MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy szykują się na zmiany w klimacie za unijne pieniądze

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Ponad 2 mln zł otrzyma 11 miast z regionu na opracowanie dokumentów związanych ze zmianami klimatu oraz zrównoważoną mobilnością.

- Cieszę się, że sięgnęliście po pieniądze na planowanie, dzięki którym wynajmiecie ekspertów i w sposób profesjonalny przygotujecie dokumenty, które pozwolą wam sięgać po kolejne środki – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, który w środę (2 sierpnia) wręczył przedstawicielom 11 samorządów umowy na dofinansowanie do opracowania planów adaptacji do zmian klimatu miast przygotowania planów zrównoważonej mobilności miejskiej.

- Dzięki nim komunikacja waszych miejscowości będzie spełniała wszystkie wskaźniki dotyczące zielonego ładu – podkreślił marszałek Stawiarski.

Plany dotyczące zmian klimatycznych mają uwzględniać wsparcie inwestycji w zakresie małej retencji wodnej, zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, czy działań edukacyjnych związanych ze zmianą klimatu i ochroną zasobów wodnych.

Dofinansowanie na ten cel otrzymało siedem miast z regionu: Goraj. Frampol, Międzyrzec Podlaski, Modliborzyce, Piaski, Poniatowa i Tarnogród.

Anna Brzyska, dyrektor departamentu wdrażania regionalnego programu operacyjnego urzędu marszałkowskiego wyjaśniła, że to kluczowe dokumenty, dzięki którym samorządy będą mogły ubiegać się o unijne fundusze dotyczące m.in. małej retencji, czy zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

- Jeżeli samorząd nie będzie miał takiego dokumentu, to zostanie wyłączony z tych naborów – zauważyła dyrektor Anna Brzyska.

Z kolei Ryki, Kraśnik, Zamość i Krasnystaw dostaną pieniądze na opracowanie planów zrównoważonej mobilności miejskiej, która zakłada wsparcie inwestycji związanych z budową infrastruktury do ładowania i tankowania pojazdów zeroemisyjnych, budowę i rozbudowę infrastruktury transportu publicznego, czy projekty służące zwiększeniu ruchu rowerowego.

Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk tłumaczy, że dokument, który za unijne pieniądze przygotuje samorząd ma być drogowskazem do poprawy dostępności do wszelkich form transportu i jakości świadczonych w tym zakresie usług.

– Opracowanie tego planu pomoże nam zrealizować modernizację dworca, myślimy też o budowie hali remontowej na potrzeby PKS Ryki, stacji paliw i wymianie taboru na niskoemisyjny – wylicza burmistrz Jarosław Żaczek.

Na te działania samorządy otrzymają łącznie 2 mln zł, ale to nie koniec. Do rozdysponowania jest bowiem 20 mln zł.

– Chcemy jak najszybciej ogłosić kolejne nabory, żeby pozostałe miasta mogły jeszcze z tych pieniędzy skorzystać – wyjaśnia dyrektor Anna Brzyska.

Pieniądze pochodzić mają z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027, w ramach którego rozstrzygnięto już 11, z zaplanowanych 113 naborów. Do tej pory zarząd podpisał umowy na łączną kwotę ponad 1,1 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski