MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie zatrudnienie u marszałka województwa

Sławomir Skomra
Od kilku tygodni około 700 urzędników pracuje w nowym gmachu przy ul. Grottgera, wybudowanym za ponad 63 mln zł.
Od kilku tygodni około 700 urzędników pracuje w nowym gmachu przy ul. Grottgera, wybudowanym za ponad 63 mln zł. Małgorzata Genca
Z roku na rok marszałek województwa ma coraz więcej pracowników. Teraz to ponad 1000 osób. Wzrost zatrudnienia ma związek z funduszami unijnymi i nowymi obowiązkami - mówią urzędnicy.

O dokładne dane dotyczące zatrudnienia regularnie występują do marszałka opozycyjni radni wojewódzcy klubu PiS. Stąd wiadomo, że na początku zeszłego roku liczba pracujących wynosiła 900 osób. Jesienią 2015 było to już 976 pracowników, a dodając osoby np. na urlopach macierzyńskich stan zatrudnienia wyniósł 1137 osób.

O najnowsze dane poprosił radny PiS Michał Mulawa. Co więcej, Urząd Marszałkowski przedstawił dane od 2006 roku. Wtedy marszałek miał w sumie 493 pracowników.

- Na koniec 2007 roku, kiedy PiS straciło władzę w województwie, w urzędzie pracowało dokładnie 579 osób - mówi Mulawa.

Stan kadry rósł z roku na rok. Magiczna liczba tysiąca została przekroczona w 2012 r. Na koniec zeszłego roku w Urzędzie Marszałkowskim pracowało dokładnie 1159 osób. 79 z nich to osoby zatrudnione na zastępstwa, 119 to stanowiska pomocnicze i obsługa techniczna. Trzeba jeszcze uwzględnić fakt, że spośród wszystkich zatrudnionych aż 110 osób przebywało na urlopach bezpłatnych, macierzyńskich czy długotrwałych zwolnieniach lekarskich.

- Wzrost zatrudnienia był spowodowany wieloma czynnikami - mówi Beata Górka, rzeczniczka prasowa marszałka województwa. - W lipcu zeszłego roku na przykład przejęliśmy Biuro Planowania Przestrzennego wraz z 49 jego pracownikami - dodaje.

Nowi urzędnicy są potrzebni do obsługi nowego Regionalnego Programu Operacyjnego (na lata 2014 - 2020), Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy czy do programu Transgranicznej Współpracy Polska - Białoruś - Ukraina. - Trzeba też zauważyć, że 467 osób jest zatrudnionych w ramach tzw. pomocy technicznej. Czyli ich pensje nie są wypłacane z naszego budżetu, a z funduszy unijnych - zaznacza Górka.

W 2006 roku takich pracowników było tylko 31.

Te argumenty zupełnie nie przekonują Mulawy: - Nic nie uzasadnia takiego przyrostu zatrudnienia. Przecież pensja wypłacana z funduszu UE to też pieniądze publiczne i też z pieniędzy polskich podatników - komentuje radny i dodaje: - Jeśli tylu urzędników zajmuje się funduszami unijnymi, to powinniśmy być prymusem w ich wydawaniu. Tymczasem jak na razie nie wydaliśmy ani jednego euro, które przysługuje nam do 2020 roku - dodaje.

W zeszłym roku na płace w budżecie województwa zapisano 177,5 mln zł. W tym jest już zaplanowanych 179 mln zł.

- To pensje pracowników urzędu i podległych marszałkowi jednostek z wyłączeniem szpitali i placówek kulturalnych - precyzuje Górka.

Flota w garażu

Dla porównania sprawdziliśmy, ile osób zatrudnia marszałek sąsiedniego województwa - podlaskiego.

Pod koniec 2015 roku zatrudnione były tam 662 osoby na 658,44 etatach.

Radny Michał Mulawa zapytał też lubelskiego marszałka o liczbę posiadanych przez urząd samochodów.

Sam urząd jest właścicielem 17 aut osobowych. Urzędnicy korzystają też z 4 kolejnych, wynajętych w ramach pomocy technicznej (płaci za to UE). Tymi samochodami jeżdżą pracownicy dwóch departamentów zajmujących się środkami unijnymi. Całkowity, roczny koszt użytkowania całej floty samochodowej to 448,7 tys. zł.

Ostatnio marszałek poszukiwał dwóch nowych aut. Do zakupu jednak nie doszło, bo do przetargu zgłosił się tylko jeden oferent i chciał za auta zbyt dużo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski