Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja doliny Bystrzycy: Mieszkańcy zgłosili 20 uwag

Małgorzata Szlachetka
Do końca stycznia ratusz ma przedstawić ekspertyzę na temat rewitalizacji doliny Bystrzycy.
Do końca stycznia ratusz ma przedstawić ekspertyzę na temat rewitalizacji doliny Bystrzycy. Małgorzata Genca
Nadal nie wiadomo, jaką metodę oczyszczenia zalewu wybierze miasto. Być może będą to specjalne tabletki wrzucane do wody.

- Pierwszym krokiem do rewitalizacji doliny Bystrzycy powinno być oczyszczenie wody w Zalewie Zemborzyckim - nie ma wątpliwości inż. Roman Goral, specjalista w zakresie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

W piśmie wysłanym do prezydenta Żuka inż. Goral stwierdził, że w przedstawionej przez miasto wstępnej koncepcji rewitalizacji doliny Bystrzycy „brak jest racjonalnej wizji ochrony czystości wody w Zalewie Zemborzyckim”. To jedna z ponad 20 uwag od mieszkańców, które wpłynęły właśnie do ratusza w sprawie Bystrzycy. Termin nadsyłania upłynął 15 listopada.

Urzędnicy odpowiadają, że nie ma jeszcze decyzji, jaka metoda oczyszczania Zalewu Zemborzyckiego zostanie wybrana. - Żadnej nie odrzucamy na tym etapie - zapewnia Olga Mazurek z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W połowie roku miasto, wspólnie z MOSiR, wystąpiło o fundusze z unijnego programu Life. Lublin chce dostać ponad 2,4 mln euro, czyli około 10 mln złotych na oczyszczenie wody w zalewie specjalnymi tabletkami. Ta metoda ma być sprawdzona na obszarze 10 ha, przy powierzchni zbiornika wynoszącej 280 ha.

Plaże i ścieżki rowerowe

Plany są śmiałe, koszt realizacji wszystkich szacowany jest na około 456 mln zł i potrwa do pięciu lat. To m.in. budowa 10 kładek dla pieszych na Bystrzycy, tyle samo przystani kajakowych, czterech plaż i 30 kilometrów ścieżek rowerowych. Nie mówiąc już o powstaniu zbiornika „Prawiedniki”. Wszystko jest jednak wciąż na etapie rozmów.

- Obecnie nad koncepcją zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy pracuje grupa ekspertów - mówi Olga Mazurek. - Do końca stycznia 2016 roku opracują ekspertyzę określającą, jakie działania dalej podjąć, żeby Zalew Zemborzycki wypełniał normy, na których nam zależy - odpowiedniej jakości wody i maksymalnego zniwelowania obecności sinic - dodaje Mazurek.

Przeanalizowana będzie też zasadność budowy zbiornika w Prawiednikach.

Za krótkie konsultacje?

Pismo do Urzędu Miasta Lublin w sprawie rewitalizacji doliny Bystrzycy przygotowuje Rada Kultury Przestrzeni, społeczne ciało doradcze prezydenta.

Strona społeczna zwraca uwagę, że konsultacje były zbyt krótkie. - Przedstawione propozycje są podane na takim stopniu ogólności, że właściwie ciężko jest je skonsultować. Było też za mało czasu na przygotowanie opinii - podkreśla Marcin Skrzypek z RKP.

Jakie zastrzeżenia mają jeszcze lublinianie? Pan Marek martwi się, że nowy most na Bystrzycy, przy ulicy Muzycznej, będzie miał kolor źle wpisujący się w otoczenie. „Dokumentacja projektowa zakłada, że kratownica mostu będzie miała kolor żółty, który jest bardzo jaskrawy. Zupełnie nie wpisuje się on w krajobraz rzeki Bystrzycy, środowiska przyrodniczego czy funkcjonującego obok stadionu Arena Lublin” - pisze pan Marek.

Miasto zapewnia, że jeszcze jest szansa na zmianę. - Jest to nawet bardzo dobry moment, by na ten temat podyskutować. W ubiegłym tygodniu odbyliśmy już w tej sprawie rozmowę z przewodniczącym Rady Kultury Przestrzeni - informuje Karol Kieliszek z zespołu prasowego ratusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski