Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza akcja SOS dla seniora. 400 osób z Lublina dostanie całodobowe opaski życia (ZDJĘCIA)

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Opaski posiadają miernik tętna, czujnik upadku, lokalizator GPS. W razie potrzeby senior może za pomocą przycisku alarmowego wezwać pomoc. Rekrutacja seniorów z Lublina do pilotażowego programu rozpocznie się w środę - 24 lipca. Chętni mogą zgłaszać się do 7 sierpnia.

- To pierwszy taki projekt w naszym mieście. Wykorzystując nowoczesne technologie, chcemy umożliwić osobom starszym jak najdłuższe bezpieczne pozostawanie w najbliższym im domowym zaciszu - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Pilotaż programu potrwa od września 2019 do końca sierpnia 2020 roku. Każdy uczestnik otrzyma opaskę na nadgarstek wyposażoną w przycisk SOS, który umożliwia bezpośrednie połączenie z ratownikiem z Centrum Teleopieki albo z członkiem rodziny.

Opaska ma indywidualny numer i wyposażona jest także w miernik tętna, czujnik upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS, pomiar poziomu ładowania baterii.

- Opaska działa w dwóch trybach. W razie zagrożenia życia lub zdrowia daje szybką możliwość komunikowania się seniorowi z Centrum Teleopieki za pomocą włączenia przycisku. Z drugiej strony, parametry seniora monitorowane są przez pracowników Centrum Teleopieki. Jeśli senior ma np. nieprawidłowe tętno, to będzie mógł nawiązać kontakt z seniorem, z jego opiekunem bądź wezwać karetkę w razie potrzeby - wyjaśnia Anna Walczak, dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia.

Opaska przeznaczona jest na razie dla 400 mieszkańców Lublina powyżej 60 roku życia. W rekrutacji pod uwagę będzie brana również niepełnosprawność, niesamodzielność czy trudności w wykonywania codziennych czynności.

Rekrutacja potrwa do 7 sierpnia. O włączeniu do programu decyduje punktacja.

Formularze można składać w Zespole Ośrodków Wsparcia przy ul. Lwowskiej 28, w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych przy Leszczyńskiego 23 oraz za pomocą poczty tradycyjnej.

Kolejne inicjatywy

Przypomnijmy, że Urząd Miasta w Lublinie we współpracy z pogotowiem ratunkowym realizuje akcję „Pudełko życia”.

- W specjalnie przygotowanym pudełku znajduje się karta informacyjna zawierająca numery telefonów lub adresy do najbliższych, których należy poinformować o pobycie w szpitalu, na co osoba choruje oraz jakie leki przyjmuje. Ważne mogą okazać się informacje, że w domu znajduje się kot lub pies i komu przekazać zwierzę pod opiekę podczas nieobecności właściciela - wyjaśnia Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Miejscem na umieszczenie pudełka jest lodówka. Pudełko jak i lodówka opatrzone są specjalną naklejką z logo akcji, aby ratownicy mogli je łatwo dostrzec i znaleźć informacje o pacjencie.

Zaś po 15 sierpnia przyjmowane będą wnioski o tzw. bezpłatną opiekę wytchnieniową dla opiekunów dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.

- To odciążenie ich z codziennych obowiązków w różnej formie. W tym czasie opiekunowie mogą odpocząć, nabrać sił, czy załatwić formalności - wyjaśnia z-ca prezydenta ds. społecznych.

W Lublinie powstanie wkrótce Dzienny Dom „Senior+” na terenie parafii Świętej Rodziny przy Jana Pawła II. Miejsce przeznaczone będzie dla 40 seniorów w wieku powyżej 60 lat i nieaktywnych zawodowo.

Zaś przy ul. Nałkowskich 108 powstanie Klub „Senior+. W zajęciach będzie mogło brać udział 15 seniorów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Rozbudowa Szpitala Wojskowego w Lublinie. Pierwszy śmigłowie...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski