Raport IPCC. Do 2050 roku ludzkość będzie zmuszona...

  Raport IPCC. Do 2050 roku ludzkość będzie zmuszona zrezygnować z węgla?

  Zdjęcie autora materiału
  Kacper Rogacin

  Aktualizacja:

  Polska

  Raport IPCC. Do 2050 roku ludzkość będzie zmuszona zrezygnować z węgla?

  ©Fot. Mikolaj Suchan / Polska Press Grupa

  Świat stoi przed obliczem wielkich zmian klimatycznych - wynika z najnowszego raportu IPCC. Eksperci twierdzą, że jedynym sposobem na zatrzymanie nieodwracalnych zmian jest drastyczna redukcja emisji CO2 do atmosfery. Możliwe, że konieczna będzie całkowita rezygnacja z węgla.
  Raport IPCC. Do 2050 roku ludzkość będzie zmuszona zrezygnować z węgla?

  ©Fot. Mikolaj Suchan / Polska Press Grupa

  IPCC (międzynarodowa organizacja, działająca w obszarze nauk o klimacie) zaprezentowało swój najnowszy raport w nocy z niedzieli na poniedziałek w Inczon w Korei Południowej. Nad gigantycznym, opierającym się na sześciu tysiącach publikacji naukowych materiałem pracowało 91 naukowców z 40 krajów.

  Główna konkluzja raportu jest jedna - wcześniej sądzono, że do końca XXI wieku średnia temperatura na świecie wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza i że ta wartość stanowi bezpieczną granicę. Tymczasem okazuje się, że bezpieczną granicą jest wzrost o 1,5 stopnia Celsjusza.

  Jeśli bowiem temperatura na świecie wzrośnie o 2 stopnie, to co najmniej raz na dziesięć lat całkowitemu stopnieniu ulegnie pokrywa lodowa Arktyki. W przypadku wzrostu o 1,5 stopnia, pokrywa stopnieje w całości raz na sto lat.  W raporcie możemy również przeczytać, że według ekspertów, wpływ człowieka na zmiany w klimacie jest o wiele większy, niż jeszcze niedawno sądzono. Naukowcy twierdzą, że zanieczyszczenie klimatu przez ludzi może powodować powstawanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, a nawet prowadzić do katastrof naturalnych.

  Według ekspertów, aby nie przekroczyć progu bezpieczeństwa już w 2030 roku, globalna emisja CO2 musiałaby w ciągu najbliższych 12 lat spaść o około 45 proc. w porównaniu do emisji z 2010 roku. W 2050 roku powinien zostać osiągnięty “poziom netto”. Ludzkość będzie wtedy wychwytywała dokładnie tyle CO2 z atmosfery, ile będzie go produkowała.

  Jednym z głównych źródeł emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest spalanie węgla. Aby powstrzymać nadciągającą katastrofę klimatyczną, świat musiałby w ciągu najbliższych 12 lat obniżyć zużycie węgla o 60 proc. w porównaniu do 2010 roku, natomiast do 2050 roku powinniśmy zrezygnować ze spalania węgla.

  - Latem, dzięki politycznemu porozumieniu, zostały przyjęte istotne przepisy dotyczące zarządzania unią energetyczną. Nakładają one na państwa członkowskie obowiązek zaplanowania obniżenia zużycia węgla na najbliższe 30 lat. Porozumienie daje Komisji narzędzia do kontroli działań państw członkowskich - powiedziała Anna Kaisa-Itkonen, rzecznik Komisji Europejskiej ds. klimatu i energii.

  Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapowiadał kilkanaście dni temu, że Polska zamierza wydobywać więcej węgla.

  - Wierzę, że znajdziemy najlepsze sposoby i technologie, by wykorzystywać nasze czarne złoto, krajowe zasoby węgla. Węgiel to duża wartość dla polskiej gospodarki. Chcemy, by ta wartość rosła - mówił prezes Rady Ministrów.

  Raport IPCC będzie naukową podstawą do negocjacji na szczycie klimatycznym ONZ “COP24” w Katowicach. Szczyt rozpocznie się 3 grudnia i potrwa do 14 grudnia.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  precz z gornikami

  ewald (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  MY CHCEMY DO 2020 ZREZYGNOWAĆ Z WEGLA. ZLIKWIDOWAC WSZYSTKIE KOPALNIE WEGLA KAMIENNEGO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lodowce 10.000 lat temu pewnie Neandertalczyk stopił

  wyznawcy nowej religii się znaleźli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Pogody na tydzień naprzód nie potrafią zasymulować a bajeczki o zmianach klimatycznych piszą.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ekologia

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ekologia to konieczność nie religia, to jak ze ściekami, można by je nie oczyszczać, ale trzeba przy takiej liczbie ludności, to samo tyczy się segregowania i recyklingu śmieci, ograniczenia...rozwiń całość

  Ekologia to konieczność nie religia, to jak ze ściekami, można by je nie oczyszczać, ale trzeba przy takiej liczbie ludności, to samo tyczy się segregowania i recyklingu śmieci, ograniczenia spalania paliw kopalnych, racjonalne pozyskiwanie drewna itd itdzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo