Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na rozbudowę dwóch ważnych ulic na Wrotkowie

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Blisko 30 mln jest gotowe wyłożyć miasto na rozbudowę ul. Samsonowicza i przebudowę ul. Diamentowej na Wrotkowie. W przetargu na to zadanie wpłynęły cztery oferty.

Ratusz dowiedział się właśnie, ile będzie musiał wydać na rozbudowę przebudowę dwóch ulic na Wrotkowie. Chodzi o ul. Samsonowicza i Diamentową. O kontrakt na realizację tej inwestycji walczą cztery podmioty. Wszystkie oferty mieszczą się w budżecie zarezerwowanym na ten cel przez miasto - 29,6 mln zł. Najtańszą - 24,3 mln zł - złożył Strabag. Na 25,3 mln zł swoje usługi wyceniło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lubartowa. 27,7 mln zł - to z kolei propozycja Mota-Engil Central Europe. Najwięcej za roboty - 27,9 mln zł - chce otrzymać konsorcjum firm PBI Infrastruktura (Kraśnik) i PBI WMB (Sandomierz).

- Oferty, które wpłynęły w postępowaniu są teraz sprawdzane pod kątem formalnym. Zakładamy, że podpisanie umowy będzie mogło nastąpić w drugiej połowie marca - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Zakres przewidzianych robót jest szeroki. Ulica Samsonowicza doczeka się rozbudowy na całym odcinku, czyli od budynku 1f (garaże) do posesji 21 oraz od budynku Samsonowicza 29 do skrzyżowania z ul. Wapowskiego wraz z sięgaczami i trasami dojazdowymi do ul. Diamentowej.

- Łączna długość przeznaczonych do rozbudowy/przebudowy dróg wynosi ok. 2,3 km. W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki oraz zatoki postojowe - opisuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

W ramach przedsięwzięcia przebudowana zostanie również ul. Diamentowa. Wzdłuż tej arterii pojawią się obustronne dwukierunkowe drogi dla rowerów i nowe zatoki autobusowe.

Na skrzyżowaniu ulic: Diamentowa – Energetyków – Samsonowicza powstanie sygnalizację świetlną.

- Zadanie obejmuje także budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego i kanału technologicznego. Do tego przebudowę przejdą też sieci: telekomunikacyjne, elektroenergetyczne, wodociągowe, trakcji trolejbusowej i kanalizacji sanitarnej, kolidujące z układem drogowym objętym inwestycją - wylicza Góźdź.

Jak przekonuje ratusz, realizacja zadania wpłynie na poprawę dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnościami.

- Między innymi dzięki dostosowaniu do wymogów dotyczących szerokości chodników czy maksymalnych pochyleń podłużnych i poprzecznych. Dodatkowo w rejonie przejść dla pieszych zostaną obniżone krawężniki do poziomu „0”, co ułatwi przemieszczanie się m.in. osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich - tłumaczy Góźdź.

Na wykonanie zadania ratusz daje 17 miesięcy od daty podpisania umowy. Oznacza to, że przedsięwzięcie może zostać sfinalizowane w sierpniu 2025 r.

- Realizacja inwestycji zwiększy dostępność komunikacyjną oraz wpłynie na poprawę atrakcyjności terenów inwestycyjnych - przekonywał przed ogłoszeniem przetargu Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Miasto na to zadanie otrzymało z Polskiego Ładu 28,4 mln zł dofinansowania.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski