Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stąd nie będą uciekać przed przemocą czy walącymi się ścianami. Zobacz, jak wyglądają mieszkania interwencyjne przy ul. Północnej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Stąd nie będą uciekać przed przemocą ze strony np. męża czy walącymi się ścianami kamienicy. Ofiary takich zdarzeń dostaną dach nad głową. Przy ul. Północnej miasto skończyło budowę mieszkań interwencyjnych. Potrzebujący nie zapłacą ani złotówki za to, że z nich skorzystają.

- To nie tylko mieszkania, ale całodobowa placówka oferująca pomoc, wsparcie dla osób „w kryzysie”. Dotychczas nie mieliśmy takiego ośrodka czynnego przez całą dobę - podkreśla Adam Mołdoch, z-ca dyrektora Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie. Przy ul. Północnej (w rejonie skrzyżowania z ul. gen. Ducha) zakończyły się prace budowlane przy mieszkaniach interwencyjnych.

- Jesteśmy lepiej przygotowani na nieprzewidziane wypadki losowe, które mogą spotkać mieszkańców Lublina. Przygotowaliśmy mieszkania interwencyjne, które w razie potrzeby będą służyć osobom, które na skutek np. klęski żywiołowej, czy nieszczęśliwego wypadku stracą tymczasowo dach nad głową – zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Do takich mieszkań trafiają też m.in. ofiary przemocy w rodzinie. – Przypadki, że kobieta musi w środku nocy w samej tylko koszuli nocnej uciekać z dziećmi z domu przed mężem, nie należą do rzadkości – opisuje Mołdoch.

W Lublinie procedurą „Niebieskiej karty”, czyli występowaniem przemocy w rodzinie, objętych jest 1315 przypadków. Dotyczyły 1752 osób. Najczęściej chodziło o przemoc psychiczną - 1749 osoby, kolejną była przemoc fizyczna – 1335 osób, ekonomiczna – 535 i seksualna – 45. – W wielu przypadkach występują jednocześnie różne formy przemocy – tłumaczy Mołdoch.

To dane z 2019 r. Są wyższe niż w poprzednich latach: w 2018 r. takich przypadków było 1274, a w 2017 r. – 993.

W placówce przy ul. Północnej ofiary otrzymają schronienie i wsparcie. - Udzielana będzie pomoc psychologiczna, prawna, terapeutyczna i socjalna, wspierająca ich w przezwyciężaniu zaistniałych trudności – wylicza Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

W budynku będzie mogło przebywać 20 osób. Pobyt będzie bezpłatny. Może trwać do trzech miesięcy. - Tyle też najdłużej trwa pobyt w naszym mieszkaniu. Z uwagi na różnorodność powodów przyjęć, trudno jest określić średnią długość pobytu w mieszkaniu interwencyjnym. Jedne rodziny przebywają po kilka dni, a inne korzystają z maksymalnego czasu pobytu – mówi Agnieszka Zielińska-Bucior, dyrektor Centrum Interwencji Kryzysowej.

Obecnie ratusz prowadzi jedno „mieszkanie interwencyjne”. Może w nim przebywać 13 osób.

- Średnio z pobytu w mieszkaniu korzysta od 13 do 23 osób rocznie. Są to rodziny z dziećmi, samotni rodzice z dziećmi lub osoby samotne, które w wyniku sytuacji kryzysowej utraciły dach nad głową lub musiały opuścić miejsce zamieszkania z uwagi na doświadczanie przemocy - wskazuje Zielińska-Bucior.

Placówka przy Północnej powinna ruszyć w pierwszym kwartale 2021 r. Będzie się tu mieścił także Punkt Interwencyjno-Konsultacyjny czynny przez całą dobę. - Zatrudnieni w nim psychologowie i interwenci kryzysowi będą całą dobę świadczyli pomoc i wsparcie zgłaszającym się osobom oraz będą zabezpieczali pomoc psychologiczną na prośbę policji w miejscu zdarzenia - w przypadku ofiar wypadków i przestępstw – wyjaśnia Zielińska-Bucior.

Budynek ma 15 pomieszczeń o łącznej powierzchni ponad 250 m kw. Na roboty budowlane ratusz wydał 617 tys. zł.

- Mieszkanie po oddaniu do użytkowania zostanie umeblowane oraz wyposażone w sprzęt niezbędny do codziennego funkcjonowania, na co w projekcie przyszłorocznego budżetu zostały zabezpieczone środki w wysokości 25 tys. zł – uzupełnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski