MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny powraca z zajęciami praktycznymi w formie kontaktowej

Klaudia Olender
Klaudia Olender
archium
Uniwersytet Medyczny jako pierwsza lubelska uczelnia oferuje studentom powrót do zajęć praktycznych prowadzonych w formie ćwiczeń w postaci stacjonarnej. Zajęcia będą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa.

W połowie listopada odbyło się spotkanie wykładowców i studentów z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w sprawie planowanego powrotu do zajęć w formie kontaktowej, a dzień później spotkało się połączone kolegium dziekanów wszystkich wydziałów.

– Podczas spotkania ustalono, że zasady i harmonogramy stopniowego wdrażania zajęć w formie kontaktowej zostaną stworzone w każdym Wydziale do dnia 18 listopada – poinformował na stronie uczelni prof. dr hab. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki.

– Do tej pory zajęcia na Uniwersytecie Medycznym nie zostały przerwane, tylko odbywały się w cyklu zdalnym. Teraz stopniowo są przywracane do formy stacjonarnej i dotyczy to przede wszystkim zajęć klinicznych – mówi Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i zaznacza, że ćwiczenia kliniczne ostatnich lat, m.in. kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego odbywały się do tej pory w formie kontaktowej. - Stopniowo przywracane zajęcia stacjonarne odbywają się i będą odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. To wszystko wprowadzane jest na bieżąco, po konsultacjach z kierownikami klinik i dyrektorami szpitali, musi być również zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreśla Brakowiecki.

Będą też kontynuowane ćwiczenia w Centrum Symulacji Medycznej. – Jednak prace na fantomach nie zastąpią zajęć praktycznych z żywym człowiekiem i kontaktu z pacjentem, stąd konieczność przywrócenia stacjonarnych zajęć klinicznych również na wcześniejszych latach – tłumaczy rzecznik UM. Zajęcia będą odbywały się w małych grupkach, dostosowanych do obecnie panujących obostrzeń – Nie może być przekroczona liczba osób i na to prowadzący zajęcia i kierownicy kliniki będą dalej zwracali szczególną uwagę – podkreśla.

Harmonogramy powrotu na zajęcia kontaktowe będą wprowadzane stopniowo na wydziałach, w zależności od potrzeb, a ich kolejność będzie uwarunkowana od decyzji i ustaleń poszczególnych dziekanów. Ćwiczenia stacjonarne są teraz przywracane m.in. na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym oraz pielęgniarstwie. Na tym pierwszym zajęcia kontaktowe dla V roku rozpoczęły się już od poniedziałku, studenci III i IV roku powrócą do stacjonarnych ćwiczeń od 30 listopada, a pierwsze roczniki dopiero w nowym roku, od 4 stycznia. Z kolei na pielęgniarstwie powrót do stacjonarnych zajęć rozpoczął się już w ub. tygodniu, m.in. w formie kontaktowej odbywają się praktyki zawodowe z opieki onkologicznej, geriatrii i pielęgniarstwa geriatrycznego, ćwiczenia z fizjologii, mikrobiologii i parazytologii czy patomorfologii.

Pozostałe zajęcia, takie jak wykłady i seminaria oraz lektoraty języków obcych, ćwiczenia z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, czy te prowadzone w ramach pracowni komputerowej, nadal realizowane będą z wykorzystaniem wyłącznie kształcenia zdalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski