do życia i pracy oraz ważnym, międzynarodowym ośrodkiem akademickim. Ostatnie lata to także nieoczekiwane wyzwania, jak pandemia koronawirusa czy wojna w Ukrainie. Udowodniliśmy jednak, że potrafimy wspólnie działać na rzecz innych. To był także trudny czas pod kątem kondycji finansowej samorządów - zaznacza Żuk.

W latach 2019-2023 miasto zrealizowało 51 projektów inwestycyjnych za blisko 1,7 mld zł. Wśród najważniejszych ratusz wskazuje budowę dworca metropolitalnego i modernizację układu drogowego wokół niego (koszt zadania to 340 mln zł), rewitalizację przyrodniczą parku Ludowego (44,5 mln zł) i przebudowę Alei Racławickich (110,5 mln zł). W ostatniej "pięciolatce" na inwestycje miasto wydało ogółem 1,9 mld zł.

- Uruchomiony niebawem Dworzec Lublin (oficjalna nazwa dworca metropolitalnego - przyp. red.) - wspólne dzieło samorządu woj. lubelskiego i miasta - buduje wizerunkowo i miasto, i region - uważa Krzysztof Żuk.

Budowa obiektu trwała 34 miesięcy, a nie 19, jak pierwotnie zakładano. Zakończyła się 20 października 2023 r. Umowom między ratuszem a Budimeksem - wykonawcą zadania - przyglądają się śledczy z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wyniki kontroli w tym zakresie mają być znane po 27 lutego 2024 r.

Na przedsięwzięcia drogowe w ciągu minionych pięciu lat Lublin przekazał ponad 708 mln zł. Za te pieniądze miasto przebudowało i wyremontowało w sumie ponad 210 km ulic, chodników oraz dróg dla rowerów.

Na liście oddanych w tym okresie inwestycji drogowych figurują m.in. rondo przy Gali, skrzyżowanie Diamentowej z Krochmalną, przedłużenie ul. Dywizjonu 303, ul. Abramowicka, ul. Choiny z parkingiem park&ride, remont ul. Popiełuszki, przebudowa ul. Raszyńskiej, budowa ul. Oczki, Wapowskiego, Brata Alberta wraz z Kuncewiczowej oraz droga pomiędzy ulicami Milenijną i Szeligowskiego.

W trakcie realizacji znajduje się przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca'80 - na fragmencie od skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną do ul. Cukrowniczej. Miasto finalizuje przetargi na wybór wykonawcy przedłużenia ul. Węglarza oraz rozbudowy ul. Wallenroda. Na obie inwestycje otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W fazie projektowania jest budowa stadionu żużlowego, który ma stanąć na terenie między ulicami: Przeskok, Ciepłą i Krochmalną.

Jak deklaruje ratusz, jeszcze w tym roku ma się rozpocząć proces wyboru firmy, która rozbuduje ul. Samsonowicza na Wrotkowie i zbuduje ulicę Kruszynową na Ponikwodzie.

Co z publicznym transportem?

- 40 procent pojazdów komunikacji miejskiej jest zeroemisyjnych, co czyni z nas lidera w Polsce. Nota bene, są one zasilane energią odnawialną. To jedyny taki przypadek w kraju – tłumaczy Żuk.

Po ulicach Lublina jeździ również autobus wodorowy. Na jego zakup miasto wyłożyło prawie 4 mln zł.

Od kwietnia 2019 r. osoby powyżej 65. roku życia mogą korzystać z komunikacji miejskiej bez opłat za bilety.

4,9 mld zł - tyle wyniosły z kolei miejskie wydatki na oświatę w latach 2019-2023.

– Stanowią one rokrocznie największą pozycję w miejskim budżecie, co znajduje też odzwierciedlenie w realizowanych inwestycjach i projektach. Mimo, że mierzymy się z niewystarczającą subwencją oświatową, to utrzymanie wysokiego poziomu lubelskiej oświaty jest dla nas priorytetem – mówi Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

I zaznacza:

- Lublin w ciągu ostatnich pięciu lat we wszystkich rankingach zdawalności egzaminów zewnętrznych znajduje się zwykle na podium. To jest najważniejszy sukces.

Największą inwestycją oświatową była budowa szkoły podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej. Pochłonęła ona 70 mln zł.

- To jedna z najnowocześniejszych szkół w Polsce - przekonuje Banach.

36 mln zł kosztowała termomodernizacja 12 przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, m.in. III LO czy SP nr 6.

- Te pięć lat było dla lubelskich szkół wyjątkowe z powodu dwóch wydarzeń. Pierwszy to czas pandemii. Udało się nam zorganizować wtedy nauczanie zdalne w sposób wzorcowy. Drugi to czas wybuchu wojny na Ukrainie. W lubelskich szkołach powstało 12 ośrodków dla uchodźców - przypomina Banach.

Jak wskazuje Żuk, wskaźnik umiędzynarodowienia na lubelskich uczelniach wynosi 15 proc.

- To najwyższy wynik w Polsce - wyjaśnia prezydent Lublina.

Według projektu miejskiego budżetu na 2024 r. zadłużenie Lublina przekroczy 2 mld zł. Pięć lat temu, gdy Żuk rozpoczynał swoją trzecią kadencję, opiewało ono na 1,46 mld zł.

Czego nie udało się zrobić w ciągu ostatnich pięciu lat?

- Przebudowy al. Unii Lubelskiej wraz z dwoma mostami na Bystrzycy, modernizacji ul. Zana, remontu skrzyżowania ul. Andersa z Mełgiewską - wylicza Żuk.

Jako przyczynę niepowodzeń sternik miasta podaje uwarunkowania zewnętrzne, czyli pandemię koronawirusa oraz zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

- A przede wszystkim zmiany w ustawach podatkowych, które spowodowały ubytek na ponad 500 mln zł w strukturze dochodów własnych miasta w ostatnim okresie czasu. To oczywiście determinuje przesuwanie niektórych projektów inwestycyjnych – precyzuje Żuk.

I dodaje:

- W większym stopniu spowodowane jest to tym, że rząd nie wdrożył nowej perspektywy finansowej, ani w zakresie środków z Krajowego Planu Odbudowy, ani w zakresie środków z funduszy europejskich, zwłaszcza jeśli chodzi o program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Nie ruszyły te programy, w związku z tym dwa lata czekamy z takimi zadaniami, które mają określony stopień pilności – ocenił prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski