Radni powiatu puławskiego zarobią więcej. „Nie robimy tego jedynie we własnym interesie”

Redakcja
www.pulawy.powiat.pl
Udostępnij:
Na środowej (24 listopada) XXXI sesji Rady Powiatu Puławskiego nie brakowało emocji. A wszystko to ze względu na głosowanie nad uchwałą dotyczącą podwyżek diet dla członków rady, a także starosty.

Wprowadzenie korekty dochodów samorządowców jest możliwe dzięki rosnącym rządowym przelicznikom kwoty bazowej.
Jak informował we wtorek (23 listopada) portal lpu24.pl podstawowa dieta radnych wzrosnąć ma o ok. 900 zł, członkowie komisji mogą liczyć na podwyżkę rzędu ok. 1200 zł. O nieco ponad 1000 zł wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady powiatu. Natomiast starosta miesięcznie otrzyma ponad 20 tys. zł. Podwyżki diet, które miałyby obowiązywać już od grudnia oznaczają 60% wzrost kosztów, jakie samorząd obecnie przeznaczał na obsługę rady.

Kwestia podwyżek podzieliła radnych powiatu

Jednym z radnych, który w trakcie sesji wnioskował o nieprzyjmowanie podwyżek był radny Zbigniew Śliwiński. Jak stwierdził, przyjęcie drugiej podwyżki w trakcie kadencji rady powiatu jest psuciem wizerunku radnych. Samorządowiec zauważył, że zarobki po podwyżkach, będą przekraczały dochody urzędników, którzy każdego dnia przychodzą do pracy.

- Jestem przerażony, 1 listopada wchodzi regulacja ustawowa, a my już od 1 grudnia wykorzystać okazję, którą daje nam rząd. W mojej opinii jest to nieuczciwe, żeby przy jednej kadencji, z dużą różnicą dwa razy podnosić dochody. Bardzo serdecznie apeluję o rozsądek - powiedział przed głosowaniem nad uchwałą radny Śliwiński.

Opinię samorządowca podzielił radny Paweł Gajek. Z kolei na pytanie o podwyżkę zarobków urzędników starostwa wystosował radny Marian Żaba, podkreślając, że nie są oni uposażani stosownie do zakresu swojej pracy.

- Potwierdzam, że zarząd przewidział podwyżki dla pracowników. Zarządzenie podpisałam 17 listopada. Razem z wyrównaniem wyniosłyby one średnio około 500 złotych na osobę - wyjaśniła starosta, Danuta Smaga.

- Nie robimy tego jedynie we własnym interesie, ale również dla radnych następnych kadencji, może nawet na 20 lat - tłumaczył konieczność podjęcia uchwały, radny Michał Godliński. Samorządowiec podkreślał, że jest to pierwsza tak ważna regulacja podjęta od 1990 r., a dotychczasowe podwyżki w tym podwyżka dla radnych powiatu puławskiego z sierpnia 2020 r była „kosmetyczna".

- Co do opinii, które pojawiają się w internecie, wiemy kto je wygłasza, jeżeli komuś się zdaje, że bycie radnym to świetny biznes to przecież może wziąć udział w wyborach i właśnie tam robić te „kokosy". Trzeba jednak pamiętać, że kampanie też trochę kosztują - mówił radny M. Godliński, należący do grupy radnych popierających podwyżki.

Samorządowiec w swojej wypowiedzi, zwrócił uwagę na trudy pracy radnego tj. podejmowanie ciężkich i niepopularnych decyzji, pracę w weekendy oraz o konieczności posiadaniu odpowiednich kompetencji do wykonywanie mandatu radnego.

Po burzliwej dyskusji, uchwały dotyczące ustalenia wysokości wynagrodzenia miesięcznego starosty puławskiego, a także podwyżek dla radnych zostały przyjęte.

W głosowaniu dotyczącym ustalenia wysokości wynagrodzenia starosty puławskiego „za" opowiedziało się 17 radnych; Ambryszewski Zbigniew, Duda-Szalast Ilona, Godliński Michał, Górska -Lenartowicz Małgorzata, Kiełb Zbigniew, Krześniak Bogdan, Kuna Grzegorz, Michał Witold, Popiołek Witold, Strzelcka Bożena, Szczypa Renata, Szmajda Tomasz, Wawerski Janusz, Wiciki Mariusz, Woch Marek, Wójcik Stanisław, Żaba Marian. Przeciwni uchwale byli dwwaj radni: Gajek Paweł, Skowyra Łukasz. Od głosu wstrzymali się trzej radni; Mitruczuk Andrzej, Pisula Marcin, Śliwiński Zbigniew.

Natomiast w głosowaniu na temat podwyżek diet radnych za przyjęciem uchwały opowiedziało się 15 samorządowców; Ambryszewski Zbigniew, Duda-Szalast Ilona, Godliński Michał, Górska -Lenartowicz Małgorzata, Krześniak Bogdan, Kuna Grzegorz, Michał Witold, Popiołek Witold, Szczypa Renata, Szmajda Tomasz, Wawerski Janusz, Wiciki Mariusz, Woch Marek, Wójcik Stanisław, Żaba Marian. Przeciw zagłosowało sześciu radnych; Gajek Paweł, Skowyra Łukasz, Kiełb Zbigniew, Mitruczuk Andrzej, Pisula MArcin, Skowyra Łukasz, Śwliwiński Zbigniew. Od głosu wstrzymała się Strzelecka Bożena.

W sesji udziału nie brała radna Gutowska Teresa.

Jak poinformował sekretarz powiatu Waldemar Orkiszewski, wysokość diet w 2022 r. bez potrąceń wyniesie 708 565 zł i 95 gr.

Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie