Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Stary zawsze może liczyć na seniorów

Karolina Kowalczyk
Wielu seniorów znajduje się w gronie wolontariuszy Teatru Starego. Na przykład pomagają przy obsludze wydarzeń albo pracują w szatni
Wielu seniorów znajduje się w gronie wolontariuszy Teatru Starego. Na przykład pomagają przy obsludze wydarzeń albo pracują w szatni Małgorzata Genca
Widzowie z Lubelską Kartą Seniora mogą korzystać z biletów ulgowych w Teatrze Starym. Oprócz tego osoby starsze angażują się w wolontariat w teatrze na Starym Mieście.

- W gronie naszych wolontariuszy jest wielu seniorów. Niektórzy są współpracownikami od samego początku czyli od 2012 roku. Na przykład pomagają przy obsłudze wydarzeń albo pracują w szatni - wyjaśnia Dagmara Misztal, specjalista ds. marketingu i promocji w Teatrze Starym.

I podkreśla, że na seniorów zawsze można liczyć, bo bardzo się angażują w pracę.

- Są zdyscyplinowani, słowni, odpowiedzialni i dyspozycyjni. Świetnie dogadują się też z młodszymi cżłonkami wolontariatu. Przemawia za nimi doświadczenie życiowe - opowiada Misztal.

Jedną z wolnontariuszek jest pani Zofia Ludian, która od sześciu lat udziela się w teatrze.

- W jaki sposób dowiedziała się Pani o wolontariacie? - pytam. - Podczas zajęć na Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku pani Karolina Rozwód, dyrektor teatru miała wykład, w czasie którego zaproponowała nam żeby włączyć się w działalność teatru. Dwa razy nie trzeba było powtarzać. I tak niektórzy do dzisiaj są wolontariuszami - opowiada.

Pani Zofia w ciągu miesiąca bierze ok. 4-5 dyżurów w teatrze. - Zajmujemy się obsługą widzów czyli sprawdzamy bilety, wskazujemy, gdzie znajdują się konkretne miejsca i przed rozpoczęciem spektaklu „gongujemy” - wyjaśnia.

Jak opowiada, w wolontariat na emeryturze zaangażowała się, bo z natury lubi służyć ludziom. - Lubię słowa: „w czym mogę pomóc?”. Poza tym uwielbiam się uśmiechać i gdy inni sie uśmiechają do mnie - tłumaczy seniorka i podkreśla, że jest przeszczęśliwa, gdy idzie do Teatru Starego. - Panuje tam naprawdę rodzinna i kameralna atmosfera - dodaje.

Lubelscy seniorzy chętnie przychodzą również jako widzowie do teatru. Szczególnie na wtorkowe wydarzenia „Bitwa o literaturę/kulturę”. - Słuchają z uwagą, włączają się aktywnie w dyskusję, zadają pytania - mówi Dagmara Misztal.

Teatr Stary otwarty jest na osoby starsze i niepełnosprawne. W środku znajduje się winda i toaleta dla niepełnosprawnych, a na salę można wjechać wózkiem inwalidzkim.

Trochę historii

W 2012 roku, po trzydziestu latach artystycznej absencji, Teatr Stary wznowił działalność w Lublinie. Obecnie, poza bogatym programem teatralnym, na widzów czekają koncerty, projekcje filmowe, rozmowy i spotkania dla dzieci.

Aby widzowie Teatru Starego mogli z łatwością odnaleźć interesujące ich pozycje, program jest uporządkowany tak, aby każdej prezentowanej dziedzinie sztuki przyporządkowany był na stałe dany dzień tygodnia.

I tak w poniedziałki króluje w teatrze film, we wtorki - literatura, w środy - muzyka, piątki i soboty należą do miłośników teatru, a niedziele przeznaczone są dla najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski