Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy obchodzili swoje święto. 25 lat od reformy

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Marszałek Jarosław Stawiarski wyróżnił Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego 38 przedstawicieli samorządów za zaangażowanie w pracę samorządową oraz wszelkie działania wspierające rozwój regionu i wzmacniające siłę wspólnot lokalnych.
Marszałek Jarosław Stawiarski wyróżnił Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego 38 przedstawicieli samorządów za zaangażowanie w pracę samorządową oraz wszelkie działania wspierające rozwój regionu i wzmacniające siłę wspólnot lokalnych. UMWL
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego. Inicjatywa miała na celu uczczenie pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych oraz 25-tej rocznicy ustanowienia samorządu województwa lubelskiego.

Pierwsze całkowicie wolne wybory przeprowadzone zostały 27 maja 1990 roku i zapoczątkowały przebudowę administracji państwowej. W miejsce istniejących w czasach PRL-u rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach.
Nową epokę w dziejach polskiego samorządu otworzyły natomiast wybory z 11 października 1998 roku. Od tamtej pory bowiem zaczęło funkcjonować w Polsce 16 województw, a przedstawicieli do rad gmin, powiatów i sejmików województw wyłaniano w wyborach bezpośrednich.

Jak podkreśla marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, reforma samorządowa z 1990 r. nadała kształt obecnemu ustrojowi.

- Stała się ona sukcesem rządów III Rzeczypospolitej. Od 25 lat województwo lubelskie koordynuje pracę powiatów i 213 gmin, a samorząd województwa odgrywa niebagatelną rolę, jeśli chodzi o redystrybucję środków unijnych, które kierowane są do regionów – mówił podczas uroczystej gali marszałek Jarosław Stawiarski. I dodał: - Zabiegamy o środki dla każdego regionu, które pozwolą na realizację planów, bo o to właśnie chodzi w samorządzie – aby uzyskać coś dla swojej małej ojczyzny.

Natomiast wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił: - Żadna z administracji działająca sama nie jest w stanie w pełni podołać różnym sytuacjom, szczególnie kryzysowym, jakie mieliśmy w okresie pandemii czy wtedy, kiedy przyjmowaliśmy największą falę uchodźców z Ukrainy.

Wojewódzkie Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego były okazją do wręczenia samorządowcom, którzy wnieśli realny wkład w budowanie jedności samorządowej i podnoszenie jakości życia obywateli, wyróżnień państwowych, medali pamiątkowych i dyplomów uznania.

Podczas samorządowego święta nie zabrakło też dyskusji o przyszłości samorządności w Polsce. Debatę „Silny samorząd na miarę wyzwań przyszłości” poprowadził prof. Marcin Szewczak, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego. Natomiast zwieńczeniem obchodów był koncert Tomasza Momota z zespołem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski