Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie przy kościele farnym w Końskowoli

Małgorzata Szlachetka
Kościół farny w Końskowoli.
Kościół farny w Końskowoli. Przemysław Pytlak/stowarzyszenie "Fara Końskowolska"
Badanie georadarem kościoła farnego w Końskowoli przyniosło niespodziankę. Ślady dwóch nieznanych wcześniej krypt, nie ma ich na planach.

Obecna świątynia została ufundowana ok. 1550 r. przez możny ród Tęczyńskich, którzy od XIV do XVII wieku, kiedy ród wygasł, byli jedną z najpotężniejszych rodzin magnackich w Rzeczpospolitej. W podziemiach jest pochowana księżna Zofia Lubomirska. W krypcie północnej jest z kolei sarkofag Łukasza Opalińskiego i jego żony Izabeli z Tęczyńskich, opatrzony realistyczną rzeźbą rozkładającego się trupa.

23 lipca zostały przeprowadzone badania placu wokół kościoła, za pomocą georadaru. Właśnie poznaliśmy ich wstępne wyniki. Okazuje się, że końskowolska fara nie odsłoniła jeszcze wszystkich swoich tajemnic.

- Przy wejściu do zakrystii znaleziona zastała krypta, wychodząca poza mury świątyni - informuje Przemysław Pytlak, prezes stowarzyszenia "Fara Końskowolska".
Jednocześnie dodaje: - Odkrytej właśnie krypty nie ma na żadnej ze znanych map. Georadar pokazuje, że pomieszczenie nie jest zasypane. Jednak dopiero badania archeologiczne pomogą przekonać się, czy wnętrze zostało w przeszłości splądrowane.

Przemysław Pytlak przypuszcza, że krypta mogła znajdować się pod obecnie już nieistniejącą, dodatkową kaplicą. To nie jedyne odkrycie tego lata w Końskowoli.

- Przed wejściem bocznym do kościoła znajduje się kolejna nieznana nam wcześniej krypta. W przeciwieństwie do tej, którą georadar zlokalizował przy zakrystii, ta jest zasypana - relacjonuje.

Fale georadaru sięgają w głąb, na przykład kamień "o gęstości granitu" został zlokalizowany na głębokości 2,2 m.

W przypadku innych podziemnych konstrukcji, których zarys znajdziemy pod ziemią, trzeba będzie dopiero ustalić, czego były częścią. - Przy murze odgradzającym kościół od ul. Lubelskiej znaleziony został jakiś podziemny korytarz, o długości około 4 metrów - informuje szef stowarzyszenia"Fara Końskowolska".

Udało się także namierzyć mur dawnej przybudówki, o istnieniu której zaświadczają opisy kościoła pochodzące z XVI wieku. - Nie wiedzieliśmy jednak, że przybudówka ta była tak duża - podkreśla Pytlak.

Na razie nie ma wskazanego konkretnego terminu przeprowadzenia badań archeologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski