Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ursus Bus połączy się z Ursusem. Ma to ułatwić restrukturyzację zagrożonej upadłością firmy

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Producent ciągników i maszyn rolniczych wchłonie swoją spółkę-córkę wytwarzającą autobusy. Połączenie z Ursus Busem ma pomóc zarządowi Ursusa w ratowaniu finansów przedsiębiorstwa. Ostatnio komornik wszczął przeciwko spółce egzekucję.

We wtorek zgromadzenia akcjonariuszy Ursusa oraz Ursus Busa zadecydowały o połączeniu spółek. Proces polegać będzie na przeniesieniu całego majątku producenta autobusów do spółki wytwarzającej maszyny rolnicze. Zarząd Ursusa zapowiada, że wymagane prawem wnioski o zarejestrowanie połączenia zostaną złożone niezwłocznie.

„Celem połączenia spółek jest kontynuowanie działalności w zakresie produkcji autobusów i trolejbusów, w oparciu o wiedzę i doświadczenie Ursus Bus oraz zasoby Ursus, w celu jak najszybszego osiągnięcia synergii i rozpoczęcia realizacji tak nakreślonej strategii, a także dalsza restrukturyzacja grupy Ursus i realizacja jej założeń obejmująca ochronę słusznych interesów wierzycieli oraz akcjonariuszy, a także samego emitenta” - czytamy w komunikacie giełdowym spółki.

Główna siedziba spółki Ursus Bus oraz zakład produkcyjny zlokalizowane są przy ul. Frezerów w Lublinie. Do niedawna mieściła się tam także siedziba Ursusa, jednak na początku stycznia akcjonariusze zadecydowali o przeniesieniu centrali z Lublina do Dobrego Miasta w województwie warmińsko-mazurskim. Ma to związek z problemami finansowymi, z którymi mierzy się firma. Spłata długów ma zostać sfinansowana m.in. z planowanej sprzedaży fabryki w Opalenicy.

To nie przeszkadza wierzycielom w poszukiwaniu innych możliwości odzyskania pieniędzy. W poniedziałek do siedziby Ursusa w Dobrym Mieście wkroczył komornik. Zawiadomił władze spółki o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z wniosku Banku Millennium. Bank domaga się zapłaty ponad 10 mln zł długu i 1,5 mln zł odsetek. „Na dzień 10 lutego 2020 r. komornik nie podjął innych czynności egzekucyjnych ponad doręczenie opisanych pism” – informuje spółka w ostatnim komunikacie.

To nie pierwszy raz, kiedy wierzyciele domagają się od Ursusa zapłaty. W marcu ubiegłego roku komornik wkroczył do fabryki Ursusa. Zajął surowce, materiały i półprodukty. Egzekucję udało się wstrzymać i pracownicy mogli kontynuować produkcję.

Ursus zabiega o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Lubelskie sądy oddaliły wnioski zarządu, więc spółka przeprowadziła się do innego województwa. Na początku tego tygodnia przedstawiciele Ursusa złożyli w Sądzie Rejonowym w Olsztynie wniosek o wszczęcie przyspieszonego postępowania układowego. Celem restrukturyzacji ma być naprawa finansów spółki.

„Złożenie wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości emitenta poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji przy zabezpieczeniu praw wszystkich wierzycieli emitenta. Zarząd emitenta zamierza podejmować czynności prawne i faktyczne, które będą zmierzać do poprawy sytuacji ekonomicznej spółki i mających na celu przywrócenie spółce zdolności do wykonywania zobowiązań, jednocześnie korzystając z ochrony przed egzekucją” – informuje zarząd Ursusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski