Protest przedstawicielek samorządu po słowach Wyszkowskiego o prezydent Dulkiewicz. "Dzieją się rzeczy okropne, okrutne i musimy się bronić"

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Udostępnij:
Przedstawicielki samorządu i organizacji pozarządowych postanowiły wyrazić swój sprzeciw wobec ostatnich słów doradcy wojewody pomorskiego, Krzysztofa Wyszkowskiego, dotyczących prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz i jej córki. W czwartek, 8.08.2019 r., spotkały się wszystkie przy jednym stole, by wspólnie podpisać swój protest.

- Fala hejtu, nienawiści, pomówień i oszczerstw na temat pani prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, jest tak zdumiewająca i hańbiąca ją i całe nasze województwo, że trzeba dać temu odpór – wyjaśniała w czwartek Anna Łukasiak, radna Platformy Sopocian, inicjatorka protestu.

Chodzi o ostatnie wpisy byłego opozycjonisty Krzysztofa Wyszkowskiego na Twitterze:

„Dulkiewicz nie wie nawet tego, kto jest ojcem jej córki, więc nic dziwnego, że do swoich bezecnych szaleństw na rocznicę wojny wybrała niemieckiego oszusta i żydowskiego aferzystę. Gdańszczanie - obudźcie się i odeślijcie tę tuskoidową bandę antypolaków do domu wariatów”.

Kolejny wpis Wyszkowskiego brzmiał:

„1.09 finałem tuskoidowego »świętowania« będzie mianowanie ojcem dziecka Dulkiewicz N.N. kanoniera z pancernika Schlezwig-Holstein poległego w ataku na Westerplatte. Ambasadorzy Niemiec i Rosji, wręczą jej zaległe alimenty w zamian za odszkodowanie za ludobójstwo Polaków. Dulkiewicz nie była prostytutką i wiedziała, kto był ojcem. Ale razem z nim popełniła przestępstwo, zatajając jego nazwisko i odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem. Zrobili to zapewne dla własnej korzyści, ale z krzywdą dla swojej córki i powinni za to zostać ukarani”.

Sprawa najprawdopodobniej znajdzie finał w sądzie, bo prezydent Dulkiewicz już zapowiedziała podjęcie kroków prawnych wobec Wyszkowskiego.

„Nie tylko forma, język i zawartość merytoryczna całkowicie kompromitują ich autora. Zdumiewający jest sam fakt ataku na panią prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz oraz na jej dziecko, co oburza szczególnie. (…) My kobiety i matki nie godzimy się na takie traktowanie kobiet. Wyrażamy stanowczy protest wobec takich wystąpień skierowanych przeciwko komukolwiek, a w szczególności przeciwko działaczkom samorządowym, oddanym sprawom swoich miast.”

Przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim członkowie Wszystko dla Gdańska domagali się stanowczej reakcji wojewody w sprawie. Wyszkowskiego.

Wszystko dla Gdańska domaga się dyscyplinarnego zwolnienia z...

- Nigdy nie przypuszczałam, że spotkam się z czymś takim, jak teraz, że język w debacie publicznej wypadnie ze wszystkich norm i reguł. Niestety, nie należy się spodziewać, że to się w najbliższym czasie zmieni. Uważam, że pewne bariery i granice legły w gruzach – mówiła na czwartkowym spotkaniu Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. - Jako kobieta i matka uważam, że najbardziej bolesne jest to, że kobiety są zawsze „najbardziej wdzięcznym” obiektem ataku. Dzieją się rzeczy okropne, okrutne i musimy się przed tym bronić. Mówimy NIE, mówimy DOSYĆ, mówimy BASTA – dodawała.

Głos w czasie spotkania zabrała także Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

- Chciałabym się odnieść do swojej niedawnej zawodowej przeszłości jako adwokat i wskazać, że w mojej ocenie niewątpliwie słowa pana Wyszkowskiego naruszają dobra osobiste, w szczególności prawo do prywatności zarówno pani prezydent, jak i jej dziecka. Wiadomo, że polityk, osoba publiczna powinna mieć grubszą skórę, w tym też kierunku idzie orzecznictwo sądowe, że decydując się na bycie w polityce, powinniśmy być bardziej odporni na wszelkiego rodzaju ataki, ale tutaj niewątpliwie doszło do przekroczenia granic dopuszczalnej krytyki, jeśli w ogóle możemy w ten sposób o tym mówić. Były to słowa niemerytoryczne, które miały na celu jedynie zdeprecjonowanie i poniżenie pani prezydent. Na takie słowa w przestrzeni publicznej nie może być przyzwolenia – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska.

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała:

- Uważam, że koniecznie trzeba zaprotestować, ale ten protest nie ma być wyrazem jakiejś pomocy, której potrzebowałaby dla wielu z nas bliska koleżanka, Ola Dulkiewicz, bo ona sobie poradzi. To ma być wyraz bardzo gwałtownego i stanowczego NIE. Tego, że my mówimy, że tak nie wolno.

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak:

- Cieszę się, że znalazłyśmy się tu wszystkie ponad podziałami administracyjnymi, z całego województwa. Bardzo dziękuję Sopotowi za tę inicjatywę. Ciągle mówimy, że język debaty publicznej się zmienia i jest coraz niższy. I kiedy wydaje nam się, że gorzej już być nie może, zawsze zdarza się coś, co jest rzeczywiście jeszcze gorsze. Bardzo bym życzyła sobie i nam wszystkim, żebyśmy – mimo pogarszającej się debaty publicznej – nie pozostawały na to obojętne. Żebyśmy potrafiły reagować za każdym razem, w każdej tego typu sytuacji.

Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Danuta Wawrowska:

- Nie może być naszej zgody i przyzwolenia na łamanie przepisów. Pan Wyszkowski jest urzędnikiem, jest w służbie cywilnej. To, co zrobił, narusza przepisy służby cywilnej. Cieszę się, że nasze koleżanki z Sopotu zainicjowały ten apel. Reprezentuję dziś region słupski. Przekazuję wsparcie pani wiceprezydent miasta Słupska, pani burmistrz Kępic oraz pani wójt gminy Ustka.

Protest podpisało w sumie w czwartek 17 kobiet, przedstawicielek samorządu:

 • Joanna Cichocka-Gula – wiceprezydent Sopotu
 • Agnieszka Kapała-Sokalska – członek Zarządu Województwa Pomorskiego
 • Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki (w części dotyczącej apelu do wojewody)
 • Hanna Pruchniewska – burmistrz Pucka
 • Magdalena Kołodziejczak – wójt Gminy Pruszcz Gdański
 • Joanna Zielińska – przewodniczącą Rady Miasta Gdynia (w części dotyczącej apelu do wojewody)
 • Agnieszka Owczarczak – przewodniczącą Rady Miasta Gdańska
 • Radne Sejmiku Województwa Pomorskiego: Danuta Wawrowska, Kinga Borusewicz, Danuta Rek
 • Radne Gdańska: Katarzyna Czerniewska i Beata Dunajewska
 • Sopockie radne: Aleksandra Gosk, Maria Filipkowska-Walczuk, Grażyna Czajkowska i Anna Łukasiak
 • oraz Anna Strzałkowska, współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania.
Protest przedstawicielek samorządu po słowach Wyszkowskiego o prezydent Dulkiewicz.
Fotobank.PL/UMS

Sygnatariuszki apelu domagają się od wojewody pomorskiego usunięcia Krzysztofa Wyszkowskiego ze stanowiska. Dokument do poniedziałku, 12 sierpnia, będzie dostępny w Biurze Rady Miasta Sopotu (pok. 60), by inne przedstawicielki wspomnianych grup miały możliwość podpisania się pod protestem.

Protest przedstawicielek samorządu po słowach Wyszkowskiego o prezydent Dulkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
informują że niemieccy naziści i gdańscy folksdojcze chcą zabawą, spiewe i tańcami uczcic agresje Niemiec na Polske i wymordowanie przez Niemców-zbrodniarzy 6 milionow polskich obywateli, w wiekszości narodowosci polskiej i żydowskiej
l
lio
Od kiedy mówienie o kimś prawdy jest hejtowaniem? Jeśli np. ktoś zachowuje się jak półmózg, to należy w taki sposób komentować zachowanie i wypowiedzi półmózga...
G
Gość
Niemcy uwielbiaja Dulkiewicz bo ona tu jest i dla nich bedzie tanczyc 1.IX na Westerplatte !
G
Gość
2019-08-08T18:39:55 02:00, gdanszczanin:

Nie do uwierzenia że ktoś ją rozumie ! Jako mieszkaniec i Polak domagam się aby ustąpiła z urzędu jest pacynkom i marionetką totalnej w tle ciągoty niemieckie ! Pluje gdańszczanom w twarz !

popieram wpis

G
Gość
2019-08-09T09:57:02 02:00, Jasińska:

Jak nazwać kogoś, kto w rocznicę napaści Niemiec na Polskę chce urządzać tańce... swawolę... hulańce?

Jak nazywa się kobietę, która nie wie kto jest ojcem dziecka?...

Jak nazwać prezydenta miasta w Polsce, którego zastępca głosi, że II wojnę światową wywołali Polacy?

Jak nazwać prezydenta miasta w Polsce, który pluje na wiarę chrześcijańską i jej symbole?

To Dulkiewicz!

popieram wpis

G
Gość
2019-08-09T19:44:05 02:00, Autochton:

Tej pani już najserdeczniej dziękujemy.

popieram wpis

G
Gość
2019-08-09T20:02:05 02:00, Gość:

te panie to przydupaski prezydentow trojmiejskich, są zaniepokojone ewentualną utratą posadek i apanaży stąd tak optują za tak wybitnie nieudaczną prezydent Gdańska

popieram wpis

G
Gość
te panie to przydupaski prezydentow trojmiejskich, są zaniepokojone ewentualną utratą posadek i apanaży stąd tak optują za tak wybitnie nieudaczną prezydent Gdańska
A
Autochton
Tej pani już najserdeczniej dziękujemy.
P
Polihistor
2019-08-09T09:57:02 02:00, Jasińska:

Jak nazwać kogoś, kto w rocznicę napaści Niemiec na Polskę chce urządzać tańce... swawolę... hulańce?

Jak nazywa się kobietę, która nie wie kto jest ojcem dziecka?...

Jak nazwać prezydenta miasta w Polsce, którego zastępca głosi, że II wojnę światową wywołali Polacy?

Jak nazwać prezydenta miasta w Polsce, który pluje na wiarę chrześcijańską i jej symbole?

To Dulkiewicz!

Nad wyraz celne!

Dodałbym tylko: jak nazwać tych, którzy na kogoś takiego głosują? Przyznaję, że brak mi konceptu.

G
Gość
Jak nazwać prezydenta miasta w Polsce, którego zastępca głosi, że II wojnę światową wywołali Polacy to po to ta akcja magistratu !
G
Gość
Te panie z samorzadu to kolesie komisarza niemieckiego z Gdanska i chca zmienic bieg histori bez których rózne rzeczy by się nie wydarzyly.!
J
Jasińska
Jak nazwać kogoś, kto w rocznicę napaści Niemiec na Polskę chce urządzać tańce... swawolę... hulańce?

Jak nazywa się kobietę, która nie wie kto jest ojcem dziecka?...

Jak nazwać prezydenta miasta w Polsce, którego zastępca głosi, że II wojnę światową wywołali Polacy?

Jak nazwać prezydenta miasta w Polsce, który pluje na wiarę chrześcijańską i jej symbole?

To Dulkiewicz!
P
Polihistor
Ależ nie ma tu żadnego hejtu. Jest ostra krytyka, na którą musi być gotowa każda osoba publiczna, zwłaszcza gdy działa w sposób skandaliczny, grubo przekraczając swoje kompetencje gminnego urzędnika.
G
Gość
Czy pani Dulska chce miec samych pochlebcow na uslugi a jej portrety maja wisiec w kazdym urzedzie i w kazdej klasie?

Osmaganie kupra dziala jak sole trzezwiace i pobudza do dzialania - dobrego dzialania.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie