Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybsze tętno improwizacji przez trzy dni w Centrum Kultury

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
materiały prasowe
Na temat tego ile artysta i jego sztuka dają odbiorcy napisano już opasłe tomy. My, konsumenci idziemy na „gotowe”, delektujemy się gotowym produktem finalnym – bez znaczenia czy jest to muzyka, film, czy obraz. Tym razem będzie odwrotnie. Przez trzy dni – czwartek, piątek, sobota – impulsy do rozwoju popłynął do twórców. Wszystko za sprawą Fundacji Badania Możliwości, która przy współpracy z Centrum Kultury realizuje projekt Tętno.

Tętno to niekomercyjny projekt interdyscyplinarny, stawiający za cel podniesienie umiejętności uczestników podczas bezpłatnych warsztatów. To odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska muzycznego na zajęcia pomagające rozwijać nabyte już umiejętności, poszerzanie wiedzy i naukę metod nieszablonowego podejścia do aktywności artystycznej ze szczególnym naciskiem na improwizację dźwiękową.

I tak, w czwartek 9 grudnia o godz. 18 w Sali Czarnej CK, Piotr Łyszkiewicz (saksofonista, klarnecista, producent muzyczny, improwizator) będzie edukował improwizatorów podczas warsztatów zatytułowanych roboczo „Cisza jako najwyższa forma muzyki”. W ich trakcie poruszone zostaną najważniejsze aspekty improwizacji: respektowanie ciszy, skupienie na formie przy jednoczesnej akceptacji entropii, tworzenie kompozycji w czasie rzeczywistym, szukanie i rozwijanie własnych technik wykonawczych.

Z kolei w piątek 10 grudnia (godz. 18) muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator Patryk Lichota w wykładzie praktycznym „Pomiędzy awangardą a tradycją” zaprezentuje szerokie w perspektywie historycznej i ontologicznej ujęcie praktyk związanych z intencjonalnym, twórczym hałasem. Lichota pokaże także, jak strategie hałasu stanowią subwersywne narzędzie wobec normatyzujących dyskursów związanych z muzyką i władzą. Ponadto, przedstawi genezę zjawisk związanych ze współczesną sceną sound art, by wykazać genetyczne związki między nimi, a nieciągłymi, zatomizowanymi tradycjami hałasu. Na warsztaty muzycy mają zabrać swoje instrumenty, a zatem przewidziana jest również część praktyczna.

Patryk Lichota pojawi się także dzień później, w sobotę 11 grudnia (godz. 18), ale tym razem w module artystycznym – w duecie z Maciejem Połynko. Podczas prezentacji artyści będą eksplorować terytoria hałasu we współczesnej muzyce elektronicznej. Wydarzenie będzie również nawiązywać do obszaru technologii, który od lat stanowi przedmiot zainteresowania muzyków związanych ze sceną eksperymentalną. Jako instrumentarium zastosowane zostaną thereminy oraz komputery i autorski software. Duet do kontroli dźwięku wykorzysta zestaw sensorów odpowiadających na obecność w przestrzeni i monitorujących ciało.

A już na koniec trzydniowego cyklu o godz. 20 w Sali Widowiskowej CK odbędzie się jam session. Będzie to naturalne przedłużenie warsztatów Piotra Łyszkiewicza z zakresu intuicyjnej improwizacji oraz Patryka Lichoty w temacie architektury hałasu. Jam session stanowić będzie okazję do odpuszczenia zwyczajowo używanych struktur muzycznych na rzecz swobodnego wyrażania swojej energii. Oczywiście bardziej w formie sugestii, aniżeli warunku, mając na celu dobra zabawę i nieskrępowana kreatywność. Jam session otworzy projekt "Rózgi Kolektyw". Forma występu nawiązywać będzie do noise’owej idei spotkania. Na miejscu udostępniony zostanie cały backline (perkusja, wzmacniacze, przody, statywy itp.). Będzie możliwość skorzystania z części instrumentów (np. gitary, instr. klawiszowe, perkusjonalia), aczkolwiek instrumenty własne, w tym te nietypowe są oczywiście mile widziane (instr. dęte, tradycyjne itp.).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski