Tysiące podpisów w obronie prezesa stadniny w Janowie...

  Tysiące podpisów w obronie prezesa stadniny w Janowie Podlaskim

  sko

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Co roku w Janowie Podl. odbywa się aukcja koni, w tym słynne Pride of Poland

  Co roku w Janowie Podl. odbywa się aukcja koni, w tym słynne Pride of Poland ©archiwum

  Pod petycję w obronie odwołanego prezesa stadniny koni w Janowie Podlaskim podpisało się już niemal 3 tysiące osób. Miłośnicy jeździectwa wysyłają listy do ministra rolnictwa i prezesa ANR.
  Co roku w Janowie Podl. odbywa się aukcja koni, w tym słynne Pride of Poland

  Co roku w Janowie Podl. odbywa się aukcja koni, w tym słynne Pride of Poland ©archiwum  Chodzi o ostatnie decyzje, przejętej przez PiS, Agencji Nieruchomości Rolnych. Decyzją jej szefa ze stanowisk zostali odwołani prezesi dwóch stadnin, gdzie hodowane są konie zdobywające uznanie na całym świecie.

  Marek Trela nie jest już prezesem stadniny w Janowie Podlaskim. Jerzy Białobok nie kieruje już stadniną w świętokrzyskim Michałowie, a dodatkowo międzynarodowa sędzia Anna Stojanowska nie jest już inspektorem w ANR.

  Czytaj też: Prezes legendarnej stadniny koni w Janowie Podlaskim odwołany


  ANR w zabrało głos
  Na to, żeby agencja wytłumaczyła swoje działanie trzeba było czekać do poniedziałku. Swoje decyzje agencja tłumaczy krótkim komunikatem:

  „Prezesi Marek Trela (SK Janów Podlaski) i Jerzy Białobok (SK Michałów) zostali odwołani z pełnionych przez siebie funkcji zgodnie z art. 203 Kodeksu Spółek Handlowych. Na podstawie art. 201 na p.o. Prezesa SK Janów Podlaski powołany został Marek Skomorowski. Marek Skomorowski jest ekonomistą. Z kolei p.o. Prezesa w SK Michałów została Anna Durmała, która z wykształcenia jest zootechnikiem. Zadaniem nowego kierownictwa spółek jest kontynuowanie i rozwijanie hodowli koni arabskich czystej krwi.

  Państwowe stadniny koni arabskich czystej krwi w Polsce są i nadal będą traktowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych jako priorytetowe.

  Stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie figurują na liście spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U. 2014, poz. 214).”  Powszechne oburzenie
  Po tych decyzjach w środowisku miłośników koni zawrzało. W sieci od zaledwie kilku dni jest petycja, w której jej autorzy domagają się „zaniechania zmian”.

  „Jerzy Białobok – Prezes Stadniny Koni w Michałowie - ze stadniną związany od 1977 r., na stanowisku dyrektora od 1997 r., współtwórca i twórca sukcesów krajowych i międzynarodowych koni czystej krwi arabskiej wyhodowanych w Michałowie, członek ECAHO, uznany sędzia międzynarodowy.

  Marek Trela – Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim - ze stadniną związany od 1978 r., na stanowisku dyrektora od 2000 r. współtwórca i twórca sukcesów krajowych i międzynarodowych koni czystej krwi arabskiej wyhodowanych w Janowie, Wiceprzewodniczący WAHO, członek władz ECAHO, uznany sędzia międzynarodowy.
  Konie arabskiej polskiej hodowli są naszą wizytówką na świecie. Są naszym najcenniejszym towarem eksportowym. Są dobrem wszystkich Polaków.

  Ci ludzie dbali o nie całym sercem i nie ma w Polsce takich, którzy mogliby ich godnie zastąpić, bez szkody dla polskiej hodowli.” – czytamy w petycji, pod którą do poniedziałku do godziny 15.30 podpisało się już 2849 osób.

  Piszą listy do ministra
  Na innej stronie internetowej, www.swiatkoni.pl, są umieszczone wzory listu otwartego, który można pobrać, podpisać i wysłać do ministra rolnictwa i prezesa ANR, Waldemara Humięckiego.

  „Budowanie dzisiejszej potęgi polskiej hodowli koni arabskich odbyło się przy ich (odwołanych -red.)osobistym zaangażowaniu i poświęceniu codzienną pracą w stadninach, ale też zdobywaniem kontaktów, zaufania, autorytetu i szacunku na całym świecie. Wyrazem tego są choćby funkcje pełnione społecznie w krajowych i międzynarodowych organizacjach zrzeszających hodowców: Polskim Związku Hodowców Koni Arabskich, Europejskiej Konferencji ds. Organizacji Pokazów Koni Arabskich (ECAHO) i Światowej Organizacji Konia Arabskiego (WAHO)” – czytamy w liście i dalej: „ W związku z tym zwracamy się z prośbą o rozważenie decyzji, które mogą mieć długofalowe i nieodwracalne skutki dla utrzymania naszej hodowli na dotychczasowym, wysokim poziomie. Nie mamy upoważnienia do wypowiadania się w imieniu zwolnionych osób i nie apelujemy o konieczne przywrócenie ich na dotychczasowe stanowiska. Uważamy natomiast, że powinni mieć przynajmniej szansę powrotu w struktury polskiej hodowli, aby mieć czas na dokończenie dzieła życia i wykształcenie następców”.

  Następca Marka Treli, Marek Skomorowski był w przeszłości zastępcą dyrektora ANR w Lublinie. To członek Sprawiedliwej Polski, ugrupowania Zbigniewa Ziobry, które w ostatnich wyborach parlamentarnych startowało razem z PiS.  Elżbieta Starosławska straciła fotel dyrektor Centrum Onkologii. Wyjaśniamy kontrowersje

  Wrak Atak w Lublinie na Walentynki. Za nami kolejne wyścigi zdezelowanych aut (ZDJĘCIA)

  Barber-shop w Lublinie. Tak panowie dbają o siebie (ZDJĘCIA)

  Wspominamy Lublin: Kultowe lodowisko i letnie kino (WIDEO)

  Koniec chaosu wokół lubelskiego dworca PKP
  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (81)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto 22 lutego 2016 roku usunął zdjęcia koni z strony stadfniny?

  Roman Pawłowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kto 22 lutego 2016 roku usunął zdjęcia koni z strony stadniny?
  Czyżby ktoś chciał zaszkodzić stadninie?
  Uczciwy człowiek nawet jak skądś musi odejść, czy zostanie odsunięty, nie niszczy tego na...rozwiń całość

  Kto 22 lutego 2016 roku usunął zdjęcia koni z strony stadniny?
  Czyżby ktoś chciał zaszkodzić stadninie?
  Uczciwy człowiek nawet jak skądś musi odejść, czy zostanie odsunięty, nie niszczy tego na co uczciwie pracował.
  http://www.janow.arabians.pl/pl/historia/araby/
  http://www.janow.arabians.pl/pl/historia/araby/l-gazella-oa.phpzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odrywanie bez znieczulenia

  zez (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  oderwanie od koryta bez znieczulenia, tu można mieć pretensje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koń polski

  borys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  koń arabski to muzułmanim, należy zmienić nzwę na koń trojański

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe

  Nio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  Tych, którzy mają wątpliwości co do decyzji o zmianach w stadninach koni arabskich, zachęcam, żeby zajrzeli do raportu Najwyższej Izby Kontroli, w którym nie pozostawiono suchej nitki na żadnej ze...rozwiń całość

  Tych, którzy mają wątpliwości co do decyzji o zmianach w stadninach koni arabskich, zachęcam, żeby zajrzeli do raportu Najwyższej Izby Kontroli, w którym nie pozostawiono suchej nitki na żadnej ze stadnin. Protokół NIK powstał w 2014 r., a więc za rządów Platformy Obywatelskiej, i został podpisany przez Jacka Kwiatkowskiego.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprostowanie

  A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  NIK kontrolował kilkanaście różnych stadnin. Stadnina w Michałowie w ogóle się nie pojawia, napojważniejszy zarzut wobec Janowa to zła eksploatacja zbiorników paliwa i z tego poszedł wniosek do...rozwiń całość

  NIK kontrolował kilkanaście różnych stadnin. Stadnina w Michałowie w ogóle się nie pojawia, napojważniejszy zarzut wobec Janowa to zła eksploatacja zbiorników paliwa i z tego poszedł wniosek do prokuratury. Nik wystawił w Janowie ocenę pozytywną mimo nieprawidłowości (a były oceny negatywne dwóch innych stadnin). Fragment raportu NIK ze wstępu: "stadnina w Janowie Podlaskim, to jedno z najbardziej szanowanych na świecie przedsiębiorstw,
  zajmujących się hodowlą koni. Ukształtowana przez lata marka polskich stadnin, fachowo wyszkolona kadra oraz znakomite rodowody koni sprawiają, że odbywające się w Janowie Podlaskim aukcje koni stają się jedną z najbardziej prestiżowych aukcji w dziedzinie sprzedaży koni"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1zł/m2

  QQQ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  A czuł sie taki bezpieczny ,nawet wynajął sam sobie od stadniny mieszkanie (dozgonnie ) za 1zl za m2

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zwolnienia

  Lidka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Jeszcze są do zwolnienia biskupi,pozamieniać ich na Posłów oni najwięcej maja do powiedzenia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z pisu

  Panowie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Co by tu jeszcze spieprzyc???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koniecznie żal

  Zbigniew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Ignoranci mają władzę, sami ją wybraliśmy.
  Pytanie-co jeszcze rosp.......?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zwolnienia prezesów

  ella (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Dlaczego nic nie piszecie o panience z Michałowa,podobno ma 28 lat i juz od 6 lat!! była dyr stadniny !!! /sprawdziłam,prywatna stajnia posiadająca 8 słownie osiem koni/.
  Ta to musi mieć zasługi.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polskie Araby

  Polka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Ellu sprawdź lepiej pogodę na jutro.Jeżeli ktoś w swoim życiu nie uznaje autorytetów to niech też nie szuka tanich sensacji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tysiące ????? Ośmiornica broni ramion - hop, hop ,hop ?

  Karylion (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  Nie oszukujmy się że Trela to to samo co Krzyształowicz. A na koniu jeździć i otwierać boks to i ktoś inny się nauczy przez następne 4 lata.
  Jestem za rozp.... destruktywnych sitw tego PO...rozwiń całość

  Nie oszukujmy się że Trela to to samo co Krzyształowicz. A na koniu jeździć i otwierać boks to i ktoś inny się nauczy przez następne 4 lata.
  Jestem za rozp.... destruktywnych sitw tego PO PRL-owskiego sTRUPA.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomyśl

  koń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  jeździć i otwierać boks? to jest wg Ciebie praca hodowcy?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  W tych dzielnicach Lublina mieszkamy najchętniej [RANKING]

  W tych dzielnicach Lublina mieszkamy najchętniej [RANKING]

  O. Wiśniewski, dominikanin z Lublina: Trzeba skończyć z pogardą!

  O. Wiśniewski, dominikanin z Lublina: Trzeba skończyć z pogardą!

  16 najbardziej poszukiwanych zawodów w woj. lubelskim

  16 najbardziej poszukiwanych zawodów w woj. lubelskim

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!