18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Lubelskiej wyznaczają trendy w architekturze (ZOBACZ PROJEKTY)

Małgorzata Szlachetka
Mariusz Stachyra w sobotę został doceniony za projekt muzeum historii motoryzacji, które widziałby na terenie dawnego toru FSO
Mariusz Stachyra w sobotę został doceniony za projekt muzeum historii motoryzacji, które widziałby na terenie dawnego toru FSO Jacek Babicz
Młodzi architekci z Lublina docenieni w prestiżowych konkursach. Zaprojektowali dom wiejski i muzeum zbudowane z opon.

Marcin Samorański studiuje architekturę i urbanistykę na Politechnice Lubelskiej. Jego projekt zdobył właśnie pierwszą nagrodę w ogólnopolskim etapie międzynarodowego konkursu "Współczesny dom oczami młodych architektów 2014". Uczestnicy mieli zaprojektować dom na wsi dla czteroosobowej rodziny. Najlepsze prace studentów architektury z Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Polski zostaną pokazane na międzynarodowej wystawie.

Marcin Samorański wysłał na konkurs projekt budynku, który świetnie wtopiłby się w krajobraz Lubelszczyzny.
- Inspiracją dla mnie były domy z gminy Wilków i tamtejsza produkcja chmielu - przyznaje.

Piętrowy budynek byłby zbudowany z naturalnych materiałów: kamienia i jasnego drewna. Jego charakterystycznym elementem mają być drewniane konstrukcje, zaprojektowane tak, aby były ruchome. W pochmurny dzień można by je rozsunąć, odsłaniając elewację ze szkła.

- Projekt wyróżnia zastosowanie słupów podtrzymujących linki, po których pnie się chmiel. Dom jest jednocześnie energooszczędny i ekologiczny: służące pasywnemu pozyskiwaniu ciepła przeszklenia, przy jednoczesnej ochronie ich przed przegrzaniem w czasie upałów za pomocą mobilnych modułów - wyjaśnia dr Natalia Przesmycka z Politechniki Lubelskiej, promotorka pracy Marcina Samorańskiego.

To nie jedyny sukces młodego architekta z Lublina. Mariusz Stachyra, tegoroczny absolwent kierunku architektura i urbanistyka Politechniki Lubelskiej w sobotę dostał wyróżnienie w 50. edycji nagrody Dyplom Roku 2014 im. Zbyszka Zawistowskiego. Stowarzyszenie Architektów Polskich docenia w ten sposób najlepsze dyplomy wykonane na uczelniach architektonicznych w Polsce.

Mariusz Stachyra z Lublina przygotował projekt muzeum historii motoryzacji, które widziałby tam, gdzie w przeszłości znajdował się tor testowy FSO w Warszawie. - Kiedyś na torze o długości około 700 metrów sprawdzano nowe samochody wyprodukowane w fabryce - przypomina Mariusz Stachyra. - Mój budynek byłby częściowo wbudowany w ziemię. W jego konstrukcji wykorzystałbym opony samochodowe - dodaje.

Stachyrę interesuje też rewitalizacja przestrzeni w Lublinie. Właśnie pracuje nad projektem budynku z kontenerów przy ścieżce rowerowej wzdłuż Bystrzycy. Zbudowałby go na fundamentach dawnego mostu.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski