sportowy24
  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto...

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa lubelskiego!

  Materiał partnera

  Gol24

  Aktualizacja:

  Gol24

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa lubelskiego!
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Fot. Materiał partnera

  2 dni sportowej rywalizacji, blisko 130 drużyn chłopców i dziewczynek, 1 097 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa lubelskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z OSKF-u Vrotcovia Lublin (kategoria do lat 8), UKS-u Widok Lublin (U-10) i Remisu Świdnik (U-12), a także dziewczynki z KKP Unia Lublin (U-8), Czwórki Biała Podlaska (U-10) i GKS-u Górnik Łęczna (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.
  Po raz trzeci z rzędu Międzyrzec Podlaski gościł Finały Wojewódzkie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W poniedziałek 1 kwietnia na obiektach Huraganu rywalizowali chłopcy i dziewczynki z kategorii wiekowej U-8 oraz ich starsze koleżanki z U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące zmagania drużyn U-10 i mecze najstarszych chłopców.

  Święto futbolu w Międzyrzecu Podlaskim

  Organizatorzy Finałów Wojewódzkich pomyśleli dosłownie o wszystkim.
  Od obiadów dla zawodników i trenerów, przez świetnie przygotowaną obsadę sędziowską, aż po obecność medalisty mistrzostw świata. W Międzyrzecu dzieci mogły obejrzeć piłkarskie popisy Adriana Duszaka i Grzegorza Staśkiewicza. To uznani freestylerzy, którzy z piłką potrafią zrobić praktycznie wszystko. W 2018 roku ten pierwszy zdobył brązowy medal w teqballu, grze przypominającej ping-ponga z użyciem piłki nożnej i specjalnego stołu. Showmani przyjechali do Międzyrzeca prosto z Krakowa, gdzie dzień wcześniej występowali w przerwie meczu Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków a Legią Warszawa. Drugiego dnia jeden z Finałów poprowadził pierwszoligowy sędzia Mateusz Złotnicki. – Praca na Turnieju jest trudniejsza niż z profesjonalnymi piłkarzami. To małe dzieci, ale emocje są wielkie – przyznał arbiter.
  W sędziowskim gronie znalazła się również kobieta – Natalia Kuziel. – Byłam wcześniej piłkarką, później trenerką Widoku Lublin. Potrzebowałam nowych wyzwań, więc 4 lata temu zapisałam się na kurs sędziowski. Razem ze mną były jeszcze dwie koleżanki, ale tylko ja dotrwałam do końca – powiedziała.

  – Trochę nas zaskoczyło, że sędziuje nam pani sędzia – mówiły piłkarki SP Józefów. – Jest bardzo spokojna. Jak czegoś nie rozumiemy, to wszystko nam tłumaczy – dodawały.

  Na Finałach pojawił się również Robert Makarewicz, trener Mobilnej Akademii Młodych Orłów oraz były piłkarz i prezes Górnika Łęczna, Veljko Nikitović. Obaj czujnie obserwowali rodzące się talenty. – Patrzę przede wszystkim na prowadzenie piłki i to, którą częścią stopy zawodnicy ją przyjmują, którą podają, a którą strzelają. Aspekt fizyczny nie ma jeszcze większego znaczenia, bo ci zawodnicy i zawodniczki mogą w ciągu roku bardzo dużo urosnąć – podsumował Nikitiović. – My w Serbii też mieliśmy podobny turniej, ale na mniejszą skalę. Przyznam szczerze, że to mój pierwszy raz na Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”, ale jestem pod wrażeniem.

  220 kilometrów w jedną stronę — tyle musiały przebyć piłkarki Startu Tomaszów Lubelski. Przejechały niemal całe województwo, podróż zajęła im około 3 godzin, żeby stawić się na Finałach, musiały wstać przed 6 rano. Niewiele mniej kilometrów zrobiły zespoły z SP Wiszniów i Trójki Hrubieszów. Jednak najważniejsze były kilometry na boisku, a nie w autokarze. W kategorii U-12 dziewczynek przygotowaniem imponowały zawodniczki GKS-u Górnika Łęczna. Wśród „zielono-czarnych” brylowała Oliwia Stachurska. Dziewczynka nie strzelała gola za golem, ale wywoływała podziw spokojem i przewidywaniem gry. – Wiadomo, że fajnie jest zdobywać bramki, ale ja gram na obronie, stąd mam trochę inne zadania – przyznała piłkarka. – Idol? Moim jest trenerka Natasza Górnicka. Gramy na tej samej pozycji i mogę się od niej wiele nauczyć. Chciałabym osiągnąć w piłce tyle, co ona. Ponad 200 występów w Ekstralidze, tytuły mistrzyni kraju i kilkanaście meczów w reprezentacji Polski.

  Podopieczne Nataszy Górnickiej zwyciężyły w kategorii U-12. W fazie finałowej kontuzji doznała podstawowa bramkarka Daria Skubiszewska i między słupkami musiała zastąpić ją zawodniczka z pola – Karolina Adamczyk. – Stres na bramce jest trochę większy, ale jestem przyzwyczajona do gry na tej pozycji. Często na treningach staje między słupkami – przyznała Karolina.

  15 bramek zdobyła najlepsza strzelczyni Finałów Wojewódzkich na Lubelszczyźnie, Gabriela Kawęcka z PSP Modliborzyce. Choć to zaledwie 12-letnia napastniczka, to można w jej przypadku mówić o sporym doświadczeniu. Gabrysia po raz trzeci występowała na Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”, po raz drugi broniąc braw Modliborzyc. Wcześniej reprezentowała UKS Niedźwiadek Chełm. Wśród dziewczynek rywalizujących w młodszej kategorii U-10 wygrały piłkarki Czwórki Biała Podlaska. Na kolejnych miejscach uplasowały się UKS Legion Grabów Szlachecki i SP 1 Bełżyce. U chłopców z kategorii wiekowej do 8 lat zwyciężyli piłkarze OSKF-u Vrotcovii Lublin. Wspierani znacznym gronem kibiców i najskuteczniejszym napastnikiem Turnieju Borysem Mierzejewskim, zawodnicy ze stolicy województwa zameldowali się w finale, gdzie pewnie pokonali AP TOP-54 Biała Podlaska.

  Emocji nie brakowało także podczas drugiego dnia rozgrywek. W finale U-10 chłopców doszło do rzutów karnych, po których UKS Widok Lublin pokonał UKS Niedźwiadek Chełm. W barwach Widoku występował najlepszy bramkarz Turnieju - Wiktor Żydek. Młody golkiper wybronił dwie „jedenastki” (po jednej w finale i półfinale), czym znacząco przyłożył się do końcowego sukcesu. Lider Widoku mimo tylko jednej w pełni sprawnej dłoni stał się bohaterem drużyny. – Wcale mi to nie przeszkadza. Gram w piłkę odkąd skończyłem 5 lat i regularnie dostaje nagrody dla najlepszego bramkarza – przyznał dumny Wiktor.

  Wśród najstarszych chłopców zwyciężyli piłkarze Remisu Świdnik. – To oni pojadą do Warszawy, a tam mam nadzieję, nie będzie żadnego remisu, a same zwycięstwa – powiedział na ceremonii wręczenia nagród Dariusz Ślęzak, znany jako DJ Ucho. Za drużyną ze Świdnika uplasowały się zespoły Jedynki Łuków i Pioruna Łęczna.

  Nieprawdopodobny wynik wyśrubowała Zofia Zejma. Piłkarka Jedynki Biała Podlaska strzeliła aż 36 goli! Dziewczynka doprowadziła swój zespół do finału, gdzie po zaciętym meczu Zosia i jej koleżanki musiały uznać wyższość KPP Unii Lublin. Jej dorobek strzelecki został nagrodzony piękną statuetką i głośnymi oklaskami. W kategorii U-8 dziewczynek trzecie miejsce w województwie zajęły reprezentantki SP Mołodiatycze – wioski liczącej zaledwie 504 mieszkańców, w której heroiczną pracę wykonuje trener Tomasz Domański. – Hala? Mamy korytarz 2 na 3 metry. Boisko? Kawałek trawy 4 na 8 metrów. Mimo trudnych warunków, zespoły z tej szkoły nie tylko zajęły 3. miejsce w U-8 dziewczynek, ale też reprezentowały powiat hrubieszowski w kategorii U-10. – Łącznie w klasach 1-6 mam 23 zawodniczki. Nie odkryję Ameryki: kluczem do sukcesu jest zabawa z piłką na świeżym powietrzu – podsumował trener.

  Julia Czach (UKS Niedźwiadek Chełm, U-12) zamiast pięknej statuetki dostała „Zieloną Kartkę Fair Play”. Gdy sędzia kazał wznowić grę od bramki, Julia przyznała, że to ona ostatnia dotknęła piłki i rywalki powinny zacząć od rzutu rożnego. Piłkarki Niedźwiadka po tym stałym fragmencie straciły bramkę, która przekreśliła ich szanse na zwycięstwo – mecz z SP Rokitno zakończył się wynikiem 4:4. Piękną postawą popisał się również piłkarz UKS-u Jedynki Krasnystaw, Nikodem Sowka. – Kolega miał problemy z oddychaniem. Podbiegłem do niego i udzieliłem pomocy. Byłem zaskoczony, gdy dostałem za to zieloną kartkę.
  Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Międzyrzecu Podlaskim świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa lubelskiego!
  Fot. Materiał partnera


  Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Międzyrzecu Podlaskim świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

  Szansa na odkrycie talentu

  W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego czy Pauliny Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

  Wielki Finał na PGE Narodowym

  W Międzyrzecu Podlaskim chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa lubelskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

  Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia. Partnerem Turnieju w województwie lubelskim była firma Lemonex.

  Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

  Z PODWÓRKA NA STADION w SPORTOWY24.PL

  Wszystko o Turnieju "Z podwórka na Stadion" - newsy, ciekawostki, wyniki!

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Terminarz regionalny PP

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Kuriera za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Kuriera za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.