Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie gwiazdy zabłysły najmocniej. Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska z nagrodą "Gongu Danutki". Zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Zakończyła się V Edycja Festiwalu Danuty Szaflarskiej "Śleboda/Danutka". Laureatkami tegorocznego "Gongu Danutki" zostały Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska.

Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska w sobotę (17 czerwca) odebrały "Gong Danutki" podczas koncertu "W blasku nocy". Artyści zabrali jego uczestników w podróż letniego wieczoru i nocy inspirowanej "Poematem o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza. Niezwykłą przygodę zapewnił kierownik muzyczny koncertu, lublinianin - Bartek Wąsik. Przed publicznością wystąpili m.in.: Ralph Kaminski, Mela Koteluk, Julia Pietrucha, Piotr Zioła ze specjalnym udziałem Magdaleny Cieleckiej i Mai Ostaszewskiej. Wydarzenie odbyło się w ramach V Edycji Festiwalu Danuty Szaflarskiej "Śleboda/Danutka".

Zobacz fotorelację z koncertu. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Celem festiwalu, który jest organizowany przez Teatr Stary w Lublinie, jest zapraszanie i honorowanie twórców polskiego teatru, którzy swoim talentem i postawą artystyczną odnoszą się do tego, kim była Danuta Szaflarska. „Gong Danutki” nawiązuje do słynnego gongu, który po raz pierwszy zabrzmiał w dniu pierwszego pokazu filmowego jesienią 2021 roku na scenie Teatru Starego.

Wyróżnione w tym roku aktorki łączy nie tylko więź pokoleniowa i przyjaźń, ale również udział i współtworzenie przełomowych spektakli dla współczesnego teatru. Ich role w sztukach m.in. Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego wpłynęły na rewolucję estetyczną w polskim teatrze i kinematografii.

Podczas piątkowego spotkania artystki opowiedziały m.in. o początkach swojej kariery oraz przełomie i zmianach jakie nastąpiły w teatrze polskim po roku 2000.

- To był moment odrywania się od mistrzów. Nienegowania ich, ale decyzji, że idziemy własną drogą - mówiła Maja Ostaszewska.

- Historycy teatru napisali, że to była rewolucja (...). Pojawił się nowy teatr, nowy sposób opowiadania - wspominała Magdalena Cielecka.

Laureatami nagrody w poprzednich latach byli m.in. Janusz Gajos, Krystyna Janda, Jan Peszek, Krzysztof Globisz i Jadwiga Jankowska-Cieślak.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski