Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Solidarność" alarmuje: Polscy nauczyciele są w grupie najgorzej opłacanych w Europie

IL
W poniedziałek obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowano w Zespole Szkół nr 1 na Podwalu. 300 uczniów klas pierwszych złożyło ślubowanie, a do nauczycieli powędrowały kwiaty.
W poniedziałek obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowano w Zespole Szkół nr 1 na Podwalu. 300 uczniów klas pierwszych złożyło ślubowanie, a do nauczycieli powędrowały kwiaty. Anna Kurkiewicz
Przegoniły nas tylko Węgry i Słowacja. Tam nauczyciele zarabiają jeszcze gorzej. To alarmujące wyniki raportu "Eurydice 2014", opublikowanego przez Komisję Europejską. Wynika z niego, że polscy nauczyciele mieli w latach 2009-2014 podwyżkę płac w wysokości: 5,95 proc. w szkołach podstawowych, 6 proc. w gimnazjach oraz 6,06 proc. w szkołach średnich.

Średnie stawki zarobków nauczycieli z innych krajów UE są nawet dwukrotnie wyższe od naszych.

- Nie mam pojęcia. Może rząd posługuje się innymi zasadami matematyki, skoro twierdzi, że w ciągu ostatnich lat pensje nauczycieli wzrosły o 40 procent - denerwuje się Teresa Misiuk, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". - Jeśli chodzi o warunki pracy i płacy, nauczyciele nie mają dziś absolutnie żadnych powodów do zadowolenia - dodaje przewodnicząca.

Wysokość nauczycielskich pensji zależy od wielu czynników. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego portfel nauczyciela może zasilić m.in. dodatek funkcyjny, gdy sprawuje stanowisko kierownicze lub jest wychowawcą w klasie, za pracę w trudnych warunkach, za wysługę lat oraz za pracę na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców. Wysokość każdego z tych bonusów zależy od wynagrodzenia zasadniczego i jest obliczana procentowo. Związkowcy skarżą się, że wysokość dodatku motywacyjnego i za wychowawstwo jest stanowczo zbyt niska. W Lublinie w 2013 r. na pensje dla nauczycieli wydano w sumie 286 414 420,70 zł. - W obecnej szkole pracuję już kilkanaście lat. Niestety, nie mam całego etatu i w weekendy dorabiam do pensji, ucząc w prywatnej placówce. Nie mam innego wyjścia. Muszę jakoś zarabiać na życie - przyznaje nauczyciel zatrudniony w jednej z lubelskich szkół ponadgimnazjalnych. Mężczyzna przyznaje, że niejednokrotnie zdarza mu się kupować z własnej kieszeni np. papier do drukarki, ponieważ szkoła nie ma na to funduszy. W ekstremalnych przypadkach nauczyciele znaczną część warsztatu pracy wyposażają za własne pieniądze.

- Na dodatek pracują ponad normę. W Karcie Nauczyciela jest jasno zapisane, że pedagog może przepracować w tygodniu maksymalnie 40 godzin. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że czas, jaki nauczyciel spędza na wypełnianiu swoich obowiązków, wynosi średnio aż 46 godzin i 40 minut - relacjonuje Teresa Misiuk. Oczywiście za godziny ponadwymiarowe belfer nie jest wynagradzany.

Związkowcy przyznają, że sytuacja w oświacie jest bardzo napięta. We wrześniu "Solidarność" przeprowadziła ankietę wśród nauczycieli. Zapytano ich m.in. w jakiej formie protestu chcieliby ewentualnie wziąć udział. Wielu z nich zapewniało, że pikiety pod urzędami nie odnoszą spodziewanych skutków. Prócz oflagowania budynków, najlepszą, ich zdaniem, próbą zwrócenia uwagi władz na problemy w oświacie, jest strajk.

- To oczywiście ostateczność. Zgodnie z przepisami, zanim go zorganizujemy, i tak będziemy musieli wejść w spór zbiorowy z dyrektorami wszystkich szkół i placówek oświatowych - ostrzega Teresa Misiuk.

Dostaną nagrody

Dziś w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się doroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W trakcie imprezy zostaną wręczone nagrody marszałka województwa lubelskiego dla piętnastu nauczycieli z jednostek oświatowych, dla których samorząd jest organem prowadzącym.

Każdy z nagrodzonych otrzyma 3750 złotych. Na liście szczęśliwców znaleźli się:
1. Janusz Warszczewski (Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli),
2. Grażyna Miller (LSCDN w Zamościu),
3. Barbara Michalczuk (ZSS przy DSK w Lublinie),
4. Zofia Palak (ZSS przy Sanatorium w Krasnobrodzie),
5. Mieczysław Kycko (NKJO w Puławach),
6. Robert Giszczak (NKJO w Chełmie),
7. Halina Kołodziejczyk (PBW w Lublinie),
8. Aleksandra Wegiera
(BP w Białej Podlaskiej),
9. Ewa Żminda (KPSS w Lublinie),
10. Anna Berlińska (MSZ Puławy),
11. Zofia Olszewska (MSZ Parczew),
12. Barbara Frankowska (MSZ Łuków),
13. Agnieszka Jonik (MSZ Lublin),
14. Bożena Kowalska (MSZ Chełm),
15. Alina Kołodziej (MSZ Biłgoraj).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski