Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetlista droga do parku Ludowego. Zobacz zdjęcia kładki łączącej oba brzegi Bystrzycy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Będzie to jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów przebudowanego parku Ludowego. Dwupoziomowa kładka o długości 45 metrów połączyła oba brzegi Bystrzycy. Do jej oświetlenia wykorzystano 290 metrów linii świetlnych, sześć opraw akcentujących, siedem naświetlaczy.

Prace przy przebudowie parku Ludowego mają zakończyć się do 30 listopada. We środę odbyły się próby funkcjonowania oświetlenia i iluminacji kładki, którą wybudowano nad Bystrzycą.

- Montaż i testy oświetlenia to już jeden z ostatnich, najbardziej widowiskowych etapów. Aby podkreślić nietypową formę architektoniczną i łukowaty kształt kładki, oświetlenie zostało zaprojektowane wraz z dekoracyjnymi iluminacjami – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodaje: - Jestem przekonany, że będzie to kolejne w Lublinie ulubione miejsce mieszkańców.

Kładka łącząca brzegi Bystrzycy ma 45 metrów długości. Składa się z dwóch elementów: pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową, oraz górnego (łuk) tworzącego pomost rekreacyjno-widokowy. Oba elementy połączone są ze sobą za pomocą stalowych wieszaków. Kładka ma konstrukcję stalową z nawierzchnią z modrzewiowych ryflowanych desek, szklanymi balustradami z elementami ze stali szlachetnej.

- Wykonana instalacja oświetleniowa dwupoziomowej kładki ma na celu oświetlenie ciągu pieszego i rowerowego, a także wyeksponowanie jej walorów estetycznych za pomocą iluminacji – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza.
Krawędzie boczne pomostu górnego oraz dolnego kładki są oświetlone białym liniowym światłem w technologii LED. Spód kładki został podświetlony na błękitno.

- Ponadto, nad pomostem pieszo-rowerowym w miejscu krzyżowania się ciągów, zainstalowano naświetlacze (spotlight-y). W całym oświetleniu i iluminacjach kładki, ze względu na stalową konstrukcję, zastosowano „zimne" barwy. Wykorzystany układ sterowania zapewnia ograniczenie poziomu natężenia światła, poprawiając efekt iluminacji i jednocześnie ogranicza zużycie energii – dodaje Głazik.

Do rozświetlenie kładki wykorzystano ok. 290 metrów linii świetlnych, 6 opraw akcentujących oraz 7 naświetlaczy.

- Nie jestem znawcą tematu, ale może ktoś mnie wyprowadzi z błędu. Iluminacja ładnie wygląda, ale czy jej położenie w pobliżu sporego ekosystemu jakim jest park Ludowy nie będzie negatywnie oddziaływało np. na ptaki? Mówię tu o zjawisku występującym pod nazwą „smogu świetlnego". Pojawiają się głosy, że wpływa on negatywnie na wylęg ptaków, ich migracje, czy wreszcie na funkcjonowanie, zwłaszcza tych nocnych – docieka Szyman Pietrasiewicz na facebooku „Miasto dla ludzi – Lubelski ruch miejski”.

Rewitalizacja parku Ludowego trwa od marca 2019 roku. Koszt inwestycji to ok. 44 mln zł z czego dofinansowanie z UE wynosi 20,5 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski