Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Lublinie dostał trzy miliony na badania

Gabriela Bogaczyk
Prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej UM
Prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej UM Małgorzata Genca
Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał trzy miliony złotych grantu. Prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej UM wyjaśnia, jakie badania uda się dzięki temu przeprowadzić.

Uniwersytet Medyczny otrzymał grant w konkursie Narodowego Centrum Nauki. Co to za projekt?

Grant wynosi ponad trzy mln zł. Jest to najwyższe finansowanie wśród laureatów grantów OPUS. Ta kwota umożliwi powstanie specjalnej grupy bioinformatycznej w ramach Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej UM, składającej się z pięciu naukowców, nie tylko lekarzy, ale właśnie informatyków.

Zespół będzie badać, jak mikroflora bakteryjna może wpływać na rozwój przewlekłej białaczki limfocytowej. Te analizy wykonamy przy użyciu bardzo nowoczesnych metod, tzw. sekwencjonowania nowej generacji i zaawansowanych algorytmów informatycznych. Startujemy w przyszłym roku, badania potrwają trzy lata.

Skąd taki pomysł?

Organizm człowieka to nie tylko komórki, które nas budują, ale także komórki mikro-biomu bakteryjnego. Tych drugich jest nawet 10 razy więcej w organizmie. Są to po prostu wszystkie bakterie, które znajdują się głównie w jelicie.

Chcemy przeanalizować, jaki wpływ mają one na powstawanie choroby, sam przebieg i leczenie, bo wiemy, że 30 proc. nowotworów układu odpornościowego jest związanych z jakimiś zakażeniami.

W jaki sposób chcecie to zbadać?

Materiał do badań będzie pochodzić od pacjentów Oddziału Hematologicznego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Będziemy pobierać wymaz z migdałków oraz próbki kału.

Ile osób w kraju zmaga się z białaczką limfocytową?

W Polsce jest to ok. 16 tys. pacjentów. To jest dosyć nietypowy nowotwór ze względu na to, że 1/3 pacjentów nigdy nie wymaga leczenia. Nie wiemy dlaczego tak się dzieje, a badania, które prowadzimy mogą pomóc wyjaśnić zagadkę tej choroby.

Zaznaczmy również, że śmierć w przypadku pacjentów z nowotworami krwi najczęściej wynika z powikłań infekcyjnych. Żeby pomóc pacjentom, musimy prowadzić tego typu badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski