MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taniej mówisz z zagranicą

Redakcja
Teraz zadzwonisz z zagranicznej plaży (w krajach UE) bez obaw, że nie stać cię na rachunek
Teraz zadzwonisz z zagranicznej plaży (w krajach UE) bez obaw, że nie stać cię na rachunek 123rf
Koniec z horrendalnymi rachunkami za rozmowy lub SMS-y z telefonów komórkowych podczas zagranicznych podróży! Od 1 lipca, w ramach tzw. eurotaryfy, znów zapłacimy taniej - teraz nie więcej.

Czy ktoś potrafi sobie dziś wyobrazić jakikolwiek wyjazd bez telefonu komórkowego? Codzienny kontakt z rodziną i znajomymi uważamy za istotny element bezstresowego i udanego wypoczynku. Tym bardziej jeśli wyjeżdżamy poza granice kraju. Na szczęście nie musimy już wydawać fortuny na rozmowy lub SMS-y, jak to było kilka lat temu.

Dobrze być w Unii

Od 1 lipca obowiązują nowe niższe ceny za połączenia roamingowe w sieciach telefonii komórkowych w całej Europie. Zmiany w cennikach są konsekwencją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (nr 544/2009) w sprawie roamingu wewnątrz Wspólnoty, które obniża ceny za połączenia roamingowe na terenie Unii Europejskiej.

Od 1 lipca 2010 roku, zgodnie z tabelą Europejskiego Banku Centralnego, opublikowaną w Dzienniku Urzędowym UE, regulacyjny kurs euro na 2010 rok wynosi 4,0791 PLN. Właśnie do tego kursu UE dopasowała ceny.

Od wczoraj maksymalna opłata za minutę połączenia wychodzącego (czyli wtedy, gdy my dzwonimy do kogoś) wynosi 0,39 euro. Po przeliczeniu na złotówki cena za minutę połączenia w roamingu nie może przekroczyć 1,59 zł netto, czyli 1,79 zł brutto.

Z kolei minuta połączenia odbieranego w roamingu (jeśli ktoś dzwoni do nas i my tę rozmowę odbieramy) kosztuje 0,15 euro, czyli 0,61 zł netto i 0,74 zł brutto. Obniżeniu ulegnie też cena wiadomości SMS-owej - zapłacimy za nią 0,04 euro, czyli 0,54 zł z VAT-em.

Co w nowych cennikach

Wszystkie polskie sieci komórkowe od 1 lipca obniżyły ceny za połączenia w roamingu. Cenniki poszczególnych sieci, z drobnymi różnicami, są do siebie bardzo zbliżone.

W sieci Plus nowe ceny za roaming są takie same jak te, które zostały ustalone w unijnym rozporządzeniu.

- Polkomtel SA wypełnia postanowienia, znajdujące się w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego, dotyczące obniżenia cen roamingu - informuje Adam Suchenek, rzecznik prasowy sieci Plus.

Będzie jeszcze taniej

To nie jest koniec dobrych informacji, dotyczących telefonii komórkowej. Dzięki presji Komisji Europejskiej, ceny za rozmowy i SMS-y mają być nadal obniżane. Dlatego w 2011 r. będzie jeszcze taniej - za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy nie więcej niż 0,35 euro .

Ceny w roamingu są systematycznie obniżane już od 2007 r. Wtedy została wprowadzona tzw. eurotaryfa, a ceny ustalane przez operatorów nie mogły być wyższe niż 0,49 euro za minutę wychodzącej rozmowy i 0,24 euro - za minutę odebranego połączenia.

Poniżej publikujemy szczegółowy cennik za rozmowy i SMS-y z telefonów komórkowych - także w krajach, do których wyjeżdżamy najczęściej.

Warto wiedzieć! Jakie są ceny u największych operatorów w sieciach telefonii komórkowej

Sieć Plus (Polkomtel SA)

* Połączenia w ramach euro-taryfy za rozmowy i SMS-y dla klientów sieci Plus kosztują:

- rozmowa wykonana do Polski - 1,79 zł z VAT (bez zmian w stosunku do poprzedniej)

- połączenie głosowe odebrane - 0,74 zł z VAT (dotąd 0,85 zł z VAT)

- SMS wysłany - 0,54 zł z VAT (dotąd 0,57 zł z VAT)

* Uwaga!

Ceny rozmów wykonanych do Polski w roamingu od 1 lipca (podajemy ceny z VAT/min) zależą od kraju, w którym znajduje się dana osoba, i od taryfy, z której korzysta klient sieci Plus. W taryfie Abonament Taryfa Syberyjska 90 (abonament 90 zł z VAT) oraz w taryfie Abonament "Biznes" Taryfa Taniorozmowna 300 (abonament 128,10 zł z VAT) połączenie głosowe do Polski z UE wynosi 1,79 zł; z Tunezji, Maroka, Turcji, Indii, Tajlandii, Indonezji i USA kosztuje 6,10 zł. Najdroższe jest połączenie z Egiptu - 13,42 zł. W Simplusie (na kartę) taryfa Twój Profil połączenie głosowe w ramach UE wynosi 1,79 zł; połączenia z Tunezji, Maroka i Turcji kosztuje 4 zł, z USA 6 zł, z Egiptu, Indii, Tajlandii i Indonezji 8 zł.

* Sieć Era (grupa PTC)

* Połączenie wychodzące (oferta Era, Tak Tak i Heyah) na terenie UE (tzw. Strefa 1A) - 1,81 zł (jak dotąd)

- połączenie przychodzące
- 0,74 zł (dotąd 0,86 zł)
- SMS - 0,54 zł (było 0,57 zł).

Od 1 lipca przekierowanie połączeń na pocztę głosową w krajach UE jest bezpłatne - mówi Wojciech Strzałkowski z Biura Prasowego PTC.

* Uwaga!

Poza terenem UE połączenia są znacznie droższe. Z Tunezji, Maroka, Turcji, Indii, Tajlandii, Indonezji i USA kosztuje 6,10 zł. Najdroższe jest połączenie z Egiptu - 13,42 zł.

W pozostałych strefach połączenia wychodzące kosztują:

- Strefa 1B (m.in. Albania, Białoruś, Chorwacja, Monako, Szwajcaria, Turcja, Ukraina)

- 4,90 zł

- Strefa 2 (pozostałe kraje świata) - 9,90 zł

- Strefa 3 (Kazachstan, Kuba, Rosja, Turkmenistan oraz promy i statki) - 15,90 zł.

Połączenia przychodzące kosztują - 4,90 zł we wszystkich tych strefach. Za SMS trzeba zapłacić 3,60 zł.

* Sieć Orange

Orange dzieli kraje na 5 stref, a koszt połączeń wychodzących jest zróżnicowany w zależności od strefy, z której dzwoni klient sieci i strefy, z którą się łączy.

Strefa 1 - kraje UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i terytoria zależne: m.in. Gibraltar.

Strefa 2 - pozostałe kraje Europy (m.in. Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina).

Strefa 3 - USA i Kanada.

Strefa 4 - m.in.: Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny, Irak, Jordania, Liban, Oman, RPA, Singapur, Sudan, Syria, Tajlandia, Tajwan, Tunezja.

Strefa 5 - tzw. strefa egzotyczna, czyli pozostałe kraje świata.

Uwaga!

W Strefie 1 połączenia głosowe rozliczane są z dokładnością do 1 sekundy od początku połączenia (dla połączeń odbieranych) i po pierwszych 30 sekundach połączenia (dla połączeń wykonywanych).

Połączenia głosowe w pozostałych strefach, rozliczane są z dokładnością do 1 minuty.

* Połączenie wychodzące (Strefa 1) - 1,79 zł z VAT

* Połączenia przychodzące - 0,74 zł z VAT (wcześniej 0,85 zł)
- SMS - 0,54 zł z VAT (wcześniej 0,57 zł)

Połączenie do strefy 2 - 4,90 zł
- do strefy 3 - 5,20 zł
- do strefy 4 - 6 zł
- do strefy 5 - 8 zł

* Sieć Play

W sieci Play ceny również zależą od strefy, w której znajduje się klient. Obowiązują strefy:

Strefa Euro - kraje UE oraz m.in. Azory, Gibraltar, Grenlandia, Islandia, Lichtenstein, Madera, Martynika, Monako, San Marino, Szwajcaria, Szwecja, Watykan,

Strefa 1 - Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogó-ra, Kanada, Macedonia, Mołdawia, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone (USA), Turcja, Republika Kosowa, Ukraina.

Strefa 2 - pozostałe kraje świata.

Strefa 3 - sieci satelitarne.

Rozmowy wychodzące:
- ze Strefy 1
- do Polski i do Strefy Euro - 1,60 zł
- do Strefy 1 — 7 zł
- do Strefy 2 - 10 zł
- do Strefy 3 - 15 zł

Rozmowy wychodzące:
- ze Strefy 1
- do Polski - 5 zł
- do Strefy Euro i 1 - 7 zł
- do Strefy 2 - 10 zł
- do Strefy 3 - 15 zł

Rozmowy wychodzące:
- ze Strefy 2
- do Polski - 7 zł
- do Strefy Euro i 1 - 9 zł
- do Strefy 2 - 10 zł
- do Strefy 3 - 15 zł

Rozmowy wychodzące
- ze Strefy 3
- do Polski i do Strefy Euro - 15 zł
- do Strefy 1, 2, 3 - 15 zł

* Rozmowy przychodzące

- do Strefy Euro 0,75 zł
do Strefy 1 - 1 zł
do Strefy 2 - 4 zł
do Strefy 3 - 5 zł

Za SMS do Strefy Euro
- 0,57 zł
- do Strefy 1 - 1 zł
- do Strefy 2 - 2 zł
- do Strefy 3 - 4 zł

Uwaga! Czym jest roaming

Roaming - to mechanizm w bezprzewodowych sieciach telekomunikacyjnych (np. komórkowych), używany w sytuacji, gdy abonent znajduje się w innym kraju niż ten, w którym istnieje sieć komórkowa jego operatora. To zarazem usługa, dzięki której można korzystać ze swojego telefonu za granicą. Tę usługę świadczy co najmniej dwóch operatorów. Wynikają z tego specyficzne zasady naliczania opłat za rozmowy. W połączeniach roamingowych panuje zasada, że za rozmowy wychodzące w całości płaci klient przebywający za granicą, ale już za połączenia przychodzące płacą dwie osoby. Klient inicjujący rozmowę pła-ci jak za połączenie z siecią komórkową na terenie Polski, a osoba przyjmująca połączenie (ta za granicą) ponosi koszty za połączenie przychodzące.

Ważne! Co jeszcze się zmienia

* W porozumieniu z krajami członkowskimi, eurodeputowani zaaprobowali też inną ważną propozycję Komisji Europejskiej - wprowadzenia obowiązku sekundowego naliczania kosztów rozmów w roamingu. Wcześniej większość operatorów stosowała naliczanie minutowe. Operatorzy są zobowiązani do stosowania takiego naliczania od 31. sekundy rozmowy. To oznacza jednak, że mogą obciążyć połączenie 10-sekundowe tak jak 30-sekundowe.

* Od 1 lipca br. spadną również opłaty hurtowe za transmisję danych - z 1 euro za megabajt pobieranych danych - do 0,80 euro.

* Wprowadzono też limit opłat za korzystanie z internetu w sieciach komórkowych podczas pobytu za granicą. Teraz wynosi 50 euro (bez VAT). Po wykorzystaniu przez klienta 80 proc. ustalonego wcześniej limitu, operatorzy muszą mu wysłać wiadomość ostrzegawczą. Po przekroczeniu całego limitu odetną dostęp do internetu, chyba że klient wyrazi chęć dalszego korzystania z sieci w danym miesiącu. Chodzi o zapobieganie zbyt wysokim nieoczekiwanym rachunkom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski