W Lublinie będzie się można leczyć na europejskim poziomie. Klinika na ul. Chmielnej w Lublinie dostała 32,5 mln zł dotacji

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Udostępnij:
Taką informację przywiózł podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sławomir Gadomski. Podczas poniedziałkowej konferencji na ręce prof. Roberta Rejdaka, kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej i Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przekazał symboliczny czek na kwotę 32 598 489 zł.

- Na pewno to dofinansowanie przysłuży się rozwojowi jakości pracy, jak i nauki na poziomie uniwersyteckim - mówiła podczas konferencji prasowej lek. med. Beata Gawelska, dyrektor SPSK Nr 1 w Lublinie. - Chcę powiedzieć, że na przykładzie okulistyki widzimy w jakim kierunku idzie szpitalnictwo w Polsce. W kierunku form świadczenia leczeń otwartych, jednodniowych, a nie zamkniętych. Na tej bazie zbudowaliśmy projekt dotyczący budowy centrum innowacyjnego leczenia plamki żółtej, która jest przedmiotem inwestowania - dodała.

Klinika bez wątpienia należy do jednych z najlepszych w Polsce. - Dziękujemy za udział w konferencji ministrowi Czarnkowi. To obszar, w którym my chcemy inwestować w naukę. Chcemy inwestować w badania kliniczne. To ogromne pole do kształcenia studentów, przyszłych lekarzy - mówił wiceminister Sławomir Gadomski.

- To jest kierunek przez nas preferowany. Z jednej strony najwyższa jakoś leczenia pacjenta, a z drugiej zwiększenie możliwości inwestowania w przyszłą kadrę medyczną. Te 32 mln zł przyczynią się w bardzo dużym stopniu do rozwoju tej jednostki. Myślę, że za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że jest to ośrodek z najwyższym stopniem referencyjności, może nawet w Europie, za co bardzo dziękuję panu prof. Rejdakowi oraz panu rektorowi Uniwersytetu Medycznego.

Dotacja będzie przekazana na przebudowę zabytkowego budynku przy ul. Chmielnej, w którym utworzone zostanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej. Idea jego powstania zrodziła się około trzy lata temu, po konsultacjach z podobnymi ośrodkami w Szwajcarii, Niemczech i USA. Szpital podjął wtedy starania o pozyskanie funduszy, pierwotnie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a następnie - z sukcesem - bezpośrednio z Ministerstwa Zdrowia. Nowa infrastruktura, w ramach której powstanie centrum, poszerzy możliwości leczenia chorób plamki i umożliwi wykonywanie procedur medycznych w nowoczesnych i odpowiednio przystosowanych warunkach.

- Ta kwota ta zostanie przede wszystkim wydana na generalny remont bloku operacyjnego i remont przestrzeni terapii diagnostyki naszych pacjentów, ponieważ będzie to centrum terapii jednodniowej, ambulatoryjnej. Odchodzimy od hospitalizacji ze względu na rozwój technologiczny okulistyki i najwyższe bezpieczeństwo i jakość tych zabiegów. Wszystko o czym wspomniałem, będzie miało miejsce w tym tzw. starym budynku zabytkowym pałacu na ul. Chmielnej - mówił prof. Rejdak.

Jak dodaje dyr. SPSK Nr 1 Beata Gawelska, okulistyka opiera się przede wszystkim na specjalistycznym sprzęcie i w związku z tym na ten cel będzie przekazane również 12 mln zł z oferowanej puli.

Briefing prasowy odbył się z udziałem podsekretarza stanu w MZ Sławomira Gadomskiego, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, rektora Uniwersytetu Medycznego prof. dra hab. n. med. Wojciecha Załuski i prorektora, kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK Nr 1 prof. dra hab. n. med. Roberta Rejdaka, a także - w roli gospodarza spotkania - dyr. SPSK 1 Beaty Gawelskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie