Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbowali wwieźć do Polski papugę, pijawki, rafę koralową i tabletki z... konika morskiego

Anna Chlebus
Egzotycznie zrobiło się ostatnio na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią. Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali tam okazy chronione przepisami konwencji CITES, m. in. żywą papugę, pijawki lekarskie, muszle, koralowce, a także tabletki z ekstraktem z konika morskiego

Jak w poniedziałek (15 stycznia) poinformował Michał Deruś, rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie, na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali okazy chronione przepisami konwencji CITES.

W trakcie kontroli wjeżdżającego do Polski autokaru trafili na żywego ptaka - okazało się, że to jedna z podróżnych przewoziła papugę. Ponieważ gatunek należy do chronionych, a kobieta nie przedstawiła wymaganych dokumentów zezwalających na przywóz ptaka w związku z czym funkcjonariusze zajęli papugę i przekazali ją do zamojskiego ZOO, gdzie już jest bezpieczna.

Do podobnej sytuacji doszło również w Hrebennem, gdzie w bagażu podróżującego samochodem osobowym obywatela Ukrainy, funkcjonariusze ujawnili 400 tabletek z wyciągiem z konika morskiego. Preparat ten, choć od przeszło dekady zakazany jest w Polsce, a jego zamienniki są dobrze dostępne, nadal jest często poszukiwany przez pacjentów ze względu na swoje zbawiennie właściwości lecznicze w chorobach układu oddechowego, moczowego oraz przy impotencji*.

Z kolei obywatelka Ukrainy przekraczająca granicę autokarem w swoim bagażu wiozła kolekcję 66 różnych muszli. Okazało się, że wśród nich znalazły się okazy chronione – koralowce, muszle szkrzydelnika i przydaczni. Na muszle gatunków chronionych oraz fragmenty rafy koralowej trafili także funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejść granicznych w Dorohusku i Dołhobyczowie.

Natomiast w Oddziale Celnym w Terespolu funkcjonariusze zabezpieczyli 15 pijawek lekarskich.

- Wszystkie ujawnione okazy należą do gatunków chronionych na podstawie przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - poinformował rzecznik. - Aby móc je legalnie przewieźć przez granicę potrzebne są zezwolenia CITES. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. Podróżni takich zezwoleń nie posiadali, dlatego funkcjonariusze zatrzymali cenne okazy.

Nielegalny przewóz chronionych okazów CITES jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat i konfiskatą przewożonych okazów.

* źródło

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski