MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza pierwszy festiwal Mikołaja Reja w Siennicy Różanej

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Dwór Sztuki w Siennicy Różanej. Tutaj oraz w pobliskim amfiteatrze odbędą się festiwalowe imprezy.
Dwór Sztuki w Siennicy Różanej. Tutaj oraz w pobliskim amfiteatrze odbędą się festiwalowe imprezy. Juliusz Stachira
Już dzisiaj (24 maja) w Siennicy Różanej rozpoczyna się pierwszy festiwal Mikołaja Reja. Odbędzie się on z udziałem m.in. jego pra pra prawnuka. Przez trzy dni w miejscowym Dworze Sztuki i amfiteatrze trwać będą prelekcje, dyskusje, pokazy i konkursy kulinarne. Będą również koncerty muzyczne i wiele innych atrakcji.

Festiwal Mikołaja Reja w Siennicy Różanej

Mikołaj Rej żył i tworzył w Siennicy Różanej, a interdyscyplinarny festiwal dobrego smaku jest inspirowany jego filozofią i twórczością.

- Naszym zamiarem jest stworzyć ogólnopolskie wydarzenie zanurzone w lokalnej tożsamości, które ma na celu smakowanie życia w rytmie slow. Festiwal Mikołaja Reja to szkoła uważności, która chce pozwolić uczestnikom docenić siłę ducha, muzyki i smaku, podążać za rejowymi drogowskazami na ścieżce życia - piszą w zaproszeniu na festiwal jego pomysłodawcy.

Bogaty program jest oparty na dwóch strategicznych punktach - "Stole Spotkań" i "Scenie Dobrego Smaku".

- Warto na trzy dni przyjechać do Siennicy Różanej, by zatrzymać się w biegu, odciąć się od mediów społecznościowych, zrobić sobie cyfrowy detoks, otworzyć serce na piękny język poety i posłuchać jego rad, na czele ze słynnym: "Używaj miła duszo, bo masz wszystkiego dobrego dosyć" - zachęcają organizatorzy.

W piątek 24 maja będzie degustacja potraw z receptur M. Reja, przygotowanych z użyciem produktów lokalnych oraz rozstrzygnięcie "Konkursu nalewek gospodarskich".
W piątkowy wieczór odbędzie się też "Mecz poetycki na fraszki", którego gospodarzem będzie Artur Bratek, częstochowski animator kultury od lat prowadzący Turnieje Jednego Wiersza.

W sobotę 25 maja do grona znawców kulinarnych dołączy prof. Jarosław Dumanowski, historyk i badacz dziejów kuchni polskiej oraz prowadzący i współtwórca telewizyjnego programu "Historia kuchni polskiej". Prof. Dumanowski m.in. poprowadzi pokaz gotowania polewki piwnej z twarogiem według receptury Mikołaja Reja. W sobotnim programie są również pokaz kulinarny, dedykowany kuchni wołoskiej, którą przybliży Mira Horal z zespołu "Ładne Kwiatki", wspierana przez studentów kierunku dietetyka Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
O stronę muzyczną festiwalu zadbają "Ładne Kwiatki",**Orkiestra Dęta z Nadarzyna i gwiazda sobotniego wieczoru, którą będzie zespół "Bum Bum Orkestra". Przed ostatnim koncertem Łukasz Modelski **zaprosi publiczność do udziału w pierwszym w Polsce "konkursie toastów".

Piknik rodzinny

Niedziela 26 maja to przede wszystkim piknik rodzinny pod hasłem "W gościnnych progach Mikołaja Reja". Dla najmłodszych będą stoiska edukacyjne, warsztaty i konkursy z nagrodami, a także lody i granita, które będą serwować uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Ponadto Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zaprosi na stoisko akcji "Kupuj świadomie", panie z siennickich KGW będą oferować lokalne przekąski, a lokalni wytwórcy i OSM Krasnystaw przygotowują stoiska m.in. z ekologicznymi serami i produktami mleczarskimi.

Podsumowaniem trzech festiwalowych dni będzie spotkanie z dr Jackiem Szklarkiem, szefem "Slow Food Polska", który m.in. zaprezentuje najsłynniejsze sery świata oraz zdradzi jakie znaczenie dla polskiego serowarstwa mają Rej i Siennica Różana.

Wieczór wspomnień o Franciszku Piątkowskim

Ostatnim akcentem festiwalu będzie wieczór wspomnień o Franciszku Piątkowskim, dziennikarzu oraz twórcy wydarzenia "Z Rejem do Siennicy" oraz Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego w Siennicy Różanej. Gośćmi spotkania będą jego przyjaciele, studenci i współpracownicy oraz najbliższa rodzina.

Program Festiwalu Mikołaja Reja

Piątek, 24 maja

 • 10.00 Dwór Sztuki: Uroczysta Sesja Rady Gminy Siennica Różana
 • 10.30 Dwór Sztuki: Obchody jubileuszu XX - lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej
 • 11.30 Dwór Sztuki: Wykład Waldemara Sulisza o Mikołaju Reju inaugurujący Festiwal.
 • 18.00 Stół spotkań: Otwarcie Festiwalu Mikołaja Reja. Goście specjalni: Nicolas Rey, Łukasz Modelski i Waldemar Sulisz.

- rozmowa o dziedzictwie kulinarnym Mikołaja Reja,
- komentowana degustacja potraw z receptur M. Reja, przygotowanych z użyciem produktów lokalnych,
- rozstrzygnięcie Konkursu nalewek gospodarskich.

 • 19.30 Mecz poetycki na fraszki. Prowadzenie: Artur Bratek

Sobota, 25 maja

 • 16.00 Stół spotkań: Pokaz gotowania potraw wołoskiej kuchni w wykonaniu Miry Horal z zespołu Ładne Kwiatki, połączona z opowieścią o historii serowarstwa w Siennicy Różanej. Koncert zespołu Ładne Kwiatki.
 • 17.30 Stół spotkań: Wielkie gotowanie rejowej polewki piwnej z twarogiem pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego, połączona z rozmową o produkcie lokalnym pod hasłem Kupuj lokalnie. Degustacja dla wszystkich uczestników.
 • 18.50 Scena dobrego smaku: Koncert Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn pod dyrekcją Mirosława Chilmanowicza.
 • 19.30 Oficjalne powitanie. Wręczenie nagród.
 • 20.00 Scena dobrego smaku: Konkurs toastów na cześć Mikołaja Reja. Prowadzenie Łukasz Modelski.
 • 20.30 Scena dobrego smaku: Koncert zespołu Bum Bum Orkestar

Niedziela, 26 maja

 • 15.00 „W gościnnych progach u Mikołaja Reja”. Piknik rodzinny w parku podworskim - stoiska edukacyjne przygotowane przez partnerów
 • 17.00 Stół spotkań: Spotkanie z dr Jackiem Szklarkiem, szefem Slow Food Polska i prezentacja najsłynniejszych serów świata. Podsumowanie Festiwalu.
 • 19.00 Dwór Sztuki: Wieczór wspomnień o Franciszku Piątkowskim, czytanie fragmentów tekstów, prezentacja Utworów zebranych.

Wydarzenia towarzyszące:

 • Konkursy o Laur Mikołaja Reja: Konkurs na najlepszą ćwikłę, Konkurs na ser zagrodowy, Konkurs nalewek gospodarskich.
 • Konkurs plastyczny „Mikołaj Rej w Siennicy Różanej”
 • Stoisko z lokalną żywnością przygotowaną przez KGW
 • Pierogi z Borunia
 • Sery z Ziołami z gospodarstwa ekologicznego Doroty i Jerzego Moń z Krupego.
 • Stoisko OSM Krasnystaw
 • Pokaz filmu z serii „Historia kuchni polskiej”
 • Wystawa IOSIS malarstwo Krzysztofa Gliszczyńskiego.

Organizatorami są: Centrum Kultury w Siennicy Różanej, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej, Program Festiwalu Mikołaja Reja.
Patronem honorowym festiwalu jest Generalny Konserwator Zabytków i sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska. Imprezie patronuje również Slow Food Polska, a partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski