Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozdroża otworzyły nową galerię i zapraszają na wystawę „Białoruś 2020. Trauma i śmiech”

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Wraz z początkiem grudnia Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” rusza z zupełnie nowym projektem – Galerią Rozdroża. Pierwszą wystawę pod tytułem „Białoruś 2020. Trauma i śmiech” można obejrzeć do 2 lutego, zarówno wirtualnie jak i na żywo.

Nowa przestrzeń wystawiennicza Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” znajduje się dosłownie i w przenośni na „rozdrożach”. Usytuowana jest zarówno na rozstaju dróg komunikacyjnych w przejściowym pasażu instytucji, mieszącej się w budynku Centrum Kultury, jak i w przestrzeni cyfrowej - w internecie. Jak podkreślają organizatorzy projekt zakłada szeroką dostępność i otwartość na wzajemny dialog. A co będzie wyróżniać nową miejską galerię w Lublinie? Przede wszystkim tematyka prezentowanej sztuki będzie dotyczyć zjawisk związanych z przemianami społecznymi, kulturowymi i politycznymi na świecie, będzie także pewnego rodzaju rewersem Festiwalu „Otwarte Miasto”.

- W odróżnieniu od Festiwalu Otwarte Miasto, który ukazuje sztukę przestrzeni miejskiej, pokażemy miasto z jego problemami, z jego wyzwaniami właśnie w budynku przejściowym w instytucji i w internecie – mówi Franaszek, dyrektor Rozdroży. - Inspiruje nas symboliczne miejsce Rozdroży jako miejsca skrzyżowania ścieżek, dróg i traktów. Tak sformułowana definicja pozwala nam myśleć również o kulturze w kategoriach przenikania, konfrontacji, ale też spotkania i dialogu - dodaje.

Na pierwszy ogień Galeria Rozdroża prezentuje wystawę „Białoruś 2020. Trauma i śmiech”, dotyczącą aktualnych wydarzeń u naszych wschodnich sąsiadów – zobaczymy na niej zdjęcia, plakaty, grafiki i artystyczne manifestacje.

- Spróbujemy pokazać udokumentowaną w trakcie protestów gwałtowną i histeryczną, sięgającą po przemoc i represję, reakcję władz i w tym samym czasie pokojowo nastawionych zwykłych obywateli zatroskanych o swoją przyszłość – podają Rozdroża, jednocześnie podkreślając, że ekspozycja jest symbolicznym hołdem złożonym Białorusinom, dziennikarzom, fotografom i artystom, którzy wykazując się ogromną odwagą, wspólnie stworzyli kronikę białoruskiej rewolucji 2020 na czele której stanęły kobiety.

Mural na ścianie Aresztu Śledczego w Lublinie, a na nim Żołn...

- Nie do przecenienia w tej walce są nowe technologie internetowe. Białorusini świetnie się odnaleźli w sytuacji postmedialnej performatywności, zorganizowali szeroko zakrojony partyzancki ruch artystyczny, masowo stosują art-terapię, produkując niewiarygodną ilość plakatów, piosenek, murali i do perfekcji opanowując sztukę walki z przemocą za pomocą kpiny i śmiechu – komentuje dr hab. Irina Lappo.

Podczas wystawy możemy zobaczyć fotografie Iryny Arekhouskej, Tatiany Kapitonowej, Alexandra Vasukowicha oraz Julii Szabłowskiej oraz autorskie grafiki kilkunastu białoruskich artystów, m.in. Andrzeja Piczuszkina, Alexa Serady, Anny Elaginej czy Marii Popkowej.

Ekspozycja dostępna jest na stronie www.rozdroza.com oraz na facebookowym profilu Rozdroży.

Patronat wydarzenia objęli Biełsat i Centrum Białoruskiej Solidarności.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski