Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Polska, Niemcy i Estonia na początek

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Łukasz Kaczanowski
Od czwartku (6 lipca) do niedzieli (9 lipca) potrwa Wschód Kultury – Inne Brzmienia, wspólny projekt miasta i Narodowego Centrum Kultury. - To festiwal z dużym pazurem kulturowym – mówi Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

- Ten projekt realizujemy wspólnie już od wielu lat, a pomysł by „zsieciować” współpracę Rzeszowa, Lublina i Białegostoku wokół projektu Wschód Kultury świetnie promuje kulturę polską na wschodzie, ale daje też szansę do zaprezentowania się artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego i krajów zaprzyjaźnionych z nami – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Zdaniem prezydenta Inne Brzmienia to produkt, którego nie mają inne miasta.

- Tu można poznać artystów i ich projekty, ale i poznać klimat różnorodności kulturowej, styku wschodu i zachodu - wskazuje Krzysztof Żuk.

- Wschód Kultury-Inne Brzmienia to festiwal z dużym pazurem kulturowym, swoisty magnes łączący wiele wydarzeń, których na co dzień spotkać nie możemy – zauważa Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

„Inne Brzmienia” to przede wszystkim muzyka, ale nie tylko.

- To także debata z młodym pokoleniem na temat ich wrażliwości, ale też fotografia i promocja czytelnictwa – literatury białoruskiej i ukraińskiej – zaznacza Wiśniewski.

Festiwal rusza już w czwartek. Centrum wydarzeń będzie namiot festiwalowy na błoniach pod Zamkiem. Muzycznie otworzy je o godz. 18 indie rockowy kwartet Kisu Min. Potem, o godz. 19:15, na scenie zobaczymy zrodzone w okresie pandemii trio szorstkie, które serfuje w rejony muzyki eksperymentalnej. Atol Atol Atol to trzecia kapela z Polski, którą zobaczymy tego dnia (godz. 20:30). Kapela serwująca muzykę przesiąkniętą piwnicznym funkiem i dubem no-wave. Będą też goście z zagranicy. Mowa o pochodzącej z RPA, a mieszkającej w Berlinie, Lucy Kruger, której towarzyszyć będzie The Lost Boys (godz. 22).

Lucy tworzy powolny, snujący się folk, który jest zarówno intymny, jak i ambientowy. To muzyka pełna nastrojowej atmosfery i intensywności. Pierwszy dzień Innych Brzmień zamknie o godz. 23:30 estoński Bedless Bones, czyli projekt Kadri Sammel, która eksperymentuje z różnymi gatunkami noir, budując mosty i naginając granice pomiędzy dark wave, mrocznym EBM, techno, industrialnymi dźwiękami i abstrakcyjną atmosferą rodem z IDM.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski