Słodyszek rzepakowy – jak wpływa na uprawę rzepaku?

Materiał informacyjny ProAgri
Słodyszek rzepakowy jest jednym ze głównych szkodników zagrażających uprawie rzepaku, występujący w całej Polsce. To chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych o długości 2-3 milimetrów i czarnym kolorze – bardzo charakterystyczny. Na plantacji rzepaku można go zaobserwować, gdy temperatura powietrza przekroczy 15oC.

Przy sprzyjającym przebiegu pogody słodyszek rzepakowy może pojawić się bardzo licznie w uprawie rzepaku i spowodować ogromne straty w plonach. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać objawy i jakie są skutki żerowania słodyszka rzepakowego w uprawie rzepaku, jaki jest próg szkodliwości ekonomicznej szkodnika oraz czym go zwalczyć.

Objawy i skutki słodyszka w uprawie

Szkodnik zimuje w ściółce pod liśćmi lub w wierzchniej warstwie gleby w okolicach lasów i miedz. Gdy temperatura wzrasta do 10oC, słodyszek rozpoczyna żerowanie, początkowo na żółtych kwiatach – zwykle są to chwasty, których pyłkiem się żywi, aż w końcu trafia na plantacje rzepaku.

Żywiąc się pyłkiem kwiatowym, żeruje na rzepaku do końca kwitnienia, jednak największe szkody powoduje w fazie pąkowania. Wynika to z faktu, że próbuje dostać się do jeszcze zamkniętych pąków, by móc zebrać pyłek kwiatowy. W efekcie uszkadza pąki kwiatowe.

Przegryzione pąki stopniowo usychają, a wreszcie odpadają. Typowym objawem żerowania słodyszka są puste szypułki kwiatowe, co skutkuje nieregularnym zawiązywaniem łuszczyn.

Szkody w uprawie powodują też samice słodyszka rzepakowego, które wygryzają dziury w pąkach, aby złożyć w nich jaja i w ten sposób je uszkadzają. Larwy żywią się pyłkiem kwiatowym. Szkody wywołane przez larwy są jednak zdecydowanie mniejsze, niż te powodowane przez żerujące dorosłe osobniki.

Największe straty w uprawie rzepaku następują, gdy nalot słodyszka rzepakowego następuje dość wcześnie, a jednocześnie niskie temperatury przedłużają się do fazy pąkowania. W efekcie rozwój pąków jest spowolniony, a słodyszek może spowodować najwięcej szkód.

W przypadku licznego nalotu słodyszka na uprawy i braku zastosowania środków ochrony roślin, straty w plonach mogą wynieść nawet 80%. W skrajnych przypadkach uszkodzenia pąków kwiatowych mogą wynosić prawie 100%.

Dlatego to bardzo istotne, by w odpowiednim terminie wykonać zabiegi insektycydami, które ochronią uprawę przed słodyszkiem rzepakowym.

Więcej o słodyszku rzepakowym przeczytasz tutaj – https://proagri.com/atlas-szkodnikow/slodyszek-rzepakowy/

Czym zwalczać szkodnika?

Ochrona rzepaku przed słodyszkiem to w pierwszej kolejności monitoring, czyli działania mające na celu określenie, czy doszło do nalotu, czy został osiągnięty próg szkodliwości, a także dobranie właściwego preparatu do wykonania oprysku.

W tym celu od końca kwietnia do połowy maja, monitorujemy pole poprzez test żółtego naczynia z wodą. Jeżeli regularnie (codziennie) pojawiają się w nim szkodniki, świadczy to o aktywnym nalocie i konieczności przeprowadzenia zabiegów zwalczających.

Kolejna sprawa to próg szkodliwości ekonomicznej. Określa on granicę średniej ilości szkodników na jednej roślinie w określonej fazie rozwoju. Po jej przekroczeniu następuje zwiększenie ryzyka strat ekonomicznych i konieczność wykonania oprysków insektycydami.

W przypadku słodyszka rzepakowego próg ekonomiczny wynosi 1-2 chrząszcze w fazie zwartego pąka oraz 3-5 chrząszczy przy luźnym kwiatostanie na jednej roślinie.

Następny krok to dobór odpowiedniego środka ochrony roślin. Warto zapoznać się z ofertą producenta środków ochrony roślin ProAgri, który oferuje szeroki wybór skutecznych preparatów.

Przykładem jest insektycyd TopGun 050 SC. To środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym, działający na roślinę powierzchniowo. Skutecznie zwalcza szkodniki gryzące i ssące w wielu rodzajach odmian. Dobrze radzi sobie ze zwalczaniem słodyszka w uprawach rzepaku.

Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą środków ochrony roślin ProAgri.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski