Prof. KUL broni Ewy Wójciak, która nazwała papieża ch......

  Prof. KUL broni Ewy Wójciak, która nazwała papieża ch... Uczelnia wyraża ubolewanie

  red, wit

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  KUL wyraża ubolewanie postępowaniem swojego wykładowcy.

  KUL wyraża ubolewanie postępowaniem swojego wykładowcy. ©red

  Profesor KUL Zofia Kolbuszewska znalazła się w gronie sygnatariuszy listu, którego autorzy protestują przeciwko wyrzucaniu z pracy Ewy Wójciak, dyrektorki Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. Wójciak nazwała papieża Franciszka chu... KUL wyraził ubolewanie postępowaniem swojego wykładowcy. Tymczasem we wtorek po południu prof. Kolbuszewska złożyła rezygnację z funkcji prodziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.
  KUL wyraża ubolewanie postępowaniem swojego wykładowcy.

  KUL wyraża ubolewanie postępowaniem swojego wykładowcy. ©red

  "No i wybrali ch..., który donosił wojskowym na lewicujących księży" - napisała na Facebooku Ewa Wójciak po wyborze kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża. Po tej wypowiedzi prezydent Poznania Ryszard Grobelny zapowiedział, że chciałby zwolnić Ewę Wójciak z pracy. W jej obronie stanęli artyści, naukowcy i dziennikarze. - Nie zgadzamy się, by konsekwencją prywatnej wypowiedzi Ewy Wójciak na temat papieża - kardynała Bergoglia - miało być jej odwołanie ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia - podkreślają sygnatariusze listu otwartego.
  Wśród nich są także osoby związane z Lublinem, np. prof. Zofia Kolbuszewska z KUL, dr Rafał Czekaj z UMCS, Anna Bartel-Opryńska z Kongresu Kobiet Lubelszczyzny czy Janusz Opryński z Teatru Provisorium.

  Pojawienie się na tej liście profesor z KUL wywołało oburzenie uczelni. - W imieniu JM Rektora KUL, wyrażam głębokie ubolewanie z powodu podpisania przez pracownika naukowo-dydaktycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II "protestu przeciwko pomysłowi odwołania Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia" - napisała w oświadczeniu Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL. I dodaje, że wypowiedź Ewy Wójciak dotycząca papieża urąga standardom przyzwoitości.

  - Zaangażowanie się dr hab. Zofii Kolbuszewskiej, prof. KUL w sprawę protestu, niezależnie od intencji w jakich zostało podjęte, rodzi wrażenie braku należnego szacunku pracownika KUL wobec Jego Świątobliwości. Rektor KUL oświadcza, że wskazanie w tym kontekście naszej Uczelni jako miejsca zatrudnienia ww. osoby, godzi w dobre imię wspólnoty akademickiej Uniwersytetu i jest działaniem nieuprawnionym - podkreśla Lidia Jaskuła.

  W tej samej sprawie głos zabrali we wtorek studenci KUL z Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej. Do redakcji przesłali list otwarty skierowany do prof. Zofii Kolbuszewskiej. - (...) z głębokim smutkiem i zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość o podpisaniu przez Panią Prodziekan listu w obronie p. Ewy Wójciak, dyrektor poznańskiego Teatru Dnia Ósmego. Pani Ewa Wójciak "zasłynęła" w ostatnich dniach bezpardonową, wulgarną i godzącą w uczucia religijne wypowiedzią pod adresem Ojca Świętego, za które spotkały ją nieprzyjemności ze strony władz miejskich - piszą w liście studenci. I podkreślają, że "tak haniebne słowa zasługują raczej na potępienie niż na obronę".

  Studenci pytają dalej: - Czy obrona tak wulgarnej i pozbawionej dozy kultury wypowiedzi pod adresem następcy Wielkiego Polaka, profesora naszej Uczelni, Jana Pawła II przystoi osobie z dumą noszącej tytuł profesora KUL? Czy takie zachowanie ma być wzorem katolickiej postawy dla nas i naszych koleżanek i kolegów?

  Swój list puentują przekonaniem, że podpis prof. Kolbuszewskiej pod listem znalazł się przez nieporozumienie i po wyjaśnieniu sprawy zniknie z listy sygnatariuszy.

  We wtorek po południu rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński, spotkał się z prof. Zofią Kolbuszewską. Ta podkreśliła, że nie zgadza się z wypowiedziami Ewy Wójciak o papieżu, ale podpisując list protestowała przeciwko pomysłowi zwolnienia Wójciak z pracy jako administracyjnej karze.

  We wtorek prof. Kolbuszewska złożyła rezygnację z funkcji prodziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. - O tym czy rezygnacja pani profesor zostanie przyjęta zadecyduje w czasie głosowania Rada Wydziału - mówi Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.

  A co Wy sądzicie o tym? KOMENTUJCIE  Kurier Lubelski na Twitterze i Google+  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo