Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje nowa kolekcja Kuriera. Druga seria map dla miłośników historii regionu

MS
Nowa kolekcja Kuriera to fascynująca podróż przez wieki, od XIV stulecia po 1999 rok. Jedna z map poświęcona jest polsko-bolszewickiej wojnie 1920 roku na Lubelszczyźnie, inna pokazuje zasięg "hrabstwa bialskiego" Radziwiłłów.

Kurier Lubelski przygotował unikatową kolekcję 10 historycznych map województwa lubelskiego. Drukowanym w kolorze kartom towarzyszy krótkie wprowadzenie historyczne.

Mapy mogą być nie tylko gratką dla miłośników historii naszego regionu, ale i istotną pomocą dydaktyczną w czasie lekcji i prezentacji na tematy historyczne. Mogą więc posłużyć zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Spodobają się też miłośnikom historii, którzy już dawno skończyli edukację.

- Pierwsza seria była zarysem, który w tej chwili uzupełniamy o nowe wątki - wyjaśnia dr Marek Gędek, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych KUL, autor kolekcji.

To fascynująca podróż przez wieki: od XIV stulecia po 1999 rok.

- Jedna z map poświęcona jest polsko-bolszewickiej wojnie 1920 roku na Lubelszczyźnie, inna pokazuje zasięg "hrabstwa bialskiego" Radziwiłłów - dodaje autor serii.

Każda mapa jest odrębną historią opowiedzianą w przejrzysty sposób, na przykład na tej poświęconej okresowi okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej zostały zaznaczone lokalizacje wysiedlonych wsi i miejsca masowych egzekucji. W powszechnej świadomości zapisały się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku oraz więzienie na Zamku Lubelskim, w rzeczywistości miejsc kaźni i masowych egzekucji w tym czasie było dużo więcej. - W Lublinie oraz na terenie dystryktu lubelskiego było około dwudziestu takich miejsc, w których ginęli więźniowie Zamku, głównie byli rozstrzeliwani - podkreśla Barbara Oratowska, szefowa Oddziału Martyrologii "Pod Zegarem" Muzeum Lubelskiego.

W czasie niemieckiej okupacji tylko przez więzienie na Zamku Lubelskim przeszło około 40 tysięcy ludzi. Wiadomo, że wraz z końcem niemieckiej okupacji czarna historia więzienia na Zamku nie zakończyła się. Cele szybko wypełniły się przeciwnikami wprowadzanego w Polsce przez Rosjan ustroju komunistycznego.

W naszej kolekcji pochylamy się nie tylko nad trudną historią XX wieku. Cofamy się m.in. do XIV wieku, epoki zakładania miast na prawie magdeburskim. 700-lecie tego wydarzenia dla Lublina będziemy hucznie świętować w 2017 roku. Miasto było lokowane mocą przywileju Władysława Łokietka - działo się to w momencie, kiedy Lublin już istniał. Cenny dokument lokacyjny z 1317 roku znajduje się obecnie w zbiorach Archiwum Państwowego w Lublinie.

"W tym czasie Lublin jest już znacznym ośrodkiem gospodarczym (handel i rzemiosło), siedzibą władz państwowych (kasztelana, o którym pierwsza wiadomość pochodzi z roku 1224) i kościelnych (archidiakona, zastępcy biskupa krakowskiego, znanego od 1198 roku)" - czytamy w tomie "Lublin w dokumencie".

Na mocy tego dokumentu wójtostwo w Lublinie otrzymał Maciej z Opatowca. Miasto zyskało szereg przywilejów, m.in. handlowych.

Kolekcja 10 historycznych map Kuriera Lubelskiego startuje 24 lutego. Kolejne będą się ukazywać we wtorki, ostatnia w dniu 28 kwietnia. Kurier Lubelski, do którego dołączona jest mapa, będzie kosztował 2,50 zł.

Partnerem projektu Historyczne Mapy Województwa Lubelskiego jest Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Kolekcja 10 map Kuriera Lubelskiego startuje 24 lutego.

Kolejne mapy będą się ukazywać we wtorki, ostatnia 28 kwietnia. Kurier Lubelski, do którego dołączona zostanie mapa, będzie kosztował 2,50 złotych. Partnerem projektu Historyczne Mapy Województwa Lubelskiego jest Kuratorium Oświaty w Lublinie. Nasza kolekcja może być świetną pomocą dydaktyczną dla szkół. Oto tematyka kolejnych map:

1. Wojna polsko-bolszewicka 1920 roku na Lubelszczyźnie (działania oddziałów polskich i bolszewickich, bitwa pod Komarowem i odwrót 1 Armii Konnej Budionnego).

2. Podziały administracyjne Lubelszczyzny 1919-1939 oraz projektowane podziały administracyjne Lubelszczyzny przed 1939 rokiem (województwa, powiaty, miejscowości, koncepcje nowych podziałów administracyjnych, stolice województw).

3. Bitwy polsko-sowieckie 1939 roku na Lubelszczyźnie (dwie największe bitwy polsko-sowieckie pod Wytycznem oraz pod Jabłonią i Milanowem). Linia Mołotowa w latach 1939-1941 (schrony i bunkry, linie graniczne sowiecko-niemieckie, obecna granica polsko-ukraińska).

4. Dystrykt lubelski w czasach okupacji hitlerowskiej i wysiedlenia polskiej ludności 1939-1944 (granice województwa lubelskiego w 1939 r., granice dystryktu lubelskiego i jego zmiany, podział na starostwa, miejscowości, wsie wysiedlone, zniszczone, zasiedlone osadnikami niemieckimi, miejsca masowych egzekucji).

5. Własność ziemska ziem między Wisłą a Bugiem w XVI wieku (królewska, szlachecka, kościelna, miejska w województwie lubelskim, bełskim, ziemi chełmskiej województwa ruskiego oraz powiecie brzeskim województwa brzeskiego).

6. Rozwój miast na Lubelszczyźnie w wiekach XIV-XVIII (miasta zakładane na prawie magdeburskim od XIV do XVIII wieku, miasta upadłe oraz lokacje nieudane, granice województw, ziem i powiatów w XVI wieku).

7. Ordynacja zamojska i "hrabstwo bialskie" Radziwiłłów (granice, siedziby kluczy, miasta, miejscowości, granice polsko-austriackie).

8. Podziały administracyjne Lubelszczyzny w 1975 roku oraz projektowane podziały administracyjne Lubelszczyzny przed 1975 rokiem (województwa, powiaty, miejscowości, koncepcje nowych podziałów administracyjnych, stolice województw).

9. Gospodarka Lubelszczyzny u szczytu rozwoju w połowie lat dziewięćdziesiątych (banki, przedsiębiorstwa, największe firmy regionu, zasięgi, centrale, oddziały).

10. Podziały administracyjne Lubelszczyzny w 1999 roku oraz projektowane podziały administracyjne przed 1999 rokiem (województwa, powiaty, miejscowości, koncepcje nowych podziałów administracyjnych, stolice województw).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski