MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy „zdekomunizowali” okolicznościową tablicę. Usunęli upamiętnienie osób zamordowanych na Majdanku

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Tablica okolicznościowa miała uwiecznić budowniczych wiaduktu kolejowego przy Drodze Męczenników Majdanka w 1964 r. Została odsłonięta „z woli władzy ludowej w 20-lecie PRL”. Upamiętniała także osoby zamordowane w obozie koncentracyjnym na Majdanku.
Tablica okolicznościowa miała uwiecznić budowniczych wiaduktu kolejowego przy Drodze Męczenników Majdanka w 1964 r. Została odsłonięta „z woli władzy ludowej w 20-lecie PRL”. Upamiętniała także osoby zamordowane w obozie koncentracyjnym na Majdanku. PN
Tablica na murze oporowym przy Drodze Męczenników Majdanka liczy sobie 56 lat. Upamiętniała budowniczych pobliskiego wiaduktu kolejowego i ofiary obozu koncentracyjnego. W grudniu napis został starty. - To barbarzyństwo - uważa Tomasz Pietrasiewicz.

Tablica okolicznościowa miała uwiecznić budowniczych wiaduktu kolejowego przy Drodze Męczenników Majdanka w 1964 r. Została odsłonięta „z woli władzy ludowej w 20-lecie PRL”. Upamiętniała także osoby zamordowane w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Jednak PRL-owski rodowód zaczął kłuć w oczy zwolenników dekomunizacji. W sierpniu 2017 r. tablicę wpisano na „Listę istniejących obiektów mogących propagować komunizm na terenie gmin woj. lubelskiego”. Wykaz sporządzono w oparciu o tzw. ustawę dekomunizacyjną. Dwa lata później urzędnicy przypomnieli sobie o tablicy przy Drodze Męczenników Majdanka.

- Ze względu na zapisy tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej i na podstawie opinii z Instytutu Pamięci Narodowej i Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Zarząd Dróg i Mostów w grudniu 2019 r. zatarł napis na tablicy znajdującej się pod adresem Droga Męczenników Majdanka 2 - informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego Urzędu Miasta. Nie podaje jednak uzasadnienia decyzji o wyczyszczeniu tablicy.

- To jest barbarzyństwo - mówi Tomasz Piertasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”. Instytucja działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. - Czym innym jest upamiętnianie zbrodniarzy, a czym innym informowanie o fakcie historycznym. Można było opatrzyć tablicę komentarzem, ale nie można zacierać historii.

- Więźniom Majdanka upamiętnienie należy się jak mało komu - zastrzega Hubert Mącik, Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie. Tablica znajduje się w „Wykazie pomników i tablic kommemoratywnych z miasta Lublina”, ale nie jest objęta ochroną konserwatorską. Podczas dyskusji z IPN i ZDiM rozważano korektę treści tablicy tak, żeby pozostawić fragment dotyczący więźniów. Ostatecznie, zrezygnowano z takiego rozwiązania.

W niemieckim obozie na Majdanku życie straciło blisko 80 tys. osób. Spośród zamordowanych ok. 60 tys. stanowili Żydzi. W najbliższy poniedziałek obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości odbędą się także w Państwowym Muzeum na Majdanku. W obchodach co roku biorą udział przedstawiciele władz miasta i województwa.

Nie tylko tablica

Czyszczenie przestrzeni publicznej z działaczy komunistycznych rozpoczęło się trzy lata temu. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej Instytut Pamięci Narodowej oceniał czy patron ulicy nie narusza przepisów, wojewoda decydował o zmianie, a rada miasta lub gminy uchwalała zmianę.

Nowe przepisy objęły także Lublin. Ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek zadecydował m.in. o zmianie nazwy ulicy Leona Kruczkowskiego (pisarza, szefa Związku Literatów Polskich w latach 50. ubiegłego wieku) na poetę Zbigniewa Herberta . W miejsce I Armii Wojska Polskiego pojawili się Żołnierze Niepodległej. Jana Hempla (członek Komunistycznej Partii Polski, współzałożyciel LSS Społem) zastąpili Zesłańcy Sybiru.

ZOBACZ TEŻ: Majdanek w obiektywie. To był wyjątkowy plener fotograficzny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski