Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat dawnych Słowian na Słomianym Rynku. Zobacz, jak żyli i pracowali nasi przodkowie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
archiwum
Jak dawniej wyglądało życie Słowian? Odpowiedź poznamy już w tę sobotę, bo na Słomianym Rynku w Lublinie rusza V edycja „Spotkań w kulturze Słowian”. Od godziny 13:00 mieszkańcy Lublina będą mogli poznać i skosztować specjały kuchni starosłowiańskiej, zobaczyć jak dawniej kuto żeliwo, wziąć udział w pokazach walki oraz warsztatach tańca.

Słomiany Rynek, rozciągający się między ulicami Kalinowszczyzna i Targową, to jedno z mniej znanych miejsc Lublina. Od 1787 roku, kiedy to ówczesna jurydyka królewska mogła organizować jarmarki, znajdował się tam targ na który zjeżdżali kupcy z różnych stron i handlowali m.in. zbożem, sianem i słomą. Później odbywały się jarmarki końskie. W II poł. XIX w. powstał murowany zdrój, dziś nieużywany i bez dachu bardziej straszy niż przyciąga uwagę.

W sobotę od g. 13:00, dawniej tętniący życiem plac, ożyje na nowo za sprawą V „Spotkań w kulturze Słowian”.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać świat dawnych Słowian ze wzgórza Grodzisko i Czwartek, tych, którzy zapoczątkowali osadnictwo w naszym mieście.

Słowianie na Słomianym Rynku. Jak wyglądało ich życie? (ZDJĘCIA)

W programie wiele atrakcji, pokazów i warsztatów archeologicznych, m.in. z kuchni słowiańskiej, najstarszych metod lepienia garnków i produkcji dziegciu, tłoczenia olejów i stosowania smarowideł, barwienia tkanin, niecenia i krzesania ognia, a dla miłośników muzyki zespół Belriguardo przygotował warsztaty tańców dawnych. Podczas spotkania nie zabraknie również tradycyjnych melodii, pieśni i dźwięków zapomnianych instrumentów.

- Wojowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaprezentują uzbrojenie, opancerzenie, walki słowiańskich wojowników oraz rzuty oszczepem i strzelanie z łuku. W międzyczasie wszyscy dorośli i dzieci będą mogli zapoznać się z pierwszymi grami i zabawkami naszych przodków oraz nauczyć się kilku starodawnych tańców – zapowiadają organizatorzy z Fundacji Atoli.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie: www.fundacjaatoli.com.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski