Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startują Najstarsze Pieśni Europy 2012 (PROGRAM, WIDEO)

Paweł Franczak
Zespół Ezeretz
Zespół Ezeretz Materiały organizatora
Najstarsze Pieśni Europy (startują w piątek, kończą się w sobotę) w tym roku poświęcone są tematowi, którego każdy z nas ma czasem dość:pracy. A dokładniej pieśniom pracy.

Żołnierz, rybak, marynarz, więzień, rolnik, myśliwy - każdego z nich, bez względu na miejsce zamieszkania, łączyły zawsze dwie rzeczy. Pierwszą jest ciężka praca. Drugą: pieśń, która tej pracy towarzyszyła. Różnice tkwiły jedynie w sposobie śpiewania, rytmie, melodii. Różnice i podobieństwa pieśni pracy z całej Europy pokażą od dziś Najstarsze Pieśni Europy.

Bernad: Autentyczne, stare pieśni są coraz mniej znane.

Jan Bernad, dyrektor artystyczny Ośrodka "Rozdroża", współorganizującego festiwal, mówi, że w Polsce osobny gatunek pieśni pracy jest tworem sztucznym, pochodzącym z lat 50. XX wieku i związanym ściśle z kultem pracy, cechującym poprzedni ustrój. W tamtym wydaniu nurt został zdefiniowany bardzo szeroko - za pieśń pracy mogła uchodzić i ta wykonywana na polu i kołysanka. - Mimo to uznaliśmy, że warto pokazać odbiorcom festiwalu właśnie taką kategorię - twierdzi Bernad. - W końcu autentyczne, stare pieśni są coraz mniej znane.

Dodaje, że jest jeszcze jeden powód: podobnie jak wspomniane kołysanki, tradycyjne ludowe pieśni pracy są słabo poznane.
- Nie interesują się nimi zbytnio muzykolodzy. Poza tym, coraz trudniej dotrzeć do źródeł, do starych utworów, wiele z nich zaginęło gdzieś na przestrzeni wieków - tłumaczy dyrektor "Rozdroży".

Takim przykładem mogą być kolektywne pieśni w trakcie żęcia. To, co znamy z amerykańskich "field hollers" na polach bawełny, czyli wspólne śpiewanie w tempie i rytmie narzucanym przez ruchy pracowników, w Polsce jest już dziś nie do odszukania. Prawdopodobnie nasze odpowiedniki "field hollers" zostały wykoszone przez kombajny, zapomniane wraz z rozwojem przemysłowym.

Żeby część tej (nie tylko polskiej) tradycji ocalić i przedstawić widowni, zdecydowano się na umowną definicję pieśni pracy - są to więc utwory wykonywane w trakcie pracy (wśród nich te wykonywane przy pieleniu i koszeniu oraz znakowaniu nowo narodzonych reniferów), pieśni o pracy i, jakkolwiek zaskakująco to zabrzmi, pieśni odpoczynku między pracą.

PROGRAM
5 października
Teatr Muzyczny
19.00 Polesie Archaiczne
20.00 Bistri Vodi

NOC TAŃCA
Warsztaty Kultury
21.30 Czarne Lwy z Przedmieścia i Bistri Vodi

6 października
Ośrodek "Rozdroża", Krakowskie Przedmieście 39
13.00 Prezentacja pracy warsztatowej prowadzonej przez Tetianę Sopiłkę.
Teatr Muzyczny
19.00 Ezeretz
20.00 Wimme Saari
20.45 Narodnyj Prazdnik

NOC TAŃCA
Warsztaty Kultury
22.00 Ezeretz, Narodnyj Prazdnik i Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski