Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chełmie trwają konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic miasta

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Do 21 września mieszkańcy Chełma będą mogli wypowiedzieć się w konsultacjach w sprawie odłączenia od miasta i ponownego przyłączenia do gminy Chełm części Pokrówki i Depułtycz Królewskich tj. obrębu 31, czego domaga się gmina Chełm.

Na początku tego roku miasto Chełm powiększyło się o ponad 400 hektarów terenu znajdującego się dotąd w granicach administracyjnych sąsiedniej Gminy Chełm. Stosowna umowa w tej sprawie została podpisana pomiędzy wójtem gminy Chełm, a prezydentem miasta Chełm.

Ten obszar, o który powiększył się Chełm ma niebagatelne znaczenie. Pozwoli to na utworzenie nowych terenów inwestycyjnych, które wcześniej znajdowały się na wyczerpaniu.

- W sposób oczywisty blokowało to rozwój miasta, a co za tym idzie całego regionu, ponieważ Chełm - jako największy ośrodek miejski - powinien być jego lokomotywą napędową. Jako samorząd podjęliśmy działania, których celem jest utworzenie na nowych terenach Euro-Parku, czyli dużej strefy aktywności gospodarczej na wzór tej funkcjonującej w Mielcu lub powstającej w Stalowej Woli – informuje Jakub Banaszek, prezydent Chełma.

Z kolei w lipcu bieżącego roku wójt Gminy Chełm, Wiesław Kociuba, poinformował Urząd Miasta Chełm o woli przystąpienia do kolejnej procedury zmiany granic administracyjnych. Chodzi o obręb ewidencyjny nr 31 należący obecnie do miasta, który zdaniem wójta powinien wrócić w granice jego gminy. Zdaniem wójta i Rady Gminy Chełm Jakub Banaszek, prezydent Chełma, nie wywiązuje się z zapisów porozumienia, które zawarł z wójtem. Wskazywali m.in. na brak działań zmierzających do powstania na tych terenach strefy przemysłowej oraz rekompensaty dla gminy, która tracąc tereny, straciła też wpływy z podatków od działających tam firm.

Rada Miasta Chełm zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym zobowiązana jest wydać stosowną opinię w terminie trzech miesięcy od przekazania wystąpienia wójta gminy Chełm. Opinia ta powinna być poprzedzona przeprowadzeniem konsultacji społecznych. Do przeprowadzenia konsultacji zobligowana jest również gmina Chełm.

Potrwają one do 21 września. Chełmski samorząd organizuje je za pośrednictwem platformy internetowej chelm.konsultuje.pl w. Pytanie konsultacyjne brzmi: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic pomiędzy miastem Chełm i gminą Chełm, polegającą na wyłączeniu z Miasta Chełm obszaru obrębu ewidencyjnego nr 31 i włączeniu go do gminy Chełm?”. Głosować można pod linkiem: TUTAJ

- Należy przy tym wspomnieć, że jest to obszar, który w przeszłości stanowił część terytorium należącego do Gminy Chełm, aczkolwiek nie był w żaden sposób przez Gminę Chełm wykorzystywany. Wójt Gminy Chełm zdecydował się na ten krok dopiero wtedy, gdy chełmski samorząd zapowiedział w tym miejscu budowę jednej z części wspomnianego Euro-Parku. Jesteśmy zdeterminowani, by - ku poprawie jakości życia mieszkańców Chełma oraz całego regionu - kontynuować nasze prace w zakresie utworzenia dużej strefy gospodarczej, również na wskazanym przez Wójta terenie. Planuje się, by chełmski Euro-Park powstał na obszarze ponad 400 hektarów, a wystarczy nadmienić, że na terenie Euro-Parku w Stalowej Woli (cały obszar liczy 1000 hektarów), już ulokowało się przedsiębiorstwo z Korei Południowej, które zajmie obszar 60 hektarów i zatrudni jednorazowo 500 osób. Jeżeli stworzymy inwestorom odpowiednie warunki, nie będzie przeszkód, by podążyć tą samą drogą, co położone na Podkarpaciu miasto - przyznaje Jakub Banaszek, prezydent Chełma.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski