Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawiedliwi Lubelszczyzny – rusza wyjątkowy projekt edukacyjny

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Mieniem Marianny Krasnodębskiej nazwano projekt edukacyjny, który w tym roku szkolnym będzie realizowany w szkołach na Lubelszczyźnie. Nieprzypadkowo. Bo celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o tych, który podczas II WŚ ratowali Żydów, natomiast Krasnodębska to Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

- Inspiracją do tego projektu edukacyjnego jest dla nas beatyfikacja rodziny Ulmów. Uznaliśmy, że jest to dobry moment, by przygotować konkurs, który na kanwie tego wydarzenia pozwoli uczniom 7 i 8 klas podstawowych oraz wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych w naszym województwie zgłębić wiedzę na temat II wojny światowej, ale w konkretnym aspekcie, a mianowicie eksterminacji narodu żydowskiego, a z drugiej pomocy, jaką nieśli im Polacy – wyjaśniała genezę i cel projektu Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty, organizator projektu.

- W konkursie chodzi nie tylko o samą wiedzę, ale również kształtowanie postawy uwrażliwienia na drugiego człowieka, ważnych postaw: społecznych i moralnych – dodała Misiuk.

Projekt edukacyjny nosi imię pochodzącej z Piask Marianny Krasnodębskiej, która wraz ze swoją rodzinną została odznaczona tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

- Z nami Polakami Żydzi żyli bardzo dobrze. Dzieci żydowskie i nasze wspólnie razem uczyły się – wspominała przedwojenną koegzystencję polsko-żydowską w Piaskach Marianna Krasnodębska, która niedługo skończy 100 lat.

Temu też poświęciła swoją książkę pt. „Wspomnienia o zaginionym świecie żydowskim w piaskach”.

- Nadejście II wojny światowej wywrócił wszystko. Zaczął się czas Zagłady, ale i czas heroizmu. Byłam konspiratorem Związku Walki Zbrojnej oraz AK i łączniczką z Żydowską Organizacją Bojową, a potem partyzantką w żydowskiej samoobronie – mówi Marianna Krasnodębska. Kobieta miała kontakt z ludźmi, który byli w gettcie, a także ukrywali się w samoobronie. - Wszelka pomoc była im udzielana – zaznacza Krasnodębska.

- Pani Marianna Krasnodębska swoim życiem daje świadectwo tego, jak wyglądały relacje polsko-żydowskie w czasie II wojny światowej – zaznacza minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Zadaniem uczestników projektu Sprawiedliwi Lubelszczyzny jest wykonanie pracy w jednej lub w obu kategoriach: nagranie filmu lub przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej działania osoby lub osób ze społeczności lokalnej na rzecz ratowania obywateli narodowości żydowskiej na terenie Lubelszczyzny podczas II wojny światowej; przygotowanie projektu wpinki okolicznościowej odzwierciedlającej cele powyższego przedsięwzięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski