Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schody uniemożliwiają osobom na wózku wejście do marketu

Gabriela Bogaczyk
Niepełnosprawni oraz matki z wózkami dziecięcymi muszą nadrobić dodatkowo kilkaset metrów, by wejść do marketu
Niepełnosprawni oraz matki z wózkami dziecięcymi muszą nadrobić dodatkowo kilkaset metrów, by wejść do marketu Anna Kurkiewicz
Lublin jest najeżony barierami architektonicznymi. Przy alei Kraśnickiej stoi już nowy market budowlany. Wkrótce zostanie otwarty. Adam Orzeł z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji wybrał się na Węglin, żeby sprawdzić, jak wygląda budynek nowego sklepu.

- Okazało się, że nie mogę zejść na posesję marketu, ponieważ między ulicą a terenem sklepu są schody. Jestem osobą niepełnosprawną i nie mam możliwości dojścia tą drogą do marketu. To dla mnie bariera nie do pokonania. Aby się dostać do budynku, muszę pokonać dodatkowo kilkaset metrów. To dyskryminacja osób niepełnosprawnych, jak i matek z wózkami dziecięcymi - oburza się Adam Orzeł.

Wykonawcą inwestycji przy al. Kraśnickiej jest firma Interbud Lublin. Poprosiliśmy ją o wyjaśnienia. - Dojazd do marketu jest możliwy chodnikami z każdej strony: od ul. Jana Pawła II, Gęsiej i al. Kraśnickiej. Można też przyjechać autem i z parkingu dojechać pod drzwi sklepu. Schody, które znajdują się na skarpie, są skrótem, prowadzącym z al. Kraśnickiej do budynku marketu. Nie ma na nich podjazdu dla wózków inwalidzkich czy dziecięcych, ponieważ skarpa jest zbyt stroma i nie dałoby się stamtąd bezpiecznie zjechać. Chciałam zaznaczyć, że nasza firma wykonała gotowy projekt na zlecenie firmy Bricoman - wyjaśnia Joanna Włodarska, dyrektor biura Interbud Lublin.

O barierach architektonicznych, które utrudniają życie osobom na wózkach, jest informowany Zespół Aktywności Mobilnej. - Efekty jego pracy będą widoczne, gdy zakończą się aktualnie realizowane inwestycje i te będące w fazie projektowania - zaznacza Karol Kieliszek z biura prasowego UML.

Anna Korycińska z projektu Miasto dla Ludzi zauważa, że w Lublinie największą barierą dla wózków inwalidzkich czy dziecięcych jest brak podjazdów i wysokie krawężniki. - Przejście naokoło, gdy trzeba pokonać dodatkowo kilkaset metrów, niczego nie załatwi - dodaje.

W środę próbowaliśmy się skontaktować z firmą Bricoman, jednak odsyłano nas pod numery telefonów, których nikt nie odbierał.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski