Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecz o języku: W Starym Mieście, Pile i Złotowie

Jan Miodek
Na moim odczytowym szlaku znalazły się ostatnio wymienione w tytule dzisiejszego odcinka grody wielkopolskie.

Stare Miasto należy do rodziny takich nazw, jak Nowe Miasto, Nowe Miasteczko, Miasteczko, Dobre Miasto, Miastko, Miastkowo, Miastków.

W Polsce miasto wcześnie zajęło w codziennym obiegu komunikacyjnym miejsce gro-du (nie mamy dlatego wschodniosłowiańskiego grażdanina "obywatela"), w nazewnictwie miejscowym jednak przeważa typ oparty na starej formie gród - z takimi postaciami, jak Grodna, Grodno, Grodziec, Grodzień, Grodzisk, Grodziszcze, Grodzkie, Gródek, Grójce, Grójec, Nowogród, Wyszogród, Podgrodzie, Stargard, Nowogard.

Piła swój nazewniczy rodowód zawdzięcza... młynowi. Tak, młynowi!! Informuje o tym najstarszy jej zapis: molendinum Pila z roku 1451 - z "młyńskim" członem utożsamiającym i odróżniającym - takim samym jak wyraz pospolity piła, oznaczający "urządzenie mechaniczne do tarcia drewna lub kruszenia rudy żelaznej" - tu najprawdopodobniej napędzane spadkiem wody w młynie, jak informuje chociażby "Słownik etymologiczny nazw geograficznych Polski" z roku 2003 prof. Marii Malec. Warto jeszcze wiedzieć, że na początku XVI wieku nazwa Piła określa miasto królewskie (in oppido regio Pila 1515), a przejściowo występowała też w formie obocznej Pieła (przejście "i" w "e" przed "ł").

A czy Piłę można połączyć etymologicznie z dolnośląską Piławą Górną? - Nie, bo ta ostatnia pochodzi od nazwy rzeki Piławy, tę zaś onomaści, czyli badacze zajmujący się nazwami (gr. onoma - "nazwa"), łączą albo z czasownikiem pilić "naglić, przynaglać", albo z indoeuropejskim rdzeniem pl związanym z wodą, cieczą, mokradłem. Złotów jest formą rodzaju męskiego dopiero od XX wieku.

Przedtem było to Złotowo - z charakterystycznym dla Wielkopolski wygłosem "-owo" ("-ewo" po spółgłoskach miękkich), por. np. Janikowo, Kołodziejewo.

To typowa nazwa dzierżawcza wywiedziona od nazwy osobowej Złoto, potwierdzona zapisami: Slothowo 1427, Slotowo 1440, Zlothowo 1565, Złotowo 1895.

Ale to nie koniec marszu w przeszłość!

Przyjmuje się, że przed Złotowem był to gród o nazwie Wielętów//Wielętowo albo Wielatów//Wielatowo - też dzierżawczej, utworzonej od nazwy osobowej Wielęt lub Wielat - pochodzącej od imion złożonych typu Wielisław. Wymieniona jest ona w XIV-wiecznej Kronice Janka z Czarnkowa: Wielatow, Wyelatowo. Niemiecki Flatow też jest substytutem postaci Wielętów//Wielatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rzecz o języku: W Starym Mieście, Pile i Złotowie - Gazeta Wrocławska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski