Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni opozycji chcą uchylenia stanowiska przeciwko „ideologii LGBT”. Będzie nadzwyczajna sesja sejmiku

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Radni wojewódzcy z klubu Koalicji Obywatelskiej w przyszłym tygodniu planują złożyć wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku. Tematem ma być wycofanie się ze stanowiska przeciwko „ideologii LGBT”, przyjętego przed dwoma laty. Radni argumentują, że dalsze obowiązywanie dokumentu grozi utratą unijnych pieniędzy.

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku musi poprzeć 9 radnych. - Na pewno zbierzemy 9 podpisów. Nasz klub liczy 7 radnych, ale jego poparcie zapowiedzieli też radni: Ewa Jaszczuk (wystąpiła z klubu PSL) i Tadeusz Kochanowski z SLD. Prowadzimy też rozmowy z PSL, zależy nam na szerokim poparciu – zapowiada Krzysztof Komorski, radny wojewódzki z KO.

- Jeśli tylko dostanę wniosek podpisany przez co najmniej 9 radnych, sesja odbędzie się w ciągu 7 dni – zapowiada Jerzy Szwaj, przewodniczący sejmiku.

Głównym tematem nadzwyczajnej sesji ma być wycofanie się ze stanowiska przeciwko „ideologii LGBT”, przyjętego w kwietniu 2019 roku. Radni wyrazili w nim m.in. sprzeciw „wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT”.

Krzysztof Komorski wyjaśnia, że we wniosku o sesję radni podnoszą, że stanowisko przestało mieć wymiar tylko symboliczny. - To już nie tylko wstyd, że zostało przyjęte. Z tego powodu mamy realną groźbę utraty unijnego dofinansowania, a w związku z tym narażanie się na zarzut o niegospodarność i działanie na szkodę województwa – zaznacza Komorski.

Komisja Europejska w ostatnich miesiącach kilkakrotnie wysyłała sygnały, że w województwach, gdzie przyjęto podobne stanowiska, mogą się pojawić problemy z unijnymi dotacjami. W lipcu na konferencji w Lublinie Cinzia Masina z KE wyraziła zaniepokojenie uchwałą „wymierzoną w społeczność LGBTIQ”. Tłumaczyła, że KE obawia się, że regionach, gdzie stanowiska obowiązują nie będą przestrzegane zasady określone w Karcie Praw Podstawowych UE. Te z kolei gwarantują równość i niedyskryminację także osobom LGBTIQ.

Wcześniej media ujawniły wypowiedź innej przedstawicielki KE, która miała paść podczas negocjacji unijnego programu regionalnego w Małopolsce (tam sejmik też przyjął podobne do lubelskiego stanowisko w sprawie LGBT). Urzędniczka miała powiedzieć, że jeśli uchwała będzie nadal obowiązywać, dojdzie do zablokowania negocjacji RPO na lata 2021-27 dla Małopolski.

W ostatni czwartek radni z Małopolski ponownie dyskutowali nad kontrowersyjnym stanowiskiem. Głosami radnych PiS zostało ono podtrzymane.

Jak będzie w województwie lubelskim? Dwa lata temu przyjęcie stanowiska poparło 24 radnych – z PiS i PSL. Przeciwko było trzech przedstawicieli KO. Pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu. Tym razem przeciwników ma być więcej. Dołączenie do ich grona zapowiada Ewa Jaszczuk, radna niezrzeszona, która pod koniec czerwca przyłączyła się do Polski 2050 Szymona Hołowni i wystąpiła z klubu PSL. - Nie wyobrażam sobie, żeby głosować inaczej niż za uchyleniem tego stanowiska - mówi. Dwa lata temu poparła jednak jego przyjęcie. - Gdybym mogła wówczas przewidzieć, ile złego ono spowoduje, ile podziałów społecznych, zagłosowałabym inaczej. Druga kwestia to zagrożenie utratą unijnych funduszy – nie możemy do tego dopuścić – tłumaczy.

Nie wiadomo, co zrobią radni PSL. Sławomir Sosnowski przyznaje, że jest przeciwny zwoływaniu sesji nadzwyczajnej w tej sprawie. - To jest wyłącznie robienie politycznego szumu i rozdrapywanie tematu – ocenia. Radny przypomina, że decydujący głos i tak będzie należał do klubu PiS (ma 18 członków w 33-osobowym sejmiku). - To marszałek powinien wiedzieć, czy stanowisko jest zagrożeniem dla negocjacji z KE, czy nie. I to z jego inicjatywy powinniśmy się ewentualnie zajmować tym tematem - uważa.

Marszałek Jarosław Stawiarski pod koniec lipca zapewniał, że nie ma zagrożenia utratą czy zamrożeniem funduszy UE dla regionu. Nie widział też podstaw do uchylania stanowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski