Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ta akcja to coś więcej niż świąteczna paczka. „Polska do nas przyjechała”

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Już ponad 55 ton darów z żywnością i artykułami chemicznymi wysłali na Wschód organizatorzy akcji „Rodacy Bohaterom”. Kolejne paczki są kompletowane i trafią do Polaków na Kresach w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Akcja „Rodacy Bohaterom” organizowana jest od 2009 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Jej celem jest przygotowanie świątecznych paczek dla kombatantów na Kresach Wschodnich - Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, ale też żyjących na południu Europy: w Mołdawii, Rumunii, czy Naddniestrzu.

W ciągu 14 lat w ramach akcji zebrano łącznie ponad 55 ton darów, z których przygotowano ponad 45 tys. paczek.

- Trafiają one do naszych bohaterów: kombatantów, ludzi związanych ze środowiskami kresowymi i wszystkich, którzy kultywują pamięć o Polsce i polskiej kulturze, a sami często potrzebują pomocy – tłumaczy Władysław Maławski, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen.

- Organizatorzy akcji zbierają przede wszystkim żywność z długim terminem ważności, czyli np. ryż, makaron, kaszę, herbatę. – To są proste produkty, ale dla osób w trudnej sytuacji materialnej to naprawdę konkretna pomoc – wyjaśnia Magdalena Maławska, członek zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Można przynosić także środki czystości, chemię gospodarczą, artykuły szkolne i zabawki. Pełną listę zbieranych produktów można znaleźć na stronie internetowej akcji rodacybohaterom.pl.

Znajduje się tam także numer konta bankowego, na który można wpłacać pieniądze na rzecz akcji. Fundusze zbierane są także na portalu siepomaga.pl.

- Obecnie nie możemy pojechać na Białoruś, więc przekazujemy pieniądze Polakom będącym na miejscu, którzy wiedząc jakie są aktualne potrzeby kompletują paczki i przekazują ją kombatantom – tłumaczy Władysław Maławski, który zaznacza, nie same produkty są najistotniejsze w całej akcji.

- Najważniejszą rzeczą w paczce jest kartka świąteczna z życzeniami od Polaków dla rodaków na Kresach. Kiedy przyjeżdżamy do nich z darami, to zawsze jest to wielkie święto. Śpiewamy kolędy, opowiadamy o Polsce, słuchamy ich wspomnień. To przemiłe i często bardzo wzruszające świąteczne spotkania, które dają nam dużo energii do kolejnych działań – opowiada Władysław Maławski. I dodaje, że obdarowani są niezwykle wdzięczni. - Cieszą się z tych spotkań, paczek, ale przede wszystkim z pamięci o nich. Kiedy odwiedzaliśmy naszych rodaków w Kłajpedzie, czy Szyłokarczmie słyszeliśmy od nich: Polska do nas przyjechała – mówi prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Natomiast jak przypomina Magdalena Maławska choć akcja „Rodacy Bohaterom” została zainicjowana przez kombatantów na Białorusi, którzy poprosili o przygotowanie świątecznych paczek, to cały czas ewoluuje.

- Kombatanci niestety umierają, ale my nieustannie widzimy potrzebę działania. Także w nowych kierunkach, dlatego znajdujemy bohaterów działających na Kresach, kultywujących polską kulturę. To nauczyciele, seniorzy, działacze polskich organizacji i instytucji zajmujących się polskim dziedzictwem – wyjaśnia Magdalena Maławska.

Akcja rozpoczęła się w październiku, a dary zbierane są do końca roku. Pierwsze transporty z paczkami i życzeniami wyjadą z Polski jeszcze przed świętami. Kolejne transporty trafią do Polaków na Wschodzie po nowym roku - w styczniu i lutym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski