MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielony Budżet Lublina 2024. Poznaliśmy zwycięskie projekty

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Odnowienie skweru im. bł. ks. A. Zawistowskiego to jedno z 80 zadań zrealizowanych do tej pory w ramach Zielonego Budżetu
Odnowienie skweru im. bł. ks. A. Zawistowskiego to jedno z 80 zadań zrealizowanych do tej pory w ramach Zielonego Budżetu Jakub Sarek
Stworzenie Naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku, wąwóz Węglinek, Naturalna rzeka – fragment Doliny Czechówki od ul. Głównej do al. Solidarności - w sumie 11 projektów w 9 miejscach znalazło się na liście zwycięzców tegorocznej edycji zielonego budżetu obywatelskiego.

Tegorocznej - siódmej odsłonie - Zielonego Budżetu przyświecało hasło "Naturalnie, w mieście!". Dotyczy ona obszarów miejskich, które powstały naturalnie i posiadają szczególne walory przyrodnicze, krajobrazowe, środowiskowe i estetyczne terenów, będące stanowiskiem dla specyficznych, dziko rosnących roślin i/lub siedliskiem zwierząt, mogących służyć celom edukacyjnym oraz badawczym.

- Mieszkanki i mieszkańcy złożyli 41 pomysłów, z których 21 przeszło pozytywnie ocenę formalną i zostało skierowane do oceny merytorycznej - informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Tę przeprowadził panel ekspertów złożony ze specjalistów z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu oraz
reprezentanci miejskich instytucji - Biura Partycypacji Społecznej i Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Do realizacji wybrano 11 inicjatyw w dziewięciu zakątkach miasta.

W gronie zwycięzców znalazły się m.in. realizacja koncepcji naturalistycznego zagospodarowania Wąwozu Pokolenia przy ul. Zana i ul. Nowomiejskiej.

- Dla tego obszaru przygotowano już koncepcję zagospodarowania, która zakłada przeprowadzenie prac ogrodniczych, pielęgnacyjnych, a także urządzenie nowych miejsc odpoczynku, przy zachowaniu naturalistycznego charakteru miejsca - opisuje Duma.

Uznanie jury zyskało też utworzenie naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku oraz projekt pn. "Naturalna rzeka – fragment Doliny Czechówki od ul. Głównej do al. Solidarności".

Na wykonanie tych inwestycji ratusz zarezerwował ok. 2 mln zł. Mają zostać zrealizowane do końca 2024 r.

Jak informowało w grudniu 2023 r. miasto, w ramach sześciu wcześniejszych edycji Zielonego Budżetu finalizacji doczekało się ponad 80 projektów na terenie miasta. Powstało również kilkadziesiąt zielonych enklaw i miejsc odpoczynku.

W Lublinie pojawią się ogrody społeczne?

Do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne nad stworzeniem w Lublinie ogrodów społecznych.

- To zielone przestrzenie zagospodarowywane przez grupy mieszkańców. Być może pod opieką organizacji pozarządowych, być może pod opieką instytucji miejskich, takich jak szkoły czy biblioteki. Te przestrzenie mają służyć uprawie warzyw, owoców, ziół, przygotowywaniu żywności - przedstawił szczegóły Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.

I dodawał, że takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują m.in. w Krakowie czy norweskim Oslo.

- W trakcie konsultacji mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w kilku kwestiach: w jakim schemacie należy uruchomić takie ogrody w Lublinie? Jak powinno wyglądać wsparcie ze strony miasta? Ile osób powinna liczyć grupa lokalna odpowiadająca za ogród? Jak ma wyglądać regulamin takiego ogrodu? - wskazuje Katarzyna Duma.

Jak zapowiada ratusz, lubelski system ogrodów społecznych, który wyłoni się po rozmowach z mieszkańcami i radami dzielnic, ma zostać zaprezentowany na początku maja.

- W 2024 r. chcielibyśmy uruchomić dwa takie ogrody. Na ten program patrzymy jako działanie wieloletnie. W zależności od zainteresowania będziemy prognozowali ile środków, jaki zakres wsparcia od miasta jest konieczny na kolejne lata - podaje Choroś.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski