Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Żuk: szanujemy wszystkie miejsca pamięci narodowej. Sprawa górek czechowskich na Zjeździe Lublinerów

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
We wtorek (4 lipca) w trakcie spotkania w Jesziwie między społecznikiem Adamem Łukasikiem a prezydentem Lublina Krzysztofa Żuka wywiązała się dyskusja o górkach czechowskich
We wtorek (4 lipca) w trakcie spotkania w Jesziwie między społecznikiem Adamem Łukasikiem a prezydentem Lublina Krzysztofa Żuka wywiązała się dyskusja o górkach czechowskich Krzysztof Żuk/Facebook
- Co będzie dalej z górkami czechowskimi? Tu leżą ludzie z całej Europy, tam są Żydzi i polscy bohaterowie – mówił społecznik Adam Łukasik. - Jeśli by się okazało, że będą tam również pochowani Żydzi rozstrzelani przez hitlerowców to będzie trzeba uwzględnić również pana rabina Schudricha w tym zakresie – odpowiadał prezydent Krzysztof Żuk. Do wymiany zdań doszło w Jesziwie podczas Zjazdu Lublinerów. Przysłuchiwali się jej Żydzi.

Zjazd Lublinerów, czyli potomków żydowskiej społeczności, która przed laty mieszkała w Lublinie, trwał od 2 do 7 lipca. Zorganizował go Ośrodek „Brama Grodzka Teatr NN”.

W ramach zjazdu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń (spotkań, warsztatów, pokazów filmowych i prezentacji artystycznych). Jednym z nich było spotkanie z prezydentem Lublina, Krzysztofem Żukiem, do którego doszło we wtorek (4 lipca) w godzinach popołudniowych w Jesziwie przy ul. Lubartowskiej. Dyskusja poświęcona była tematyce współczesnego Lublina, jego pozycji w kraju i świecie, dynamice rozwoju, strategii i planom na przyszłość.

Ale dość niespodziewanie, za sprawą społecznika Adama Łukasika, pojawił się również wątek górek czechowskich i znalezionych tam szkieletów ludzkich.

- Panie prezydencie, tym ludziom należy się szacunek, szacunek, który po prostu muszą dostać. A w Lublinie nie chce się tego szacunku dać, bo chce się postawić osiedle na 10 tys. ludzi. Jak tak może być? - pytał Krzysztofa Żuka Adam Łukasik.

A prezydent odpowiadał:

- Szanujemy wszystkie te miejsca pamięci narodowej, które należą do tej historii. Natomiast to IPN powinien zdecydować w raporcie, kto jest tam pochowany i jak to powinno się to miejsce uczcić – mówił Żuk.

I podkreślił:

- Jeśli by się okazało, że będą tam również pochowani Żydzi rozstrzelani przez hitlerowców to będzie trzeba uwzględnić również pana rabina Schudricha (naczelny rabin Polski – red.) w tym zakresie.

Adam Łukasik pojawił się na Zjeździe Lublinerów z niewygodnym dla prezydenta tematem nieprzypadkowo. Odkąd w wyniku majowych badań IPN na terenie GC odnaleziono ok. 40 szkieletów ludzkich (prawdopodobnie ofiar egzekucji z czasu II wojny światowej) sprawą zainteresowali się Żydzi. Pod koniec maja o pracach IPN napisała najstarsza izraelska gazeta – Haaretz. Z artykułu wynika, że „masowy grób” z ludzkimi szkieletami został odkryty w Lublinie, „gdzie podczas Holokaustu zamordowano setki Żydów”.

Kilka dni później, Meir Bulka, założyciel i prezes fundacji J-nerations, zajmującej się ochroną żydowskich miejsc pochówku w Europie wschodniej rozesłał do różnych instytucji list, w którym przekonywał, że dysponuje „licznymi zeznaniami mieszkańców pochodzących z pobliża górek czechowskich, z których zeznań ma wynikać, że „w tym miejscu zginęli zarówno Żydzi, jak i Polacy.

„Oznacza to, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ofiary były Żydami. Ponieważ nie wykonano badań DNA, a prawdopodobieństwo uzyskania ostatecznych wyników jest wątpliwe, nie można wykluczyć, że ofiary zamordowane na górkach czechowskich są to ofiary żydowskie” – napisał w liście.

Odkrycie IPN, a przede wszystkim jego skala, dała też „wiatr w żagle” społecznikom, którzy od kilku lat, wykorzystując argumenty przyrodnicze i historyczne, konsekwentnie protestują przeciwko planom dewelopera na zabudowanie części górek czechowskich blokami.

Liczą, że przełomowe odkrycie IPN zatrzyma deweloperską machinę.

- Chcemy żeby cały teren został objęty cmentarzem wojennym, bo te kości są rozwleczone także na powierzchni – mówiła w maju „Kurierowi” Magdalena Nosek z kolektywu Górki Czechowskie Wietrznie Zielone.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski