Taśmowa akcja w obronie drzew przy Al. Racławickich. Za taśmy - mandaty

Aleksandra Dunajska
Żółtą taśmę na drzewach przy Al. Racławickich powiesili w nocy tajemniczy obrońcy przyrody. To protest przeciwko wycince 89 drzew. Społecznicy: - To zdecydowanie za dużo.

mat. nadesłany

„Te drzewa zostaną wycięte” - głosi napis na przyczepionych do żółtych taśm kartkach przypominających klepsydry. Aktywiści w nocy ze środy na czwartek powiesili je na około 80 drzewach przy Al. Racławickich - tych, które ratusz przeznaczył do wycinki.

- Chcieliśmy wywołać szok wśród mieszkańców, pokazać im, co się wiąże z przebudową ulicy, bo chyba nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - tłumaczy jeden z uczestników akcji (chce zachować anonimowość). - Na realizację inicjatywy zdecydowaliśmy się teraz, bo poczuliśmy nieuchronność tego, że wycinka nastąpi. A jesteśmy głęboko przekonani, że większa jej część wcale nie jest potrzebna.

ZOBACZ TEŻ: Zobaczmy Al. Racławickie. Okleili drzewa w ich obronie (ZDJĘCIA, WIDEO)

Przebudowa Al. Racławickich zakłada m.in. wymianę asfaltu, przekształcenie skrajnych prawych pasów jezdni w buspasy, wytyczenie lewoskrętów w ul. Sowińskiego czy Głowackiego oraz budowę ścieżki rowerowej po obu stronach drogi. Prace mają ruszyć późną jesienią br.

Inwestycja od miesięcy wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców. Dotyczą one głównie właśnie ilości drzew przeznaczonych do wycinki. Początkowo zakładano, że z 458 sztuk zniknie 261. Ostatecznie, po protestach, stanęło na 89. Zdaniem społeczników, to i tak za dużo. - Na spotkaniach z przedstawicielami Urzędu Miasta prezentowaliśmy nasze propozycje, które mogłyby ograniczyć wycinkę - mówi Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. - Chodzi m.in. o rezygnację z prawo- i lewoskrętów, a także inne poprowadzenie ścieżki rowerowej. Została ona zaprojektowana mało elastycznie, bez uwzględnienia istniejącej zieleni, tak, jakby miała być budowana w szczerym polu. Można też zrezygnować z części zatok przystankowych, skoro mają powstać buspasy - wylicza.

„Taśmowej” akcji przyklaskuje też Tomasz Makarczuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Wieniawa: - Mieszkańcy nie chcą wycinki. Bez tych drzew to już nie będą te same Aleje.

Karol Kieliszek z biura prasowego UM Lublin deklaruje, że część wniosków strony społecznej być może zostanie wzięta pod uwagę. - Niewykluczone, że jeszcze pojedyncze drzewa spośród 89 unikną wycinki. Już jeden taki przypadek mamy - przesunięcie przejścia dla pieszych na wysokości placu Teatralnego spowoduje, że cztery drzewa zostaną - tłumaczy Kieliszek. - Takich miejsc może być więcej. Zmiany będziemy wprowadzać już na etapie realizacji inwestycji.

Społecznicy wątpią w te deklaracje. - Do ich realizacji potrzebna jest dobra wola, a przekonaliśmy się już, że w tej sprawie jej brakuje. Nie ma żadnych gwarancji, że te obietnice zostaną spełnione - ocenia Jan Kamiński.

Organizatorzy „taśmowej” akcji zachęcają mieszkańców do wysyłania do prezydenta Krzysztofa Żuka maili z protestem przeciwko inwestycji w obecnie planowanej formie.

Trzy mandaty[/sc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jack Dunster
in most parts of the world, trees, such as those along this road, have great value - there is, in fact, a standard formula to value trees based on height, girth and specie. If they are in the way, they are moved - using a piece of equipment known as a 'Tree spade'. This tech has been around for more than 20 years.
j
jack Dunster
cut down the trees and it will not be Lublin, sir, it will be Timbuktu - a dying city in a desert
m
max
Lublinianie juz dawno powinno wywieżć na taczkach tego łysego szkodnika i jego sługusów za te szkody które juz zrobil Lublinowi i lubelakom
---
Mandaty za rozwieszanie taśm na drzewach które i tak są zamalowane znacznikami do wycinki...
C
Czytelnik.
Wiesz chyba o tym że te bus-pasy nie będą na każdej ulicy bo jest to niemożliwe. Powiedzmy że na Racławickich uda się zrobić te pasy i co dalej? Czy na lipowej albo na Krakowskim uda się zrobić te pasy ? Uważam że nie, wiec o jakiej tu sprawności komunikacji miejskiej rozmawiamy ? Jeżeli nie da się ,,usprawnić" w ten sposób naszej komunikacji, to żadna ,,własna inicjatywa" tu nic nie zmieni, niestety.
z
zed
zgadzam się! należy zabetonować tę okropną zieleń w mieście i ustawić parkingi dla mitycznych inwestorów! ewentualnie stworzyć w miejsce śmierdzących przyrodą skwerów składy węgla do powstających fabryk i zakładów
o
obywatel lu
Dla ekoterrorystów liczą się tylko drzewka, krzaczki i robaczki. Na wieś się wyprowadzać jak przeszkadzają miejskie inwestycje. Lublin musi się rozwijać a nie trzymać się kurczowo tego co było lat temu kilkanaście albo kilkadziesiąt.
o
obywatel lu
Dla ekoterrorystów liczą się tylko drzewka, krzaczki i robaczki. Na wieś się wyprowadzać jak przeszkadzają miejskie inwestycje. Lublin musi się rozwijać a nie trzymać się kurczowo tego co było lat temu kilkanaście albo kilkadziesiąt.
s
słuchacz
buspasy muszą być i powinny być na każdej ulicy, inaczej komunikacja miejska nigdy nie będzie sprawnie działała
o
o.Truflik
Gdyby ktoś powiesił reklamę firmy pożyczkowej urzędnicy dwa lata by się główkowali kto ma to zdjąć, a tu proszę - zdjęli w kilka godzin!
A
Adam
Wycinka drzew w związku z tym jeszcze większa,bo chodnik po stronie Ogrodu Saskiego jest na tyle szeroki ze śmiało może być tam ścieżka dla rowerzystów i chodnik dla pieszych bez konieczności wycinania drzew.Ale BUS pas nie jest idiotycznym pomysłem,zwarzając na to ile tamtędy jeździ lini autobusowych i trolejbusowych.
w
wewe
Urzędnicze pasożyty wymyślają głupoty, na które dofinansowanie daje unia, a potem będzie można wypiąć pierś po nagrodę za realizację zadania. Poszerzanie Racławickich kosztem drzew po to, żeby powstał buspas to skrajna głupota.
n
niepatriota
Jeżdżę tą ulicą codziennie i jedynie czego mi tam brakuje to dobrej nawierzchni i może wykonania lewoskrętów w Sowińskiego i Spadochroniarzy. Przekonasz się, że po remoncie jazda Racławickimi samochodem będzie jeszcze trudniejsza niż dzisiaj. Ścieżki rowerowe powinny tworzyć jakiś system komunikacyjny a nie składać się z niepołączonych ze sobą odcinków. Kto powiedział, że na Racławickich muszą one być po obu stronach? Po jednej nie wystarczy? Przecież na Krakowskim, deptaku, Narutowicza czy na Starym Mieście w ogóle ich nie ma.
PS. Chętnie przekażę jakąś wpłatę na korzyść poszkodowanych (ukaranych mandatami) społeczników.
H
Historyk
Juz ta "wladza" narobila pseudo-rewitalizacji... park saski, ludowy, pl. Litewski, itd.
Pozostaną nam tylko długi, beton, kostka i koszmary architekury, urbanistyki i zieleni!
Won z tego miasta!
Won!
U
Ucho
Teraz czas zabrac sie za park saski i urzadzic tam parking z prawdziwego zdarzenia. Tego chca mieszkancy lublina!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie