Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puławskie Azoty: Związkowcy będą rozmawiać o powstawaniu chemicznego giganta

Ewa Pajuro
archiwum
Związkowcy z Puław, Tarnowa i Polic spotykają się w środę, by porozmawiać o połączeniu Zakładów Azotowych Puławy i Tarnów (do których należą ZCh Police). Z konsolidacji tych dwóch spółek ma powstać gigant polskiego rynku chemii.

Połączenie ma się odbyć w oparciu o tarnowskie Azoty. Związkowcy z Puław uważają jednak, że branżę należy konsolidować wokół najsilniejszego przedsiębiorstwa, w którym skarb państwa ma większość udziałów. - Takim przedsiębiorstwem są Zakłady Azotowe Puławy - podkreślają.

Oprócz tego, domagają się ustawowych zabezpieczeń chroniących nowo powstały podmiot przed wrogim przejęciem. - Realne jest niebezpieczeństwo, że my się połączymy, a następnie zostaniemy przejęci - uważa Sławomir Wręga, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego ZA Puławy. - Trzeba zagwarantować, że skarb państwa nie sprzeda kontrolnego pakietu akcji w skonsolidowanym przedsiębiorstwie - podkreśla.

Ostatnie dni były bardzo gorące dla polskiej branży chemicznej. Przypomnijmy, że w piątek rosyjska grupa Acron ogłosiła, że za jedną akcję ZA Tarnów zapłaci 45 zł, a nie tak jak podawała wcześniej 36 zł.

Ministerstwo skarbu, które posiada 32 proc. udziałów w tarnowskich Azotach i nie chce, by zmieniły one właściciela, postanowiło interweniować.

Tego samego dnia pojawiła się informacja, że ZA Tarnów chcą kupić Puławy. W sobotę nadzwyczajne walne zgromadzenie tarnowskich Azotów podjęło decyzję o emisji nowych akcji. Takie rozproszenie akcjonariatu miało utrudnić Acronowi przejęcie spółki. W chwili, gdy zamykaliśmy to wydanie Kuriera nie były znane wyniki wezwania Acronu do sprzedaży akcji Tarnowa. Zarząd tarnowskich Azotów był jednak przekonany, że do przejęcia przez Rosjan nie dojdzie.

W sprawie konsolidacji z Puławami zapewniał natomiast, że ma to być połączenie na zasadach partnerstwa przy zachowaniu przez Puławy statusu odrębnej spółki.

Przypomnijmy, że w czerwcu chęć przejęcia puławskich Azotów ogłosiła spółka Synthos z Oświęcimia.

Skarb państwa nie odpowiedział jeszcze na to wezwanie. Ma to zrobić do 20 lipca, jednak kilka dni temu minister skarbu Mikołaj Budzanowski zaznaczył wyraźnie, że konsolidacja chemii będzie się odbywać na razie tylko w oparciu o zakłady w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie Koźlu (dwa ostatnie należą do ZA Tarnów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski