Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teresa Misiuk: Historia jest nauką o ludziach, którzy w określonym czasie i miejscu podejmują decyzje

Piotr Nowak
Testem z wiedzy o wydarzeniach 1918 r. „Kurier Lubelski” zakończył akcję z okazji 100-lecia niepodległości „Warto być Polakiem”. O jej znaczeniu, a także, czym jest historia rozmawiamy z Teresą Misiuk, lubelską kurator oświaty.

Czym dla pani jest historia?

Jak zapytamy kogokolwiek, czym jest historia, to wszyscy robią skrzywioną minę i od razu mówią o datach. A przecież historia nie jest nauką o datach, tylko o ludziach, którzy żyją w określonym czasie, miejscu i podejmują takie, a nie inne decyzje. One mają wpływ na to, co się dzieje w ich osobistym życiu, ale też się przekłada na to, co się dzieje w życiu rodziny, państwa, społeczeństwa. Teraz mamy wyjątkową okazję, aby mówić o tym, czym jest historia, ale też o tym, czym jest ojczyzna i wolność. Nikt nam tego nie dał w prezencie.

Ktoś powie, że to hasła dziś zużyte i zbyt pompatyczne.

Przecież tak nie jest. Każdy z nas jest troszkę egoistą. Myśli o własnych planach, marzeniach, każdy je ma. W tym roku mocno uświadamiamy sobie, że możemy je realizować, tylko dlatego, że mamy swoją ojczyznę, która jest wolna, suwerenna i demokratyczna. To są wartości, które dostaliśmy od naszych przodków. To sytuuje nas w tej sztafecie pokoleń. To jest pewien łańcuch, w którym my jesteśmy bardzo ważną częścią. To jest nasza teraźniejszość, ale też przyszłość. Przyszłość naszych dzieci i wnuków.

Widać, że młodzież zdaje sobie z tego sprawę, dlatego licznie wzięła udział w akcji „Warto być Polakiem”. Do testu z wiedzy historycznej przystąpiło 376 szkół i 1068 uczniów.

Mnie to zainteresowanie w ogóle nie dziwi. Jestem pod ogromnym wrażeniem i jednocześnie jestem dumna z nauczycieli i dyrektorów szkół województwa lubelskiego, bo to jak wielką liczbę przedsięwzięć, jaką różnorodność, pomysłowość wykazali, żeby tę niezwykle ważną rocznicę pokazać, to jest imponujące. Kilku przedsięwzięciom nadaliśmy charakter powszechny w województwie. To sadzenie dębów niepodległości, bicie rekordu w jednoczesnym tańczeniu poloneza i całe mnóstwo konkursów. Cieszy mnie, że stulecie odzyskania niepodległości nauczyciele osadzają w historii swojej miejscowości i szkoły. To wszystko prowadzi do tego, co jest istotą, że tworzymy wielką wspólnotę i musimy o nią zadbać, bo tak jak wspominałam, nikt nam tego nie dał w prezencie. To jest wielkie dzieło naszych przodków, którzy musieli za to płacić niejednokrotnie wielką cenę. My jesteśmy szczęściarzami, że nie musimy w tej chwili tej ceny płacić, ale musimy tę wolność dobrze i mądrze zagospodarować.

Czy warto organizować przedsięwzięcia takie jak akcja „Kuriera Lubelskiego” „Warto być Polakiem”?
Głęboko w to wierzę, że tak, dlatego włączyłam się w to przedsięwzięcie. Wierzę, że będzie ono służyło propagowaniu wiedzy historycznej. Każda tego typu akcja jest warta upowszechniania. Bardzo serdecznie za nią państwu dziękuję.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski