MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki o godzinę. 40% Polaków nie może się doczekać

Anna Chlebus
W tym roku w nocy z Wielkiej Soboty (30 marca) na Wielką Niedzielę (31 marca) przestawimy zegarki o jedną godzinę wprzód - koniec z czasem zimowym. Co ciekawe, z badań opinii społecznej wynika, że prawie 40% Polaków nie może się zmiany na czas letni doczekać.
W tym roku w nocy z Wielkiej Soboty (30 marca) na Wielką Niedzielę (31 marca) przestawimy zegarki o jedną godzinę wprzód - koniec z czasem zimowym. Co ciekawe, z badań opinii społecznej wynika, że prawie 40% Polaków nie może się zmiany na czas letni doczekać. Dariusz Bloch
W tym roku w nocy z Wielkiej Soboty (30 marca) na Wielką Niedzielę (31 marca) przestawimy zegarki o jedną godzinę wprzód - koniec z czasem zimowym. Co ciekawe, z badań opinii społecznej wynika, że prawie 40% Polaków nie może się zmiany na czas letni doczekać.

Już w najbliższy weekend pośpimy o godzinę krócej, ale jak wynika z badania zleconego przez Huawei CBG Polskawielu Polakom i Polkom ta zmiana niestraszna. Prawie 40% uważa wiosenne przestawianie czasu za korzystne, a wśród czynników, które cieszą ich najbardziej wymienili głównie: perspektywę zbliżającej się wiosny, większą ilość słońca i dłuższy dzień. Dodatkowo ponad połowa tej zadowolonej ze zmian grupy zauważa, że po zmianie czasu ma więcej energii, a jedna trzecia lepiej śpi i ma więcej energii do aktywności fizycznej i w ogóle czuje się znacznie bardziej efektywna.

– Dłuższy dzień, a tym samym większa ilość światła ma pozytywny wpływ na nasz nastrój oraz sen - tłumaczy Mateusz Majchrzak, psycholog i psychoterapeuta specjalizujący się w terapii bezsenności, członek Polskiego Towarzystwa Badań Nad Snem. - Badania pokazują, że ludzie wystawieni na wpływ światła słonecznego 2 razy szybciej zasypiali i spali o 45 minut dłużej niż ci, którzy pracowali w pokoju bez okien. Nie ma drugiego specyfiku na sen, który byłby tak skuteczny – ani leki, ani waleriana, ani melatonina nam tego nie zapewnią.

Niestety nie wszyscy tak pozytywnie reagują na wprowadzenie czasu letniego. Ponad 1/3 respondentów nie odczuwa żadnych skutków tej zmiany, natomiast negatywny wpływ przesunięcia wskazówek o godzinę do przodu zauważa aż 1/4 Polaków. Niezadowoleni badani wskazują na rozregulowanie zegara biologicznego, a do najczęstszych dolegliwości zaliczają kłopoty ze snem, obniżenie samopoczucia, bóle głowy i żołądka i problemy z apetytem. W dodatku wyraźnie więcej kobiet niż mężczyzn źle znosi tę zmianę.

– Dlaczego kobietom jest trudniej przejść na czas letni? Kobiety generalnie częściej cierpią na bezsenność, co ma związek z jednej strony z wahaniami hormonów, a z drugiej z tym, że są bardziej obciążone pracą niż mężczyźni – to one statystycznie spędzają więcej czasu przy dzieciach czy pracach domowych. Dobowo potrzebują także więcej snu niż panowie, więc mogą mocniej odczuwać, gdy śpią o godzinę krócej – mówi Majchrzak.

Jak sobie najlepiej poradzić ze zmianą czasu?

– Przede wszystkim warto dbać o regularne godziny snu każdego dnia, a nie jedynie podczas zmiany czasu. Regularne, czyli bez rozbijania pór wstawania o więcej niż godzinę! Tymczasem wiele osób w weekend wstaje o 10, podczas gdy w tygodniu wstają o 6:30. W przypadku zmiany wystarczy po prostu tych kilka dni poczekać aż organizm sam się przystosuje lub trochę mu pomóc – tłumaczy Majchrzak i podkreśla rolę światła dziennego w tym "przestawieniu". -To najsilniejszy regulator naszego rytmu okołodobowego, więc im więcej go złapiemy każdego dnia, tym szybciej nastawimy nasz wewnętrzny zegar. I jeszcze jedno: nie dosypiajmy w weekend, bo wtedy znowu nasze zegary wewnętrzne wracają do starych godzin i w poniedziałek musimy się bardziej męczyć – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski