Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc tanich mieszkań na wynajem ma powstać w Lublinie. Miasto podpisało list intencyjny

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Prezydent Krzysztof Żuk we wtorek podpisał z Bartłomiejem Druzińskim, prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości umowę o współpracy w zakresie realizacji SIM
Prezydent Krzysztof Żuk we wtorek podpisał z Bartłomiejem Druzińskim, prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości umowę o współpracy w zakresie realizacji SIM dun
Inwestycja przy ul. Dekutowskiego ma być realizowana w ramach programu Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Miasto i Krajowy Zasób Nieruchomości podpisały we wtorek umowę o współpracy w tej sprawie.

Program Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zakłada budowę tanich lokali na wynajem, z opcją ich późniejszego wykupienia. Adresowany jest do osób o dochodach zbyt wysokich, żeby starać się o mieszkanie komunalne, ale też za niskich, żeby móc kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. - Czynsz ma wynosić maksymalnie 12-13 zł za mkw – mówił Bartłomiej Druziński, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, instytucji odpowiadającej za realizację SIM.

Program działa tak, że KZM nawiązuje współpracę z gminami, które powołują spółki SIM. To one budują tanie mieszkania.

We wtorek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i Bartłomiej Druziński, prezes KZN, podpisali umowę o współpracy, której efektem ma być właśnie powołanie spółki SIM Lubelskie. Prezydent Żuk zapowiedział, że we wrześniu pod obrady rady miasta poddana zostanie uchwała w tej sprawie. Do spółki mogą też dołączać kolejne gminy.

- Każda otrzyma 3 mln zł na objęcie udziałów w spółce, a także 10 proc. kosztów budowy. Potem samorządy będą mogły się starać o bezzwrotny grant w wysokości do 35 proc. wartości inwestycji – wyliczał Bartłomiej Druziński.

W niektórych przypadkach (w Polsce powstało do tej pory 9 spółek SIM) KZM wnosi do spółek aport w postaci nieruchomości. Ale w Lublinie instytucja nie posiada żadnych działek. - Rozmawiamy z Agencją Mienia Wojskowego na temat przekazania nam gruntu na terenie Lublina – zapowiedział prezes Druziński.

W Lublinie bloki mają być więc budowane na należących do miasta działkach przy ul. Dekutowskiego. - To atrakcyjna lokalizacja w pobliżu szkół czy miejsc pracy – przekonywał Krzysztof Żuk.

Docelowo mówi się o tysiącu mieszkań, chociaż w pierwszym etapie będzie ich mniej.

Krzysztof Żuk podkreślał, że przystąpienie Lublina do programu SIM nie oznacza zaniechania realizacji inwestycji przez TBS czy budowy lokali komunalnych. - Te nurty budowy mieszkań będą realizowane równolegle – zapewnił Żuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski