Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości. Tak będą je obchodzić mieszkańcy woj. lubelskiego

Jakub Sarek
fot. Anna Kurkiewicz/archiwum
105. rocznicę odzyskania niepodległości będziemy świętować w sobotę (11 listopada). W ramach lubelskich obchodów przewidziano m.in. apel z ceremoniałem wojskowym, msze świętą w intencji Ojczyzny czy okolicznościowy bieg. Podobne uroczystości będą miały miejsce także w innych miastach regionu.

Lubelskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie w sobotę uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. Jej początek zaplanowano na godz. 9. W archikatedrze lubelskiej o godz. 10 sprawowana będzie Msza św. w intencji ojczyzny. Po zakończeniu nabożeństwa jego uczestnicy przejdą na pl. Litewski, gdzie o godz. 11:30 przewidziano główne uroczystości. Trasa pochodu będzie wiodła przez ul. Królewską, Plac Łokietka i Krakowskie Przedmieście.

- Ruch drogowy na trasie przemarszu zostanie całkowicie wstrzymany na czas niezbędny do przejścia orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych, pododdziałów służb mundurowych oraz zaproszonych gości - zapowiada Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Na pl. Litewskim odbędzie się apel z ceremoniałem wojskowym. W programie m.in. złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i marszałka Józefa Piłsudskiego, apel pamięci, salut armatni i defilada kompanii honorowych wojska i służb.

Lublinianie 11 listopada uczczą także na sportowo. Tego dnia w Lublinie odbędą się między innymi dwie imprezy biegowe - 8. Bieg Niepodległości i "Chęć na pięć 11 listopada" oraz jedna pływacka - 8. Sztafeta Niepodległości. W sobotę - w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości - ok. godziny 16 okolicznościowa biało-czerwona iluminacja pojawi się na kładce w parku Ludowym oraz na elementach pl. Litewskiego – podświetlone będą topola tzw. Baobab oraz donice kasztanowców.

- Dodatkowo lubelski ratusz udekorują biało-czerwone flagi, rozwieszone po obu stronach wejścia do budynku – informuje Monika Głazik.

W ramach obchodów Święta Niepodległości w piątek (10 listopada) o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się Narodowy Koncert Listopadowy. W jego trakcie muzycy wykonają m.in. dzieła F. Chopina, W.A. Mozarta czy L. Beethovena.

Akademie, apele pamięci, uroczyste msze w intencji Ojczyzny odbędą się także w całym województwie.

W Zamościu spod pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynek Wielki przejdzie Marsz Niepodległości. Start o 10. Godzinę później zamojscy radni miejscy zbiorą się w Sali Consulatus Ratusza na uroczystej sesji Rady Miejskiej. W samo południe w Katedrze Zamojskiej odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za Ojczyznę. O 13:15 na Rynku Wielkim odbędzie się manifestacja patriotyczna. W jej ramach zaplanowano m.in. złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego w Lublinie.

W Chełmie główne uroczystości przewidziano o godz. 10:30 na pl. Łuczkowskiego, gdzie przewidziano m.in. odczytanie apelu pamięci i złożenie wieńców pod Pomnikiem Niepodległości,

Ulicami Chełma przejedzie też parada motocyklowa organizowana przez Stowarzyszenie Motocyklistów Chełmskich Niedźwiedzie Wschodu. Jej uczestnicy wyruszą z Placu Niepodległości 1 o godz. 11.11.

- W 105. rocznicę odzyskania niepodległości, składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowania polskiej państwowości, wszystkim tym, którzy nie szczędząc trudu, z odwagą i niezłomnością walczyli o wolność. To dzięki nim 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Mamy obowiązek pielęgnować pamięć o bohaterach narodowych, podkreślać wkład w dzieło odzyskania niepodległości ojców naszej wolności, mężów stanu, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego - napisał w odezwie na Narodowe Święto Niepodległości, wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Dlaczego 11 listopada świętujemy jako Dzień Niepodległości? To właśnie tego dnia w 1918 roku, w wyniku zbiegu wydarzeń zakończonych rozejmem w Compiègne, ogłoszono ostateczną klęskę Niemiec. Natomiast dzień wcześniej z Magdeburga do Warszawy przybył Józef Piłsudski. Te dwa dni - 10 i 11 listopada 1918 roku - były przełomem, w wyniku którego naród polski odzyskał niezależność i niepodległość.

11 listopada jako Święto Niepodległości zostało ustanowione dopiero w kwietniu 1937 r. W czasach PRL zniknęło ono z kalendarza świąt państwowych. Przywrócono je dopiero w lutym 1989 r., w okresie transformacji ustrojowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski